Przejdź do treści

Jak piszą osoby niewidome?

Nasz projekt „Miej Obraz Osoby Niewidomej” 8 listopada 2021 zawitał do Szkoły Podstawowej numer 11 w Dąbrowie Górniczej. W trakcie zajęć, dzieci mogą m.in. doświadczyć, tego jak piszą i czytają osoby niewidome.

Temat ten był również kontynuowany na kolejnym spotkaniu z następnymi klasami w tej placówce (9 listopada). Opis fotografii, który znalazł się na profilu ABC-ARTE na Facebook o naszym projekcie: „Na fotografii wzornik do pisma punktowego w dziecięcych dłoniach… Ciekawy kontrast, bo innych narzędzi do pisania używają osoby niewidzące, niż te dziecko, które posiada ten barwny piórniczek wypełniony po brzegi kredkami i pisakami, położony na ławce. Żeby było jeszcze sympatyczniej, właścicielka piórnika ma jeszcze drugi mniejszy, jakby saszetkę na pióra i ten drugi piórniczek jest ze wzorami oczu.”

dziecko trzyma w dłoni wzornik z pismem punktowym
Kontrast – Dziecięca dłoń trzyma wzornik, nieopodal kolorowe akcesoria do pisania dla osób widzących.

I jeszcze jedna scena z zajęć: na fotografii Łukasz Baruch próbuje coś narysować na gumowej tabliczce. Posługuje się dłutkiem, by móc tworzyć wypukły obrazek. Wygląda na to, że na rysunku Łukasza znajdują się morskie fal… Widoczne dla oczu, jak i dla dłoni niewidomych…

Łukasz rysuje dłutkiem na tabliczce
Łukasz pokazuje jak tworzy się wypukłe ilustracje…