Przejdź do treści

O fundatorach

Łukasz Baruch

Wokalista, pasjonat muzyki.

Urodził się 25.04.1980 r. w Dąbrowie Górniczej. Ukończył z wyróżnieniem Technikum Odzieżowe w Zespole Szkół Włókienniczo – Odzieżowych w Sosnowcu. Przez 6 lat po ukończeniu szkoły pracował w swoim zawodzie. W 2006 roku Jego życie osobiste i zawodowe uległo diametralnej przemianie na wskutek całkowitej utraty wzroku. Wtedy to jego wielka pasja muzyka i śpiew stały się dla Niego

Swoją działalność artystyczną rozpoczął śpiewając z chórem „Wiara” Dąbrowskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, później związał się z Klubem „Helikon” i Pałacem Kultury Zagłębia, gdzie często występuje. Wielkim przełomem w Jego życiu okazał się udział w Festiwalu „Zaczarowanej Piosenki” im. Marka Grechuty organizowanym przez fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Łukaszowi aż trzykrotnie udało się dostać do finału tego konkursu. Uczestnictwo w „Zaczarowanej” otworzyło przed Nim wiele nowych możliwości, pozwoliło zdobyć cenne doświadczenie, a przede wszystkim pomogło poznać wielu wspaniałych ludzi, którzy stali się dla Niego wielką inspiracją do działania.

Łukasz wziął udział w wielu projektach artystycznych organizowanych przez fundację „Mimo wszystko” we współpracy z TVP2 i innymi polskimi stowarzyszeniami i fundacjami. Dzięki temu miał okazję zaśpiewać w takich miejscach jak : Teatr „Ateneum” w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, Katowicki „Spodek”, czy Schron Kultury „Europa” w Poznaniu. Ponadto był uczestnikiem projektów zagranicznych jak: festiiwal twórczości niepełnosprawnych w Pomorje (Bułgaria), czy warsztaty produkcji filmowej w Reykiaviku (Islandia).

Uczestnictwo w projektach kulturalnych dało mu także szansę współpracy z takimi artystami jak np.: krakowski kompozytor Andrzej Zarycki, gdański kompozytor Piotr Ulatowski, dyrygent Zbigniew Górny, czy wybitni muzycy ze słynnej „Piwnicy pod Baranami”.
Jednym z Jego największych osiągnięć w działalności społeczno – artystycznej jest Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych i Słabo-widzących „Dotyk Dźwięku”. Wokalista, jak również Pani Małgorzata Gębczyńska (pracownik Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej) są pomysłodawcami tego przedsięwzięcia.

Łukasz koncertuje w wielu polskich miastach, jest także laureatem licznych ogólnopolskich festiwali twórczości artystycznej niepełnosprawnych i nie tylko.

Drugą wielką pasją Łukasza Barucha jest działalność społeczna na rzecz osób potrzebujących. Od wielu lat bierze aktywny udział artystyczny i nie tylko w akcjach charytatywnych organizowanych w swoim rodzinnym mieście i poza jego granicami.

Od 2010 roku Łukasz współprowadzi Fundację „Wygrajmy Razem” wspierającą artystów niepełnosprawnych z całej Polski. Od 2015 roku jest członkiem Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Dąbrowy Górniczej, a od 2016 roku członkiem elitarnego Stowarzyszenia „Inicjatywa Dąbrowska” działającego na rzecz mieszkańców Dąbrowy Górniczej i samego miasta.

Uczestniczył wielokrotnie w finałach WOŚP, jak również w inicjatywie zorganizowanej przez bezdomnych z terenu Dąbrowy Górniczej. Śpiewał dla podopiecznych dąbrowskiego hospicjum i dziennego domu opieki dla osób niepełnosprawnych. Zanim powstała fundacja „Wygrajmy Razem” aktywnie angażował się w realizację przedsięwzięć charytatywnych, np. na rzecz dziewczynki poszkodowanej w wypadku samochodowym (koncert zorganizowany przez SOSW w DG w 2009r.), jak również na rzecz dzieci chorych na pęcherzowe oddzielanie naskórka (podopieczni stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk) czy osób po transplantacji narządów (podopieczni Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu).

