Przejdź do treści

Spotkanie w Klubie UNIKAT

Dziś, Łukasz Baruch wspólnie z Justyną Margielewską i wolontariuszką Ewą Pieczykolan odwiedzili seniorki i seniorów w Klubie Osiedlowym „Unikat” (Dąbrowa Górnicza – Gołonóg).

Łukasz poprowadził dla uczestniczek i uczestników spotkania krótkie warsztaty dotyczące funkcjonowania osób niewidomych i słabo wiedzących. Opowiadał o tym, że osoby z niepełnosprawnościami z reguły mają do siebie ogromny dystans i można takich ludzi traktować najzupełniej normalnie. Trzeba mieć oczywiście świadomość potrzeb związanych z niepełnosprawnością, ale do wszystkiego należy podchodzić z rozsądkiem.

Lęk przed osobami z niepełnosprawnością wynika często z obawy, aby nie urazić. Prowadzi to zwykle do zabawnych sytuacji, kiedy to człowiek żegnając się z niewidomym mówi „do widzenia” i za chwilę za to przeprasza. ???? Łukasz zapewnił zebranych, że jest to po prostu zwrot grzecznościowy, którym się na co dzień wszyscy posługujemy i nie ma za co przepraszać. Osoby niewidzące rozmawiają ze sobą również używając słów takich jak: „oglądać”, „zobaczyć”, „widzieć”. „czytać” w kontekście różnych sytuacji życiowych. Choć dla postronnych może się to wydawać dziwne – jest najzupełniej normalne.

Po odczarowaniu stereotypów dotyczących ludzi z dysfunkcja wzroku, Łukasz Baruch zrobił to co kocha czyli zaśpiewał koncert. Okazję ku temu stworzyły „Dzień Kobiet” i „Dzień Mężczyzn”. Seniorki i seniorzy bawili się tak dobrze, że ustalona została data kolejnego, muzycznego, spotkania. Dziękujemy za zaproszenie! ????

Panorama: Łukasz i publiczność w klubie
Łukasz i publiczność