Przejdź do treści

DOTYK DŹWIĘKU 2013

VI Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych I Słabo Widzących „Dotyk Dźwięku” w Dąbrowie Górniczej.

Data: 1-2.06.2013
Miejsce : Dąbrowa Górnicza – Centrum , Park Im. Gen. J. Hallera (duża scena)
Patronat : Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej – Zbigniew Podraza
Organizatorzy:
Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej
Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
FUNDACJA NA RZECZ PROMOWANIA AKTYWNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „WYGRAJMY RAZEM” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej
Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych Im. Zofii Książek- Bregułowej w Dąbrowie Górniczej

„Życie jest piękne”, „Razem łatwiej”… ktoś mógłby powiedzieć, że to tylko slogany… W tym przypadku jednak z całą pewnością nie! To słowa dwóch piosenek, w których zawarta jest prawda i które muzyczną klamrą spięły tegoroczny koncert finałowy VI Przeglądu „Dotyk Dźwięku” – przeglądu, który, gdyby nie zaangażowanie i determinacja jego pomysłodawców, a przede wszystkim wsparcie finansowe ze strony Dyrekcji Pałacu Kultury Zagłębia pewnie by się nie odbył. Wszystko jednak skończyło się szczęśliwie i na dąbrowskiej scenie, w słoneczne, niedzielne popołudnie po raz kolejny spotkali się ludzie, dla których muzyka znaczy w życiu tak wiele.

W tym roku nasza impreza przeszła pewne zmiany, co jednak nie wpłynęło na wysoki (jak zwykle) poziom koncertu. Po raz pierwszy wszystkim wokalistom towarzyszył nowy zespół muzyczny pn. Echo Town. Chłopaki z kapeli grali na równym poziomie jak grupa Giga Drum, z którą organizatorzy przeglądu współpracowali przez ostatnie 5 lat. I znów świetnie zaaranżowane i zagrane przeboje polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej, zaśpiewane przez wspaniałych artystów z całej Polski cieszyły zebraną w parku publiczność.

Już nie piosenka Marka Grechuty „Świat w obłokach”, ale właśnie hymn warszawskiej fundacji „Przyjaciele” pt. „Życie jest piękne” rozpoczął wydarzenie, które na długo zostanie w naszej pamięci. Pewne punkty programu artystycznego pozostały jednak niezmienne i po wspólnym wykonaniu wspomnianej piosenki na scenę, zgodnie z tradycją wkroczyli wychowankowie dąbrowskiego ośrodka dla niewidomych. Szkolna grupa muzyczno – wokalna Dynamic Waves działająca pod kierownictwem Anety Gorgoń (nauczycielka muzyki w SOSW) nie raz już pokazała ile radości sprawia jej wspólne śpiewanie i występy na scenie. Młodzież znakomicie odnalazła się w utworach pt.”Nad rzeką marzeń” (z rep. Grażyny Łobaszewskej i Kuby Badacha) i piosence „Kropla” (Zakopower).

Nie gorzej od nich zaprezentował się 25 letni Dominik Strzelec z Zielonki pod Warszawą. Chłopak, który na próbie generalnej był raczej zachowawczy i jakby trochę nieśmiały, zamienił się podczas występu finałowego w prawdziwego lwa scenicznego. Mimo, że w Dąbrowie Górniczej śpiewał po raz pierwszy, od razu złapał znakomity kontakt z publicznością, która wraz z nim śpiewała przebój o Człowieku z liściem na głowie, czy wspólnie odpowiadała na pytanie (podobnie jak niegdyś Czerwone Gitary) „Kto za tobą w szkole ganiał?”.

W zasadzie to, że Dominik jest znakomitym showmanem nie powinno dziwić, bo śpiewa on od wielu lat, a od jakiegoś czasu jest frontmanem zespołu After Five, działającego przy ośrodku dla niewidomych w Laskach pod Warszawą.

Młody artysta nie był jedynym, który po raz pierwszy prezentował swoje umiejętności na przeglądzie „Dotyk Dźwięku”. Z odległego Stargardu Szczecińskiego zawitała w gościnne, dąbrowskie progi Monika Czerczak. Z wykształcenia jest masażystką, ale w zawodzie nie pracuje. Ma niezwykle romantyczną duszę: lubi piękne filmy i długie spacery (najlepiej w męskim towarzystwie). Jej wielką pasją jest śpiew i na tym polu radzi sobie doskonale, co udowodniła wykonując piosenkę o Opętaniu (Patrycji Markowskiej), lub przekonując publiczność o tym, że „Życie cudem jest”.

