W czasie, kiedy Karolina Żelichowska zdobywała laury na Festiwalu wCieplicach (patrz wpis powyżej), Łukasz Baruch i Justyna Margielewska, (jako przedstawiciele Fundacji „Wygrajmy Razem”) wzięli udział w wyjazdowych warsztatach, niezorganizowanych w miejscowości Podlesice (woj. śląskie).
6.11 przedstawiciele rożnych NGO z Dąbrowy Górniczej, razem z urzędnikami i pracownicami Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości dyskutowali o tym, jak usprawnić działanie współpracujących z władzami miasta Ciał Opiniotwórczo – Doradczych. Następnie wszyscy wspólnie planowali jak można zagospodarować tereny po Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek (nazywanej popularnie „DEFUM” lub „DEFO”).
Celem pierwszego warsztatu było zebranie jak największej ilości dobrych praktyk. Okazało się, że istnieje potrzeba informowania mieszkańców Dąbrowy Górniczej o kompetencjach wspomnianych Ciał Doradczych w postaci serwisu internetowego, albo przejrzystych notatek z ich działalności, które można byłoby zamieszczać na stronach fundacji i stowarzyszeń i stronie NGO.
W trakcie drugiego, popołudniowego warsztatu społecznicy dali upust swym marzeniom, dzieląc się na grupy od „wizjonerów” po „dzieci i młodzież”. Rozmawiali o potrzebach mieszkańców Dąbrowy Górniczej w zależności od swoich podgrup, określając co powinno znaleźć się na planowanym do rewitalizacji terenie po „DEFUM”. Żeby ułatwić „burzę mózgów”, każdy z dyskutantów, co jakiś czas opuszczał swój stolik i podawał kolejnym uczestnikom propozycje, które nie padły w innej podgrupie. Warsztaty moderował pełnomocnik Prezydenta Dąbrowy Górniczej – Pan Marcin Bazylak i pracownice Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości.
Jak zwykle przedstawiciele organizacji pozarządowych wykazali się niezwykle bogata wyobraźnią i pomysłowością. Społecznicy podkreślali, że należy dbać o lokalne tradycje, produkty i stawiać na to, czego nigdzie indziej nie ma. Przykładowo, jeśli powstałby park miniatur to tylko z obiektami typowymi dla Zagłębia, a w punktach gastronomicznych serwowałoby się regionalne przysmaki, na przykład znaną u nas zupę zalewajkę, nie jadaną w innych regionach Polski.
Dodać trzeba, że w Dąbrowie Górniczej od pewnego czasu działa pod przewodnictwem Pana Bazylaka tzw. „Dąbrowska Inicjatywa” (należy do niej m.in. Łukasz Baruch). Jest to nieformalna grupa Dąbrowian, reprezentujących różne środowiska, którym leży na sercu miasto i potrzeby jego mieszkańców. Od czasu do czasu, zespół spotyka się, aby dyskutować o tym, co zrobić, żeby piękna Dąbrowa Górnicza była jeszcze piękniejsza. Ważny głos w tej dyskusji mają organizacje pozarządowe, jako te podmioty, które działają aktywnie w różnych dziedzinach życia społecznego. Istotnym jest fakt, że rezultaty tej dyskusji są wymierne i wiele pomysłów jest poważnie branych pod uwagę przez władze miejskie.
Następnego dnia, wszyscy udali się na zwiedzanie okolicy, a po krótkiej wspinaczce po skałkach, trzeba było wrócić do Dąbrowy Górniczej, żebystarać się wcielać w życie, swoje wizjonerskie plany!
Łukasz Baruch i inni przedstawiciele NGO