Przejdź do treści

X Dotyk Dźwięku 2017

X Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych I Słabo Widzących „Dotyk Dźwięku” w Dąbrowie Górniczej.

Data: 27 – 28.05.2017
Miejsce : Dąbrowa Górnicza – Centrum , Park Im. Gen. J. Hallera (duża scena)
Organizator: Płac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej,

Współorganizator: FUNDACJA NA RZECZ PROMOWANIA AKTYWNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „WYGRAJMY RAZEM” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej

Partner: Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej

Patronat honorowy Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej – Zbigniew Podraza

Patronat medialny: Radio FEST,Telewizja TELPOL,Magazyn i portal www „Nasze Sprawy”,

Szanowni Jubilaci – chciałoby się zacząć relację z uroczystego jubileuszowego X Przeglądu i Koncertu Piosenki Osób Niewidomych „Dotyk Dźwięku” w Dąbrowie Górniczej. Ale szacowni Jubilaci postanowili zaskoczyć swoją widownię!

W niedzielę 28 maja br. ze sceny amfiteatru w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej popłynęły radosne rytmy muzyki tanecznej i disco polo! Śpiewali wszyscy, pod sceną tańczyli i krzesali hołupce młodzi i starsi sympatycy Fundacji Wygrajmy Razem i przygodni obserwatorzy.

Łukasz Baruch – prezes fundacji i Karolina Żelichowska, jego zastępca, podziękowali gorąco prezydentowi miasta Zbigniewowi Podrazie, pracownikom Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, dyrekcji i pracownikom Pałacu Kultury Zagłębia i Specjalnego Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej za 10 lat wsparcia tego przedsięwzięcia. Podziękowania przekazali również mediom, dzięki którym stali się rozpoznawalni w regionie i w całym kraju.

Magazyn „Nasze Sprawy” jest z fundacją od początku istnienia, czego jej szefostwo nie omieszkało podkreślić, a nam miło było usłyszeć ciepłe słowa podziękowania.

Dąbrowska publiczność mogła przez te 10 lat usłyszeć w wykonaniu ok. 70 artystów przeglądu „Dotyk Dźwięku”, z całej Polski ponad 150 polskich i zagranicznych hitów muzycznych. Wszystkie prezentacje były zachwycające. Zawsze dopracowane i muzycznie, i aranżacyjnie. Wykonawcami są pasjonaci śpiewania – bardzo wrażliwi, utalentowani artyści, których nagradzano owacyjnymi brawami…

„Dotyk Dźwięku” to impreza od lat uświetniająca Dni Dąbrowy Górniczej, zawsze piękna i profesjonalna. Obawiałam się bardzo wyboru disco polo… Okazało się, że niepotrzebnie, ponieważ prezentacje idealnie wpisały się w klimat i nastrój festynu.

Nie bez znaczenia oczywiście jest fakt, że twórcą ich aranżacji jest kongenialny multiinstrumentalista i wokalista Grzegorz Dowgiałło, towarzyszący wokalistom w chórkach i przy… perkusji. Przyznaję, że nie znam drugiego takiego muzyka, perkusisty. To klasa absolutnie światowa!

Przegląd rozpoczął zespół rewelersów piosenką „Kolorowe sny”. I od razu było prawdziwe trzęsienie ziemi – jak u Hitchcocka – potem było już tylko mocniej!

Bartek Serwatka reprezentujący SOSW szukał Oli w piosence zespołu Papa Dance „Gdzie jest Ola”, a Krzysztof Wysocki, który przyjechał do Dąbrowy z Bydgoszczy zaśpiewał „Dziś Ci to powiem” i „Jak w niebie”. No i zrobiło się romantycznie za sprawą tych klimatycznych utworów o miłości i takiegoż głosu Krzysztofa.

Ze Stargardu przyjechała – już po raz kolejny – wspaniała Monika Czerczak, w muzyce zakochana od zawsze. Zachwyciła – jak zwykle – słuchaczy piosenką „Letni wiatr”, a później rozbawiła brawurowym wykonaniem, w duecie z Dariuszem Marchewką, hitu disco polo „Mydełko Fa”. Ten bezpretensjonalny przebój z początku lat 90 z szerokim uśmiechem śpiewali z nią wszyscy w amfiteatrze i całym chyba Parku Hallera.

Darek Marchewka zaczarował słuchaczy piękną radiową barwą głosu przedstawiając swój jingiel promujący 10 edycję „Dotyk Dźwięku”, by następnie porwać wszystkich do wspólnego śpiewania, że „Jesteś szalona!”.

Rozbawieni, roztańczeni widzowie i słuchacze wtórowali następnym wykonawcom „Kołysanki” i super hitu „Daj mi tę noc”. Byli to Zuzanna i Roka Mulec. Ona uczestniczka pierwszej edycji „Dotyku Dźwięku” w 2008 r., dziś studentka Uniwersytetu Warszawskiego. On – Słoweniec, wokalista, muzyk. Poznali się na międzynarodowym obozie dla niewidomych. Od sierpnia ubiegłego roku są małżeństwem. Piękna historia miłości…

W odpowiedzi na męski zespół rewelersów wszystkie wykonawczynie zaśpiewały „Polskie dziewczyny”, a zaraz potem rewelacyjna Anna Rossa wystąpiła w dwóch coverach: „Historia pewnej miłości” oraz „Co Ty królu złoty”.

Dla Edwina Tarki, który przyjechał do Dąbrowy z Kutna „życie jest muzyką” – to jest jego życiowe hasło. Niezwykle nastrojowo i z wielkim taktem i wyczuciem zaśpiewał – bez szarżowania – piosenkę „Biełyje rozy”. Do drugiego utworu dołączyła do niego Daria Barszczyk w hicie disco polo: „Przez twe oczy zielone”. A zakończyła przebojem „Mamy po 20 lat”. I porwała widownię swoim absolutnie wielkim głosem, wielkim talentem, urodą i temperamentem.

Z ogromnym zainteresowaniem oglądam jej kolejne wystąpienia i nie dziwię się, że swoją przyszłość wiąże z muzyką i śpiewem. Studiuje śpiew solowy na wydziale wokalno-aktorskim w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Ma dopiero 20 lat i jestem przekonana, że przed nią rzeczywiście cały świat.

I gdy już trzeba się było rozstać trzeba było również podziękować świetnym muzykom zespołu Echotown, który akompaniował artystom, chórkowi towarzyszącemu wokalistom, tj. Karolinie Żelichowskiej, Iwonie Ziębie, Łukaszowi Baruchowi i Grzegorzowi Dowgiałło – autorowi aranżacji całego koncertu.

Na zakończenie artyści 10. jubileuszowego „Dotyku Dźwięku” podarowali słuchaczom piękne przesłanie w piosence: „Bo wszyscy Polacy, to jedna rodzina”.

Jak to na urodzinach nie zabrakło gościa specjalnego, który idealnie wpisał się w klimat i formułę koncertu. Była nim młoda, piękna i utalentowana Jesika, która nagrała już trzy albumy a jej piosenki mają 18 mln odsłon na YouTube.

Drodzy Jubilaci, zabawa była przednia a dzięki genialnym aranżacjom i Waszej wrażliwości muzycznej nawet prościutkie utworki disco polo otarły się o sztukę…

Życzmy pięknych, śpiewających następnych dziesięcioleci.

Iwona Kucharska

Data publikacji: 31.05.2017 r.