Kiedy Monika, obdarzona głosem bajkowej dobrej wróżki śpiewała wspomniane przeboje, a zwłaszcza ten drugi, to tak, jakby jeszcze mocniej zaświeciło słońce. A skoro mowa o słońcu to pojawiło się ono nie tylko na niebie i w wielu sercach, ale również w przeboju Anny Jantar, który zaprezentowała kolejna, najmłodsza uczestniczka koncertu – Ania Kłos – z Ożarowa Świętokrzyskiego. Ania, podobnie jak Monika i Dominik była debiutantką na „Dotyku Dźwięku”. Mimo młodego wieku (gimnazjalistka w krakowskim SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących) radzi sobie na scenie znakomicie. Jest osobą otwartą, co niewątpliwie pomaga jej w pokonywaniu tremy. Podczas występu wokalistkę, (podobnie jak wszystkich artystów koncertu) wspierali w chórkach Iwona Zięba, Mariusz Trzeciak i Grzesiek Dowgiałło, którzy współpracują z fundacją „WYGRAJMY RAZEM” w realizowanych przez nią projektach od początku jej istnienia. Wspólnie z Anią stworzyli świetny kwartet, dzięki czemu przebój „Nie zadzieraj nosa” nabrał nowego brzmienia.

Wszyscy tegoroczni debiutanci radzili sobie na dąbrowskiej scenie świetnie. Było również kilkoro muzycznych pasjonatów, którzy zaproszenie do przeglądu przyjęli po raz kolejny. Tak było pn. w przypadku Elżbiety Kuzio, którą publiczność naszych koncertów z pewnością pamiętała z ubiegłorocznej edycji. Ela przyjechała z miejscowości Tąpadła (nieopodal Wrocławia). Już w ubiegłym roku wielu słuchaczy dziwiło się jak to możliwe, ze w tej drobnej kobietce mieści się głos, którym mogłaby przenosić góry. I tym razem Ela nie zawiodła widzów i swoim ciekawym i mocnym wokalem śpiewała utwory Kasi Kowalskiej i Ani Dąbrowskiej.
W dość mocnym klimacie utrzymany był też występ Joasi Zdobylak z Milicza pod Wrocławiem. Z zawodu jest anglistką i najlepiej czuje się śpiewając piosenki w tym języku. Zapewne dlatego podczas koncertu wykonała nieśmiertelny hit „Black velvet” (skrzydeł wokalistce dodawała świadomość, że za perkusją gościnnie zasiadł Grzesiek Dowgiałło, którego wokalistka niezwykle ceni za wybitny talent. Grzesiek grał na bębnach również podczas występu kolejnego uczestnika – Andrzeja Burzaka). Poszło równie świetnie, jak w 2011 roku, kiedy Asia podczas IV edycji przeglądu wykonywała przebój Abby. Artystka postanowiła jednak, że na tegorocznym koncercie zaśpiewa także po polsku. Jej interpretacji przeboju „Bez ciebie umieram” grupy Maanam przyklasnęłaby niewątpliwie nawet wymagająca Kora. Asia po występie powiedziała, że dla niej koncerty fundacji „WYGRAJMY RAZEM” są nie tylko okazją do spotkania z przyjaciółmi i wspólnego muzykowania, ale także dają jej możliwość obserwacji pracy w organizacji pozarządowej. Sama chciałaby w przyszłości założyć fundację bądź stowarzyszenie, aby pomagać osobom niewidomym i słabo widzącym w ich rozwoju.

