O fundatorach

Łukasz Baruch

Wokalista, pasjonat muzyki.

Urodził się 25.04.1980 r. w Dąbrowie Górniczej. Ukończył z wyróżnieniem Technikum Odzieżowe w Zespole Szkół Włókienniczo – Odzieżowych w Sosnowcu. Przez 6 lat po ukończeniu szkoły pracował w swoim zawodzie. W 2006 roku Jego życie osobiste i zawodowe uległo diametralnej przemianie na wskutek całkowitej utraty wzroku. Wtedy to jego wielka pasja muzyka i śpiew stały się dla Niego

Swoją działalność artystyczną rozpoczął śpiewając z chórem „Wiara” Dąbrowskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, później związał się z Klubem „Helikon” i Pałacem Kultury Zagłębia, gdzie często występuje. Wielkim przełomem w Jego życiu okazał się udział w Festiwalu „Zaczarowanej Piosenki” im. Marka Grechuty organizowanym przez fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Łukaszowi aż trzykrotnie udało się dostać do finału tego konkursu. Uczestnictwo w „Zaczarowanej” otworzyło przed Nim wiele nowych możliwości, pozwoliło zdobyć cenne doświadczenie, a przede wszystkim pomogło poznać wielu wspaniałych ludzi, którzy stali się dla Niego wielką inspiracją do działania.

Łukasz wziął udział w wielu projektach artystycznych organizowanych przez fundację „Mimo wszystko” we współpracy z TVP2 i innymi polskimi stowarzyszeniami i fundacjami. Dzięki temu miał okazję zaśpiewać w takich miejscach jak : Teatr „Ateneum” w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, Katowicki „Spodek”, czy Schron Kultury „Europa” w Poznaniu. Ponadto był uczestnikiem projektów zagranicznych jak: festiiwal twórczości niepełnosprawnych w Pomorje (Bułgaria), czy warsztaty produkcji filmowej w Reykiaviku (Islandia).

Uczestnictwo w projektach kulturalnych dało mu także szansę współpracy z takimi artystami jak np.: krakowski kompozytor Andrzej Zarycki, gdański kompozytor Piotr Ulatowski, dyrygent Zbigniew Górny, czy wybitni muzycy ze słynnej „Piwnicy pod Baranami”.
Jednym z Jego największych osiągnięć w działalności społeczno – artystycznej jest Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych i Słabo-widzących „Dotyk Dźwięku”. Wokalista, jak również Pani Małgorzata Gębczyńska (pracownik Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej) są pomysłodawcami tego przedsięwzięcia.

Łukasz koncertuje w wielu polskich miastach, jest także laureatem licznych ogólnopolskich festiwali twórczości artystycznej niepełnosprawnych i nie tylko.

Drugą wielką pasją Łukasza Barucha jest działalność społeczna na rzecz osób potrzebujących. Od wielu lat bierze aktywny udział artystyczny i nie tylko w akcjach charytatywnych organizowanych w swoim rodzinnym mieście i poza jego granicami.

Od 2010 roku Łukasz współprowadzi Fundację „Wygrajmy Razem” wspierającą artystów niepełnosprawnych z całej Polski. Od 2015 roku jest członkiem Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Dąbrowy Górniczej, a od 2016 roku członkiem elitarnego Stowarzyszenia „Inicjatywa Dąbrowska” działającego na rzecz mieszkańców Dąbrowy Górniczej i samego miasta.

Uczestniczył wielokrotnie w finałach WOŚP, jak również w inicjatywie zorganizowanej przez bezdomnych z terenu Dąbrowy Górniczej. Śpiewał dla podopiecznych dąbrowskiego hospicjum i dziennego domu opieki dla osób niepełnosprawnych. Zanim powstała fundacja „Wygrajmy Razem” aktywnie angażował się w realizację przedsięwzięć charytatywnych, np. na rzecz dziewczynki poszkodowanej w wypadku samochodowym (koncert zorganizowany przez SOSW w DG w 2009r.), jak również na rzecz dzieci chorych na pęcherzowe oddzielanie naskórka (podopieczni stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk) czy osób po transplantacji narządów (podopieczni Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu).

Ponadto Łukasz zapraszany jest często do komisji jurorskich w integracyjnych konkursach recytatorskich (inicjatywa w SOSW w DG), czy w konkursie piosenki angielskiej (inicjatywa Miejskiej Biblioteki Publicznej w DG).

