Przejdź do treści

Daliśmy czadu w Bytomiu Odrzańskim!

Można śmiało powiedzieć, że XIV Festiwal Twórczości Niewidomych „Widzieć Muzyką” w Bytomiu Odrzańskim (27-29.09.2013) był dla artystów związanych z Fundacją „Wygrajmy Razem” jednym, wielkim pasmem sukcesów. Tegoroczny konkurs rozpoczął się koncertem zespołu Mezalians Art (laureat Grand Prix XIII „Widzieć Muzyką”).

Wokaliści zespołu przez kilka miesięcy przygotowywali repertuar na ten występ wyprobowując go na publiczności podczas imprez, o których pisaliśmy w poprzednich postach (koncerty w Poznaniu i w Prochowicach). W sumie, w Bytomiu Mezaliansi wykonali 13 utworów. Piątkowy recital rozpoczął się spektakularnym, muzycznym wejściem wyreżyserowanym przez Łukasza Barucha i zaaranżowanym przez niezastąpionego Grześka Dowgiałło. Po szumnym starcie w wykonaniu przyjaciół zabrzmiały wielkie hity polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej z przekroju ostatnich 40 lat. Oprócz piosenek ze starego repertuaru grupy („Sugar Baby Love”, „Ausialalala”) ze sceny popłynęły dźwięki takich szlagierów jak „Dwa razy dwa” – Partita, „Tragedy” – Bee Gees, czy The Lions Sleeps Tonight” – Totens. Jako, że członkowie zespołu oprócz śpiewania w sekstecie (w ubiegłym roku dołączył do nich Przemek Cackowski) tworzą również duety i tercety, to i w takich konfiguracjach publiczność mogła usłyszeć utwory „Za szkłem” – Bracia (Iwona Zięba z Przemkiem Cackowskim), „Śpiewająco” – R. Rynkowski (Mariusz Trzeciak z chórkami Iwony i Karoliny Żelichowskiej), „Jest taki samotny dom” – Budka Suflera (Przemek Cackowski z chórkami Iwony i Karoliny), czy piosenkę „Jaki piękny świat” – A. Majewska (Tercet Mariusza Iwony i Karoliny). Grzesiek Dowgiałło i Łukasz Baruch zaśpiewali „Niebo do wynajęcia” – R. Kasprzycki, którym jeszcze jako duet Mezalians zdobyli I miejsce na Bytomskim festiwalu w 2011 r. Przepięknie zabrzmiał też hymn Fundacji „Wygrajmy Razem” „Razem łatwiej” i piosenka pt. „Życie jest piękne” (hymn zaprzyjaźnionej Fundacji „Przyjaciele”), którym Mezalians Art zwykle kończy swoje koncerty. Publiczność każdy z wykonów nagradzała gromkim aplauzem, nic więc dziwnego, że nie mogło się obejść bez bisu. I tutaj zespół wzniósł się na wyżyny swych możliwości brawurowo wykonując ćwiczony zaledwie dzień wcześniej (o godzinie 0.30 w nocy!!!) hicior „Don’t Bring Me Down” – Electric Lighi Orhestra.

Koncert wypadł naprawdę świetnie, biorąc pod uwagę jak rzadko (mieszkający przecież w różnych miastach) Mezaliansi mieli szansę robić próby. Artyści dużo zawdzięczają Mistrzowi Dowgiałło, który mimo wielu obowiązków, niestrudzenie aranżował piosenki, dzielił na głosy i rozsyłał mailem do zainteresowanych (i to podziękowania dla niego!).

Recital grupy był jej sukcesem jako całości, ale członkowie zespołu Brali też udział w sobotnim konkursie jako soliści. Wieczorny koncert galowy, na którym ogłaszano wyniki festiwalu dał naszym artystom wiele radości. Karolina Żelichowska wspaniałą interpretacją utworu „Grande Vals Brillante” – Ewa Demarczyk wyśpiewała I miejsce w kategorii wokalnej. Podobnie na miejscu I w tej samej kategorii znalazła się Iwona Zięba, która trafiła do jurorów i publiczności pięknym wykonaniem piosenki „O Aniołach” i utworu Skaldów pt. „Życzenia z całego serca”. Obu Paniom akompaniował na klawiszach Grzesiek Dowgiałło, co (jak twierdzą) dodało im skrzydeł! Sam Dowgiałło zaczarował wszystkich swoim autorskim repertuarem (I miejsce w kategorii Twórczość własna i nagroda za aranżację i akompaniament). Jego „Pan zły” nawiązuje stylistyką do rocka lat 80, jednak to przepiękna ballada „bliski” przyprawiła wszystkich o dreszcze i łzy w oczach. Największe laury (nagrodę Grand Prix tegorocznego festiwalu) zdobył Przemek Cackowski, dzięki swojej własnej piosence pt. ‘Cisza grobowa” (muzyka świetna, a tekst jeszcze lepszy), którą zaśpiewał z własnym – gitarowym akompaniamentem.

Musimy dodać, że na festiwalu swoje sukcesy odnieśli także inni przyjaciele Fundacji „Wygrajmy Razem” biorący udział w jej wielu projektach. Kasia Nowak (Dotyk Dźwięku 2008, 2012 i koncert pt.

„Ballada o 12 kroplach życia”) zajęła I miejsce w tej samej kategorii co Grzesiek, a Ola Pozorska w duecie z Sebastianem Szymańskim (Dotyk Dźwięku 2008, 2010, koncert „Wygrajmy Razem 2010) zajęli wysokie miejsce w kategorii zespołów.

Wszystkim z całego serca gratulujemy.

Na tegorocznym festiwalu również Fundacja „Wygrajmy Razem” jako organizacja pozarządowa zaznaczyła swoją obecność występując w roli sponsora. Ufundowaną przez nas nagrodę w wysokości 300 zł. jury konkursu przyznało Martynie Wierzbie z miejscowości Sokolniki. Martyna uczy się na co dzień we wrocławskim SOSW dla Niewidomych i Słabowidzących. Na co dzień śpiewa w młodzieżowym zespole „Do czasu” prowadzonym przez Panią Barbarę Włosiniak i Pana Leszka Kopcia (kompozytor, autor tekstów, radiowiec, Prezes Stowarzyszenia „Widnokrąg”, który wystąpił jako gość specjalny na ubiegłorocznej Biesiadzie „Wygrajmy Razem” ) Nagrodę wyróżnionej w kategorii Debiuty wokalistce wręczył na scenie osobiście Prezes Fundacji „Wygrajmy Razem” – Łukasz Baruch.

Koncert galowy XIV Festiwalu „Widzieć Muzyką” zakończył (na prośbę organizatorów) zespół Mezalians Art ponownym wykonaniem hymnu „Razem łatwiej”.

Mezalians Art śpiewa hymn na koncercie galowym (w tle laureaci festiwalu)
Prezes Baruch w asyście Mariusza Trzeciaka wręcza Martynie nagrodę fundacji Wygrajmy Razem
Przemek CACEK Cackowski z Grudziądza-nasz przyjaciel i laureat tegorocznej nagrody Grand Prix