Przejdź do treści

Łukasz Baruch i Karolina Żelichowska na konferencji w Katowicach

W dniu 14 marca 2013 r. w budynku katowickiego Urzędu Stanu Cywilnego ( tzw. willa Gold Steinów ) odbyła się krajowa konferencja „Miasto edukacyjne – miastem włączającym” w ramach współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Miast Edukacyjnych.

Podczas konferencji, w której uczestniczyło ponad 100 osób z całej Polski, Pani Wice-Prezydent Krystyna Siejna wręczyła nagrody i wyróżnienia za prace wykonane w konkursie artystycznym „Oczy Szeroko Otwarte – Mój Świat”. Prace te uczestnicy konferencji mogli podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie. Ponadto przedstawiciele różnego rodzaju instytucji i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych mieli szansę na przedstawić zakres swojej działalności, pochwalić się swymi osiągnięciami i podzielić opiniami i doświadczeniami ze swojej pracy. Pośród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele z Dąbrowy Górniczej, tzn. uczestnicy WTZ „ Otwarte Serca” wraz z opiekunami, a także Łukasz Baruch i Karolina Żelichowska z fundacji „ Wygrajmy Razem”.

Dla nas – relacjonuje Łukasz Baruch – zaproszenie na konferencję było wyjątkowym wyróżnieniem. Naszą organizację oraz WTZ „ Otwarte Serca” do udziału w spotkaniu wydelegował dąbrowski Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości, jako jednostki prężnie działające na rzecz swoich podopiecznych. Uczestnicy WTZ wystąpili ze swoim świetnym programem kabaretowym, którym zachwycili dąbrowską publiczność podczas naszej grudniowej biesiady artystycznej „ Wygrajmy Razem”. Ja po raz pierwszy wystąpiłem z referatem, którego głównym tematem była twórczość muzyczna i wokalna osób niepełnosprawnych. Opierałem się tutaj głównie na doświadczeniach zdobytych przez niemal 7 lat mojej działalności, a także na działaniach fundacji „ Wygrajmy Razem”. Mojemu wystąpieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna, w którą sprytnie został wpleciony hymn naszej fundacji. Byłem bardzo zestresowany, ponieważ wszyscy mieli swoje przemówienia zapisane na kartkach, a ja byłem zmuszony referować z głowy. Jakoś jedna dałem radę ( tylko raz się zaciołęm) i jestem z siebie bardzo zadowolony.

Sama konferencja była niezwykle interesująca, bo można było dowiedzieć się wiele na temat działalności innych organizacji z terenu woj. śląskiego. Biorąc pod uwagę, że poszczególne wystąpienia przetykane były występami artystycznymi, a także fakt, że my również mamy świetnych artystów, mam nadzieję, że na kolejnej konferencji będziemy mieli szansę zaprezentować ich talent.