Przejdź do treści

Nowy projekt Fundacji „Wygrajmy Razem” – warsztaty z tworzenia filmów animowanych „Revit – Animacja”.

Fundacja „Wygrajmy Razem” z Dąbrowy Górniczej, którą założyli 8 lat temu działacze społeczni i animatorzy życia kulturalnego, Łukasz Baruch i Karolina Żelichowska przygotowała nowy i ciekawy projekt warsztatów edukacyjno – kulturalnych pod hasłem „Revit – Animacja”.

Andrzej Kukuła i uczestnik warsztatów

Pierwszy etap projektu czyli tygodniowe warsztaty z tworzenia filmów animowanych… już za nami.

W dniach 25. 06 – 1.07.2018 uczestnicy projektu tj. dzieci ze świetlic środowiskowych (Fundacja „Godne Życie”, Stowarzyszenie „Dar Serca”) i osoby niepełnosprawne (Stowarzyszenie „Krokus”, WTZ „Otwarte Serca”) podjęli wyzwanie zrealizowania dwóch filmów animowanych, których treść nawiązuje do tematu szeroko pojętej rewitalizacji.

Aniela Lubieniecka

Nasz Projekt otrzymał nazwę „Revit – Animacja” co już daje do zrozumienia z czym to przedsięwzięcie zostało związane – mianowicie, myślą przewodnią było pokazanie jak przebiega proces rewitalizacji ulicy 3 Maja w Dąbrowie Górniczej i dawnej fabryki DEFUM.

Animowanie postaci

Planem filmowym była więc Fabryka Pełna Życia (teren po zamkniętej fabryce obrabiarek) i ulica 3 Maja, natomiast pisanie dialogów, wymyślanie postaci i tła do animacji adepci sztuki tworzyli w Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Sienkiewicza 6A).

powstaje tło do animacji RA

Należy dodać, że filmy zostały wykonywane w tradycyjny sposób za pomocą różnych technik plastycznych i metodą animacji poklatkowej. Warsztaty poprowadzili uznani twórcy i reżyserzy filmów animowanych: Aniela Lubieniecka i Andrzej Kukuła. Pierwszy etap tego przedsięwzięcia został zakończony uroczystym wręczeniem dyplomów i koncertem zespołu MEZALIANS ART na terenie Fabryki Pełnej Życia (1.07.2018).

Koncert finałowy

To jednak nie koniec naszej przygody z filmem animowanym! W ramach projektu „Revit – Animacja” we wrześniu tego roku, odbędzie się premiera zmontowanych i udźwiękowionych filmów animowanych, która będzie miała miejsce w kinie KADR (Pałac Kultury Zagłębia).