Ponadto Łukasz zapraszany jest często do komisji jurorskich w integracyjnych konkursach recytatorskich (inicjatywa w SOSW w DG), czy w konkursie piosenki angielskiej (inicjatywa Miejskiej Biblioteki Publicznej w DG).

Jak twierdzi ten wokalista i społecznik życie w takich trudnych momentach jak utrata wzroku potrafi zmienić człowieka. Trzeba znaleźć w sobie ogromną siłę i determinację, aby się nie załamać. Łukaszowi Baruchowi udało się podnieść dzięki wewnętrznemu optymizmowi i wsparciu wielu wspaniałych ludzi, których spotkał na swojej drodze. Teraz poprzez swoją aktywność i działalność stara się pokazać, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w normalnym życiu. Chce zarażać swoją energią, pasją i zachęcać do optymistycznego patrzenia na świat. W codziennych zmaganiach z życiem wspiera go żona Ola. Oboje są rodzicami córeczki Blanki.

Osiągnięcia artystyczne:

  1. Festiwal „Zaczarowanej Piosenki” im. Marka Grechuty w Krakowie
    • Finalista III edycji (duet z piosenkarką Eweliną Flintą, srebrny medal 15-lecia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za wyraz artystyczny – 2007r.)
    • Finalista IV edycji (duet z piosenkarką Natalią Kukulską – 2008r.)
    • Finalista VI edycji (duet z piosenkarzem Piotrem Kupichą – 2010r.)
  2. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Niewidomych „Widzieć Muzyką” w Bytomiu Odrzańskim – nagroda Grand Prix (2008r.)
    • nagroda Grand Prix dla zespołu Mezalians Art, którego Łukasz jest pomysłodawcą, współzałożycielem i członkiem (2012r.)
    • I miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2007, 2009, 2010r.)
    • I miejsce w kategorii: duety (duet z muzykiem Grzegorzem Dowgiałło – 2011r.
    • II miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2011r.)
    • III miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2012r.)
  3. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Niewidomych w Busku Zdroju
    • I miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2007, 2008r.)
    • II miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2009r.)
  4. Jarmark Artystyczny „Widnokres w Cieplicach
    • II miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2008, 2009, 2011r.)
    • III miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2013r.)
  5. Ogólnopolskie Prezentacje Artystyczne Osób Niepełnosprawnych „Szukamy Siebie” w Kozienicach
    • nagroda Grand Prix (2013r.)
    • I miejsce (2012r.)
    • III miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2008r.)
  6. Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju
    • I miejsce w kategorii: dorosłych i nagroda publiczności (2008r.)
    • I miejsce w kategorii: dorośli do lat 50 i nagroda Główna Związku Artystów Scen Polskich -Sekcja estrady, za oryginalne i ciekawe wykonanie utworów Janusza Gniatkowskiego.
  7. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Muzycznej Osób Niewidomych i Słabowidzących „Widzieć Inaczej” w Turku
    • nagroda Grand Prix (2013r, 2015r)
    • I Miejsce w duecie z Karoliną Żelichowską (2016r.)
  8. Ogólnopolski Festiwal „Widzących duszą” w Bydgoszczy:
    • II miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2013 – 2014)
    • III miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2012)

Wyróżnienia i odznaczenia:

  • srebrny medal 15-lecia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za wyraz artystyczny podczas III edycji „Festiwalu Zaczarowanej Piosenki” im. Marka Grechuty w Krakowie (2007r.)
  • nagroda Prezydenta Dąbrowy Górniczej w dziedzinie ochrony i promocji kultury (2007,2010)
  • medal fundacji „Kropla życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej” za wsparcie kampanii na rzecz transplantacji szpiku kostnego. (2008)
  • statuetka „PRZYJACIEL GMINY PORAJ” (2012r.)
  • statuetka „Przyjaciela SOSW dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w DG” (2013r.)
  • srebrna odznaka honorowa „Za zasługi dla województwa śląskiego” – przyznana przez sejmik wojewódzki (2013r.)
  • nagroda „Dąbrowianin Roku” przyznana przez Towarzystwo Przyjaciól Dąbrowy Górniczej” (2014r.) i nagroda „Uskrzydlony z sercem” i tytułu polskiego „Mistera Disabled” (2018).

