Przejdź do treści

Łukasz Baruch jurorem konkursu recytatorskiego

W piątek 14 marca 2014r. w auli dąbrowskiego SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowali gimnazjaliści i uczniowie specjalnych szkół ponadgimnazjalnych w ramach IV Ogólnopolskiego Integracyjnego Konkursu Recytatorskiego. Z Lublina, Katowic, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej i innych miast przyjechała młodzież, aby poprzez wiersze i prozę upamiętnić 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uczestników konkursu było w sumie prawie 30, a oceniało ich jury, w skład którego weszli: aktor i zarazem Dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie – Pan Dariusz Wiktorowicz, redaktorka magazynu i portalu Nasze Sprawy poświęconemu osobom niepełnosprawnym – Pani Iwona Kucharska, polonistka i pedagog z dąbrowskiego SOSW – Pani Aneta Pukacz, jak również Prezes fundacji „Wygrajmy Razem” – Łukasz Baruch.

Byłem zaskoczony bardzo wysokim poziomem tegorocznego konkursu – mówi Łukasz Baruch – tym bardziej, że temat nie był łatwy. Historia Powstania Warszawskiego, którego celowość do tej pory budzi kontrowersje, to historia wielu młodych ludzi, którzy byli zmuszeni zginąć w obronie ojczyzny. Nie łatwo zatem nam, żyjącym w czasach współczesnych zgłębić uczucia i emocje, które towarzyszyły takim poetom – powstańcom jak np. Baczyński, kiedy pisał swoje wiersze. Okazało się jednak, że młodzież w większości wykazała się ogromną dojrzałością i zrozumieniem tekstów, które interpretowała. Jako juror, którym w tym konkursie byłem po raz trzeci, starałem się nie być zbyt surowym. Sam przecież jestem często uczestnikiem konkursów wokalnych i sam podlegam ocenie. Potrafię zatem zrozumieć stres i emocje towarzyszące występom publicznym. Zresztą uczniowie byli tacy dobrzy, że całe jury zgodnie dawało wysokie noty …

Konkurs został rozstrzygnięty po trwających prawie godzinę obradach.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział, a laureaci oprócz dyplomów także przydatne nagrody rzeczowe. Dodamy na koniec, że fundacja „Wygrajmy Razem”, oprócz swojego przedstawiciela w jury była także jednym ze sponsorów konkursu. Celem naszej organizacji jest bowiem przecież m.in. promocja osób niepełnosprawnych, utalentowanych w różnych dziedzinach sztuki, ich rozwój i wspieranie aktywności i integracja, a konkurs temu właśnie służył.

1
Konkurs rozpoczęła inscenizacja przybliżająca historię powstania w wykonaniu uczniów dąbrowskiego SOSW
Konkurs rozpoczęła inscenizacja przybliżająca historię powstania w wykonaniu uczniów dąbrowskiego SOSW
Uczestnicy konkursu nawiązywali do jego tematyki również poprzez kostiumy i tło muzyczne
Uczestnicy konkursu nawiązywali do jego tematyki również poprzez kostiumy i tło muzyczne
Jury w trakcie przesłuchań konkursowych
Jury w trakcie przesłuchań konkursowych
Obrady jury odbyły się w atmosferze zgody
Obrady jury odbyły się w atmosferze zgody