Przejdź do treści

XII Dotyk Dźwięku 2019

XII Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych I Słabo Widzących „Dotyk Dźwięku” w Dąbrowie Górniczej.

Data: 25 – 26.05.2019
Miejsce : Dąbrowa Górnicza – Centrum , Park Im. Gen. J. Hallera (duża scena)
Organizator: Płac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej,

Współorganizator: FUNDACJA NA RZECZ PROMOWANIA AKTYWNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „WYGRAJMY RAZEM” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej

Partner: Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej

Patronat medialny: Telewizja TELPOL, Magazyn i portal www „Nasze Sprawy”

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza

Rockowa „odsłona” 12. Dotyku Dźwięku

XII Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych i Słabowidzących „Dotyk Dźwięku”, który odbył się 26 maja – jak zwykle podczas dorocznych Dni Dąbrowy Górniczej – przebiegał pod hasłem „Klasyka polskiego rocka”.

W niedzielny wyjątkowo ciepły wieczór – z dedykacją dla wszystkich mam, bo to przecież Dzień Matki! – wykonawcy koncertu dali przysłowiowego czadu! Zabrzmiały największe przeboje polskiego rocka lat 70., 80. i 90. w wykonaniu wokalistów tworzących i wspieranych przez Fundację „Wygrajmy Razem” oraz artystów zaproszonych z całej Polski, przy akompaniamencie zespołu muzycznego Echotown.

Wystąpili również członkowie działającego przy Fundacji zespołu „Mezalians Art” w duetach z wokalistami reprezentującymi Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej (MOPT).

Głównym organizatorem tegorocznego koncertu był Pałac Kultury Zagłębia, współorganizatorami Fundacja „Wygrajmy Razem” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno- -Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej.

Jako pierwsi wystąpili dwaj debiutanci z tej placówki – Maciej Pańczyk i Karol Chojnacki – przy akompaniamencie Echotown i ich opiekuna artystycznego, muzyka Jarosława Caputy, na co dzień kierownika internatu w dąbrowskim SOSW. Wokaliści zaprezentowali kolejno: wielki przebój zespołu Kobranocka pt. Kocham Cię jak Irlandię oraz hit grupy Chłopcy z Placu Broni pt. Wolność .

I koncert można powiedzieć pognał niczym rączy wierzchowiec z przytupem, uśmiechem i wszechogarniającą radością, poczuciem prawdziwej wolności. Takiej, jaką może dać jedynie prawdziwie porywająca muzyka. Taka, która odzwierciedla stan ducha. Nie da się ukryć, że klasyczny rock ma to w sobie i wiele jeszcze innych zauroczeń, które sprawiają, że jest ponadczasowy i ponadpokoleniowy…

A potem było już jak u Hitchcocka… coraz mocniej, coraz goręcej!

Totalną hipnozę z repertuaru Urszuli i Budki Suflera wyśpiewał duet Łukasz Baruch, prezes Fundacji „Wygrajmy Razem”, założyciel „Mezalians Art” oraz Michał Posłuszny, wokalista Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Kolejnemu artyście w chórkach towarzyszyli wokaliści z tej placówki. Z ich wspomaganiem Dariusz Marchewka z Wrocławia zaśpiewał Tańcz głupia, tańcz z repertuaru Lady Pank i piosenkę zespołu Róże Europy pt. Jedwab.

Kinga Kasprzyk uczennica szkoły muzycznej w Olkuszu wspólnie z członkami „Mezalians Art” zaśpiewała Nie mogę Ci wiele dać – zespołu Perfect i równie kultową piosenkę zespołu Bajm pt. Biała armia.

Znany multiinstrumentalista, doskonały muzyk, wokalista, a nawet aktor – zdobywca Złotej Maski – Grzegorz Dowgiałlo dołączył w duecie do Julii Szotek, absolwentki Liceum Ogólnokształcącego. Hi Fi superstar z repertuaru grupy Wanda i Banda w ich wykonaniu to było prawdziwe trzęsienie ziemi!

