Przejdź do treści

Akcja „MOON” w Tyńcu Małym z artystami Fundacji „Wygrajmy Razem” i spotkanie ze św. Mikołajem

30 listopada nasza ekipa zakończyła realizację drugiej edycji akcji „Miej Obraz Osoby Niewidomej” w Dąbrowie Górniczej współfinansowanej przez firmę ArcerolMittal Polska. Trzecią edycję rozpoczniemy po Nowym Roku, ale i teraz nie spoczywamy na laurach. Odwiedzamy placówki z innych, polskich miast, które zaprosiły nas po telewizyjnych występach Łukasza Barucha.

Na początku tego tygodnia odwiedziliśmy z akcją „MOON” Zespół Szkolno- Przedszkolny numer 1 im. Tadeusza Mazowieckiego w Tyńcu Małym (miejscowość w okolicach Wrocławia). Przy okazji naszej wizyty, okazało się, że 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, więc my jako „reprezentanci środowiska osób niewidzących” nie mieliśmy czasu na nudę. Dzieci z klas 1 – 3 i przedszkolaki zadawały masę pytań i chętnie brały udział w warsztatach. Szybko okazało się, że największą frajdą dla najmłodszych był czytnik kolorów, który przydaje się osobom niewidomym w doborze ich garderoby, jak i pomaga zorientować się czy w klasie jest zaświecone światło.

Zajęcia w Tyńcu Małym

Jeśli już mowa o szkole, to warto zaznaczyć, że ZSP w Tyńcu Małym pod względem architektonicznym raczej przypominał Justynie i Karolinie nowoczesny Dom Kultury z ogromnymi, oknami, a niż inne placówki edukacyjne. Ciekawym zabiegiem zastosowanym przez architektów, zasługującym na naszą pochwałę było również oznaczanie drzwi do klas ogromnymi napisami, ułatwiającymi orientację. Podajemy te przykłady jako dobre rozwiązania z punktu widzenia osób słabo widzących. 🙂

Następne wizyty z akcją „MOON” zaplanowaliśmy na 13 i 14 grudnia. Odwiedzimy dzieci z Częstochowy i Jaworzna.

W trakcie tego tygodnia (6 grudnia) udaliśmy się również do przedszkola numer 12 w Dąbrowie Górniczej, aby pomóc w organizacji spotkania ze św. Mikołajem.