Jak twierdzi ten wokalista i społecznik życie w takich trudnych momentach jak utrata wzroku potrafi zmienić człowieka. Trzeba znaleźć w sobie ogromną siłę i determinację, aby się nie załamać. Łukaszowi Baruchowi udało się podnieść dzięki wewnętrznemu optymizmowi i wsparciu wielu wspaniałych ludzi, których spotkał na swojej drodze. Teraz poprzez swoją aktywność i działalność stara się pokazać, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w normalnym życiu. Chce zarażać swoją energią, pasją i zachęcać do optymistycznego patrzenia na świat. W codziennych zmaganiach z życiem wspiera go żona Ola. Oboje są rodzicami córeczki Blanki.

Osiągnięcia artystyczne:

 1. Festiwal „Zaczarowanej Piosenki” im. Marka Grechuty w Krakowie
  • Finalista III edycji (duet z piosenkarką Eweliną Flintą, srebrny medal 15-lecia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za wyraz artystyczny – 2007r.)
  • Finalista IV edycji (duet z piosenkarką Natalią Kukulską – 2008r.)
  • Finalista VI edycji (duet z piosenkarzem Piotrem Kupichą – 2010r.)
 2. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Niewidomych „Widzieć Muzyką” w Bytomiu Odrzańskim – nagroda Grand Prix (2008r.)
  • nagroda Grand Prix dla zespołu Mezalians Art, którego Łukasz jest pomysłodawcą, współzałożycielem i członkiem (2012r.)
  • I miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2007, 2009, 2010r.)
  • I miejsce w kategorii: duety (duet z muzykiem Grzegorzem Dowgiałło – 2011r.
  • II miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2011r.)
  • III miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2012r.)
 3. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Niewidomych w Busku Zdroju
  • I miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2007, 2008r.)
  • II miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2009r.)
 4. Jarmark Artystyczny „Widnokres w Cieplicach
  • II miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2008, 2009, 2011r.)
  • III miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2013r.)
 5. Ogólnopolskie Prezentacje Artystyczne Osób Niepełnosprawnych „Szukamy Siebie” w Kozienicach
  • nagroda Grand Prix (2013r.)
  • I miejsce (2012r.)
  • III miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2008r.)
 6. Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju
  • I miejsce w kategorii: dorosłych i nagroda publiczności (2008r.)
  • I miejsce w kategorii: dorośli do lat 50 i nagroda Główna Związku Artystów Scen Polskich -Sekcja estrady, za oryginalne i ciekawe wykonanie utworów Janusza Gniatkowskiego.
 7. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Muzycznej Osób Niewidomych i Słabowidzących „Widzieć Inaczej” w Turku
  • nagroda Grand Prix (2013r, 2015r)
  • I Miejsce w duecie z Karoliną Żelichowską (2016r.)
 8. Ogólnopolski Festiwal „Widzących duszą” w Bydgoszczy:
  • II miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2013 – 2014)
  • III miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2012)

Wyróżnienia i odznaczenia:

 • srebrny medal 15-lecia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za wyraz artystyczny podczas III edycji „Festiwalu Zaczarowanej Piosenki” im. Marka Grechuty w Krakowie (2007r.)
 • nagroda Prezydenta Dąbrowy Górniczej w dziedzinie ochrony i promocji kultury (2007,2010)
 • medal fundacji „Kropla życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej” za wsparcie kampanii na rzecz transplantacji szpiku kostnego. (2008)
 • statuetka „PRZYJACIEL GMINY PORAJ” (2012r.)
 • statuetka „Przyjaciela SOSW dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w DG” (2013r.)
 • srebrna odznaka honorowa „Za zasługi dla województwa śląskiego” – przyznana przez sejmik wojewódzki (2013r.)
 • nagroda „Dąbrowianin Roku” przyznana przez Towarzystwo Przyjaciól Dąbrowy Górniczej” (2014r.) i nagroda „Uskrzydlony z sercem” i tytułu polskiego „Mistera Disabled” (2018).

Karolina Joanna Żelichowska

Urodziła się w Dąbrowie Górniczej. Od najmłodszych lat muzyka i śpiew były częścią Jej życia, dlatego też już w szkole podstawowej uczyła się gry na fortepianie, a także śpiewała w szkolnym chórze.