Następna wykonawczyni, Natalia Smogulecka to także wokalistka znana dąbrowskiej publiczności z wielu poprzednich edycji „Dotyku Dźwięku”. Jest absolwentką bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na kierunku edukacja muzyczna, pracuje jako animator kultury i prowadzi zajęcia wokalne dla utalentowanej młodzieży. Jej ulubione gatunki muzyczne to soul, pop, gospel i jazz. Na ten jednak koncert przygotowała Boskie Buenos legendarnego zespołu Maanam i hit Bajmu pt, Co mi Panie dasz.

Z pewnością takim właśnie utalentowanym młodym człowiekiem jest 15-letni Bartek Peszuk, który do Dąbrowy przyjechał z Białej Podlaskiej. Na co dzień jest wokalistą zespołu przy Bialskim Centrum Kultury, przygotowuje się także do musicalu w Warszawskiej Szkole Musicalowej b&b. W Dąbrowie zaprezentował, z udziałem chórku „Mezalians Art”, Wehikuł czasu legendarnego zespołu Dżem, oraz Ten Wasz świat grupy Oddział Zamknięty.

Kolejny duet to Aleksandra Arent, reprezentująca dąbrowski MOPT oraz Iwona Zięba z Krakowa, doskonale znana dąbrowskiej publiczności z występów w poprzednich edycjach „Dotyku Dźwięku”, od wielu lat współpracująca z Fundacją „Wygrajmy Razem” jako konsultantka artystyczna. Zaśpiewały porywająco Meluzynę Małgorzaty Ostrowskiej. Dała temu wyraz coraz bardziej liczna publiczność, gromkimi brawami wyrażając swój aplauz.

Rewelacyjny, jak zawsze, wokalista, kompozytor i aranżer, Przemek „Cacek” Cackowski z Grudziądza z towarzyszeniem „Mezalians Art”, poruszył piękną balladą z repertuaru grupy TSA pt. 51, a następnie zachwycił przebojem Budki Suflera Pieśń niepokorna. Na co dzień Przemek współpracuje z grudziądzkim Centrum Rehabilitacji im. księdza biskupa Jana Chrapka, angażuje się w promowanie prestiżowych projektów artystycznych, bierze udział w koncertach, nagrywa płyty. Ostatni krążek nagrał z utworami legendarnego zespołu Nocna Zmiana Bluesa.

Z Martą Jachymczyk reprezentantką MOPT, studentką pedagogiki wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, pasjonatką śpiewu i muzyki zaśpiewała w duecie Karolina Żelichowska, wiceprezes Fundacji „Wygrajmy Razem”. Były bardzo przekonywujące w wielkim przeboju grupy Lombard – Mam dość! Publiczność śpiewała razem z nimi, a pod sceną tańczyły i podskakiwały ochoczo grupy młodych ludzi.

Ostatnią wokalistką koncertu była Monika Młot z Przemyśla – artystka również znana z poprzednich edycji „Dotyku Dźwięku. Widownia razem z nią śpiewała Nie będę Julią zespołu Wanda i Banda, nagradzając jej występ owacyjnymi brawami. I tak też było w jej ostatniej piosence, przeboju Cykady na Cykladach grupy Manaam, która zakończyła jednocześnie tegoroczne prezentacje muzyczne przeglądu „Dotyk Dźwięku”.

Finałową piosenkę zaśpiewali wszyscy uczestnicy koncertu. Przy gromkich brawach pożegnali się z pełną empatii, akceptacji i podziwu dla ich umiejętności dąbrowską publicznością. Łukasz Baruch podziękował artystom, współorganizatorom, pożegnał widownię: –Trzymajcie się! Do następnego roku!

I już teraz zaprosił na XIII Przegląd Piosenki Osób Niewidomych i Słabowidzących „Dotyk Dźwięku”, oczywiście do Dąbrowy Górniczej. Z pewnością publiczność dopisze, ponieważ prezentacje artystów, których zaprasza Fundacja „Wygrajmy Razem” cieszą się stałym zainteresowaniem i wielkim uznaniem dla wysokiej klasy artystycznych prezentacji.

Dodajmy, że patronem honorowym wydarzenia był prezydent Dąbrowy Górniczej – Marcin Bazylak, a wśród patronów medialnych był tradycyjnie Magazyn „Nasze Sprawy”.

Red. Iwona Kucharska, Magazyn i portal „Nasze Sprawy”