Karolina Joanna Żelichowska

Urodziła się w Dąbrowie Górniczej. Od najmłodszych lat muzyka i śpiew były częścią Jej życia, dlatego też już w szkole podstawowej uczyła się gry na fortepianie, a także śpiewała w szkolnym chórze.

Po ukończeniu podstawówki podjęła naukę w Liceum Zawodowym Dla Stroicieli I Korektorów Pianin i Fortepianów przy Ośrodku Szkolno- Wychowawczym Dla Niewidomych i Słabo-widzących w Krakowie.Tam też poznała ludzi o podobnych zainteresowaniach, z którymi założyła zespół wokalny „Magiczna Siódemka”. Przez 3 lata pasjonaci wzięli udział w wielu koncertach i nagrali kilkanaście piosenek.

Kolejnym krokiem edukacji Karoliny było podjęcie nauki w 3-letnim studium organistowskim w Bydgoszczy. Po zakończeniu kształcenia w studium , przez kilka lat Karolina miała ogromny problem w znalezieniu zatrudnienia.

Wtedy też zdecydowała, że umiejętności i talent muzyczny wykorzysta pomagając osobom niepełnosprawnym.

W 2008 roku rozpoczęła więc współpracę z Warsztatem Terapii Zajęciowej „Otwarte Serca” w Dąbrowie Górniczej. Tam jako wolontariuszka prowadziła zajęcia terapeutyczne.

W 2009 roku udało się Karolinie znaleźć zatrudnienie. Mimo, że podjęła pracę nie zrezygnowała ze swojej muzycznej pasji. Ukończyła dodatkowo kurs z zakresu muzykoterapii.

Podobnie jak Łukasz zaczęła również uczęszczać na zajęcia wokalne w klubie „Helikon”, gdzie obecnie koncertuje.

Karolina wzięła udział w wielu projektach o charakterze charytatywnym, dzięki czemu miała okazję koncertować w wielu polskich miastach.

Uczestniczyła również w projektach kulturalnych jak np. Widowisko Muzyczno-poetyckie z wierszami Ernesta Brylla pt. „Wołaniem Wołam Cię”, (w którym miała okazję współpracować z gdańskim kompozytorem – Piotrem Ulatowskim, czy reżyserem i aktorem śpiewającym – Zbigniewem Kulwickim, jak również w projekcie pod nazwą „Wykluczeni – nie wykluczeni z kultury”) realizowanym przez Centrum Kultury Wrocław Zachód.

W 2011 roku postanowiła spróbować swoich sił biorąc udział w konkursach wokalnych, gdzie udało jej się odnieść pierwsze sukcesy:

  1. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Niewidomych „Widzieć Muzyką” w Bytomiu Odrzańskim
    • nagroda Grand Prix dla zespołu Mezalians Art, którego Karolina jest członkiem (2012r.)
    • I miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2013r.)
    • II miejsce wkategorii: dorosli wokaliści (2014)
    • III miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2011r).
  2. Jarmarku Artystycznym „Widnokres” w Cieplicach
    • II miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2013r,2015r.)
    • III miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2011r.)
  3. Prezentacje Artystyczne Osób Niepełnosprawnych „Szukamy Siebie” w Kozienicach
    • wyróżnienie w kategorii dorośli wokaliści (2012r.)
  4. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Muzycznej Osób Niewidomych i Słabowidzących „Widzieć Inaczej” w Turku
    • III miejsce w kategorii: dorośli wokaliści (2013r, 2015r.)
    • I Miejsce w duecie z Łukaszem Baruchem (2016r.)

W 2014 roku, za całokształt działalności artystycznej Prezydent Dąbrowy Gorniczej uhonorował Karolinę Żelichowską nagrodą specjalną w dziedzinie ochrony i promocji kultury.


Zespół Fundacji „Wygrajmy Razem”:

Zespół Fundacji „Wygrajmy Razem”, oprócz powyżej wymienionych Fundatorów tworzą społecznicy: Aleksandra Pozorska (wokalistka, pracownik fundacji ), Grzegorz Dowgiałło (fundacyjny muzyk, aranżer), Katarzyna Nowak (wokalistka, pracownik fundacji) Justyna Margielewska (filmoznawca, pracownik fundacji), Monika Czerczak (wokalistka, pracownik fundacji).