Po ukończeniu podstawówki podjęła naukę w Liceum Zawodowym Dla Stroicieli I Korektorów Pianin i Fortepianów przy Ośrodku Szkolno- Wychowawczym Dla Niewidomych i Słabo-widzących w Krakowie.Tam też poznała ludzi o podobnych zainteresowaniach, z którymi założyła zespół wokalny „Magiczna Siódemka”. Przez 3 lata pasjonaci wzięli udział w wielu koncertach i nagrali kilkanaście piosenek.

Kolejnym krokiem edukacji Karoliny było podjęcie nauki w 3-letnim studium organistowskim w Bydgoszczy. Po zakończeniu kształcenia w studium , przez kilka lat Karolina miała ogromny problem w znalezieniu zatrudnienia.

Wtedy też zdecydowała, że umiejętności i talent muzyczny wykorzysta pomagając osobom niepełnosprawnym.

W 2008 roku rozpoczęła więc współpracę z Warsztatem Terapii Zajęciowej „Otwarte Serca” w Dąbrowie Górniczej. Tam jako wolontariuszka prowadziła zajęcia terapeutyczne.

W 2009 roku udało się Karolinie znaleźć zatrudnienie. Mimo, że podjęła pracę nie zrezygnowała ze swojej muzycznej pasji. Ukończyła dodatkowo kurs z zakresu muzykoterapii.

Podobnie jak Łukasz zaczęła również uczęszczać na zajęcia wokalne w klubie „Helikon”, gdzie obecnie koncertuje.

Karolina wzięła udział w wielu projektach o charakterze charytatywnym, dzięki czemu miała okazję koncertować w wielu polskich miastach.

Uczestniczyła również w projektach kulturalnych jak np. Widowisko Muzyczno-poetyckie z wierszami Ernesta Brylla pt. „Wołaniem Wołam Cię”, (w którym miała okazję współpracować z gdańskim kompozytorem – Piotrem Ulatowskim, czy reżyserem i aktorem śpiewającym – Zbigniewem Kulwickim, jak również w projekcie pod nazwą „Wykluczeni – nie wykluczeni z kultury”) realizowanym przez Centrum Kultury Wrocław Zachód.

W 2011 roku postanowiła spróbować swoich sił biorąc udział w konkursach wokalnych, gdzie udało jej się odnieść pierwsze sukcesy:

 1. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Niewidomych „Widzieć Muzyką” w Bytomiu Odrzańskim
  • nagroda Grand Prix dla zespołu Mezalians Art, którego Karolina jest członkiem (2012r.)
  • I miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2013r.)
  • II miejsce wkategorii: dorosli wokaliści (2014)
  • III miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2011r).
 2. Jarmarku Artystycznym „Widnokres” w Cieplicach
  • II miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2013r,2015r.)
  • III miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2011r.)
 3. Prezentacje Artystyczne Osób Niepełnosprawnych „Szukamy Siebie” w Kozienicach
  • wyróżnienie w kategorii dorośli wokaliści (2012r.)
 4. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Muzycznej Osób Niewidomych i Słabowidzących „Widzieć Inaczej” w Turku
  • III miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2013r, 2015r.)
  • I Miejsce w duecie z Łukaszem Baruchem (2016r.)

W 2014 roku, za całokształt działalności artystycznej Prezydent Dąbrowy Gorniczej uhonorował Karolinę Żelichowską nagrodą specjalną w dziedzinie ochrony i promocji kultury.


Zespół Fundacji „Wygrajmy Razem”:

Zespół Fundacji „Wygrajmy Razem”, oprócz powyżej wymienionych Fundatorów tworzą artyści i społecznicy, przedstawieni na fotografii od lewej: Aleksandra Pozorska (wokalistka, pracownik fundacji ), Łukasz Baruch (Prezes Zarządu), Karolina Żelichowska (Wiceprezes Zarządu), Grzegorz Dowgiałlo (fundacyjny muzyk, aranżer), Justyna Margielewska (grafik, pracownik fundacji), Iwona Zięba (wokalistka).

Wspólne zdjęcie Zespołu zostało wykonane podczas jubileuszowego X Przeglądu Piosenki „Dotyk Dźwięku” w maju 2017 roku. Nasze działania są odskocznią od smutnej rzeczywistości, a także formą terapii i wielką przygodą, która wciąż trwa.