Być może kiedyś z pomocy Asi będą mogli skorzystać tak utalentowani młodzi ludzie jak ostatni uczestnik solowych prezentacji podczas dąbrowskiej imprezy Andrzej Burzak z Czeladzi. Nazwisko Andrzeja chyba go naznaczyło, ponieważ jego droga artystyczna rozwija się szybko jak burza. Jego dorobek w tej dziedzinie sztuki, jaką jest muzyka i śpiew jest wprost imponujący. Na kilka dni przed Dotykiem Dźwięku brał choćby udział w warsztatach wokalnych w Bochni, gdzie jako jedyny uczestnik został uhonorowany nagrodą Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego. Wcześniej Andrzej niejednokrotnie zdobywał laury w rozmaitych konkursach wokalnych i niejednokrotnie poczuł zwycięstwa smak. Dlatego też zapewne śpiewając przebój grupy Feel o takim właśnie tytule był bardzo autentyczny. Występ swój młody artysta zakończył hitem grupy Magness „zapraszając wszystkich na Mazury”.
Po prezentacjach wymienionych artystów przyszedł jak co roku czas na popisy gości specjalnych. Rozpoczął je Pan Jarosław Caputa. Pan Jarek jest nie tylko pedagogiem w dąbrowskim SOSW, ale również członkiem rady nadzorczej fundacji „WYGRAJMY RAZEM” bardzo zaangażowanym w działalność dąbrowskiej organizacji. To właśnie dzięki niemu organizatorzy przedsięwzięcia nawiązali owocną współpracę z zespołem Echo Town. Okazało się bowiem, że Pana Caputę oprócz codziennej pracy z młodzieżą pasjonuje również muzyka i jest on świetnym wokalistą. Nie lada gratką dla publiczności było jego wykonanie utworu pt. „Satysfaktion”. Autorem tekstu i muzyki do tego rockowego kawałka jest syn wokalisty – Karol, który towarzyszył ojcu na scenie grając na gitarze elektrycznej. Obaj Panowie reprezentowali zespół Apartament, którego Jarosław Caputa jest współzałożycielem i frontmanem.

W zupełnie inny, bo romantyczny klimat wprowadził wszystkich duet sopranistki – Agaty Widery z współzałożycielką fundacji „WYGRAJMY RAZEM” – Karoliną Żelichowską.

Agata, jeszcze jako studentka Akademii Muzycznej w Krakowie zaśpiewała jako gość specjalny podczas I edycji Przeglądu „Dotyk Dźwięku”, w 2008 roku. W tym roku powróciła już jako solistka Opery Krakowskiej i Filharmonii Częstochowskiej, mając na koncie znakomite sukcesy, jako śpiewaczka. Do swojego gościnnego występu zaprosiła Karolinę, ponieważ obie Panie miały już okazję wystąpić wspólnie w dąbrowskim Klubie Helikon śpiewając balladę pt. „Tell him” z rep. Celine Dione & Barbry Streisand. Ten sam utwór wykonany z akompaniamentem profesjonalnego utworu muzycznego pozwolił stworzyć obu artystkom niezapomnianą kreację.

VI Przegląd „Dotyk Dźwięku” zakończyła grupa wokalna Mezalians Art. Zespół pasjonatów – przyjaciół tworzących, lub współpracujących z fundacją „WYGRAJMNY RAZEM” (Łukasz Baruch, Karolina Żelichowska, Iwona Zięba, Mariusz Trzeciak, Grzesiek Dowgiałło i Przemek Cackowski) brawurowo wykonał niezapomniane przeboje „Sugar baby love” i „Au sialalala” Shakin Dudiego. Trzeba wspomnieć, że przyjaciele współpracują razem od niemal 2 lat. Zespół początkowo tworzyli dwaj przyjaciele: Łukasz Baruch i Grzesiek Dowgiałło, którzy zaprosili do wspólnego śpiewania pozostałych członków. Do nich należało również wykonanie finałowej piosenki koncertu pt. „Razem łatwiej”, czyli hymnu fundacji „WYGRAJMY RAZEM”.

Cały koncert jak co roku był wielkim świętem muzyki i przyjaźni, w którego realizację zaangażowało się wiele instytucji, firm i osób. Po raz pierwszy organizatorzy nawiązali współpracę z wolontariuszami zrzeszonymi w klubie Integrator, działającym przy dąbrowskim MOPS. Nowi przyjaciele nie tylko dbali aby zaproszeni artyści zjedli porządne śniadania, ale również pomagali gościom na scenie i poza nią, a także zbierali pieniążki na rzecz realizowanych przez fundację „WYGRAJMY RAZEM” projektów. Cieszymy się bardzo, że co roku przegląd „Dotyk Dźwięku” skupia wokół siebie coraz większe grupy ludzi, dzięki którym przedsięwzięcie realizowane jest profesjonalnie i z rozmachem. Mamy nadzieję, że VII edycja tego prestiżowego projektu pozwoli nam wszystkim znowu spotkać się razem w Dąbrowie Górniczej.