Przejdź do treści

Relacja z warsztatów wokalnych „Muzyczna Kuźnia” 2017

Warsztaty wokalne „Muzyczna Kuźnia” w Błędowie (26.06 – 2.07.2017), były adresowane dla 6 osób niepełnosprawnych, (którzy pod okiem i uchem profesjonalnych instruktorów) przez tydzień, mogli kształcić wokal i rozwijać swe umiejętności sceniczne.

Przez ten czas twórczej pracy, wszyscy adepci sztuki wokalnej, brali udział w ćwiczeniach grupowych (rozśpieka, wspólne wykonania piosenek do koncertu finałowego) jak i w zajęciach indywidualnych.

Instruktorzy – Klaudia Borczyk i Aneta Leńska przekonywały wybranych do projektu artystów, że sztuka pięknego śpiewania nie polega wyłącznie na perfekcyjnym zapamiętywaniu tekstów piosenek, ale przede wszystkim na prawidłowej wymowie i własnej interpretacji utworów.

Ponadto, w trakcie warsztatów, artyści przekonywali się, że nie warto bezkrytycznie naśladować idoli. Instruktorzy kładli nacisk na doskonalenie umiejętności aktorskich, aby wokaliści mogli pewniej poczuć się na scenie. Okazało się, że żeby być przekonywującym dla publiczności, nie warto szeroko uśmiechać się, ale należy swoją prezentacją „dopasować się” do nastroju i tematyki wykonywanego utworu. W ten oto sposób o wiele skuteczniej przekaże się emocje jakie towarzyszą piosence i łatwiej zadba się o prawidłowe zaśpiewanie piosenek. Takie i inne praktyczne wskazówki uczestnicy projektu otrzymali od instruktorek.

Pod koniec trwania drugiej edycji warsztatów miał jeszcze miejsce finałowy, koncert plenerowy w Okradzionowie (dzielnica Dąbrowy Górniczej), podczas którego wokaliści zaprezentowali dąbrowskiej publiczności, „kute na muzycznej kuźni” umiejętności.  Wokalistom akompaniował zespół ECHOTOWN. 

Kuźnia 2017 1