Przejdź do treści

VIII Dotyk Dźwięku 2015

VIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych I Słabo Widzących „Dotyk Dźwięku” w Dąbrowie Górniczej.

Data: 30-31.05.2015
Miejsce : Dąbrowa Górnicza – Centrum , Park Im. Gen. J. Hallera (duża scena)
Patronat : Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej – Zbigniew Podraza
Organizator: FUNDACJA NA RZECZ PROMOWANIA AKTYWNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „WYGRAJMY RAZEM” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej
Współorganizatorzy: Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych Im. Zofii Książek- Bregułowej w Dąbrowie Górniczej, Warsztat Terapii Zajęciowej „Otwarte Serca” w Dąbrowie Górniczej

Projekt współfinansowany ze środków gminy Dąbrowa Górnicza

PLAKAT A2 DOTYK DŹWIĘKU 2 WERSJA www

Muzyczne święto w Dąbrowie

Dni Dąbrowy Górniczej to święto miasta, jego mieszkańców i całego regionu. Cyklicznej corocznej imprezie w Parku Hallera towarzyszą różnorodne wydarzenia. Jednym z nich jest radosny, porywający festiwal piosenki osób z dysfunkcją narządu wzroku p.n. „Dotyk Dźwięku”, organizowany przez Fundację na rzecz Promocji Aktywności Osób Niepełnosprawnych „Wygrajmy Razem”.

Wokół Karoliny Żelichowskiej i Łukasza Barucha – założycieli Fundacji – skupiło się grono kapitalnych muzyków i wokalistów i wciąż przybywa nowych twórców i sympatyków. Piękne głosy, perfekcyjne wykonania, kultura muzyczna, wielkie talenty, również kompozytorskie – to słowa, które jedynie pobieżnie charakteryzują uczestników „Dotyk Dźwięku”.

31 maja br. na scenie – wzorem lat ubiegłych – uczestnicy festiwalu śpiewali solo i w dueatach ze znanymi artystami estradowymi.

Wszyscy byli świetni, ale najwięcej „czadu” dali jak zwykle wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Grzegorz Dowgiałło z Agatą Widerą, wokalistką Opery Krakowskiej.

Absolutnie rewelacyjne wykonanie przez ten duet utworu z musicalu Andrew Lloyd’a Webbera pt. „Upiór w operze” zakończyło VIII edycję „Dotyku Dźwięku” w niezapomnianym stylu.

Na estradzie występowali wcześniej artyści znani dąbrowskiej publiczności z poprzednich przeglądów, na występ których czekano, i zupełnie nowi, którzy także budzili zainteresowanie. Wśród nich był zespół Dynamic Waves z Ośrodka dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej (SOSW), który tworzą uczniowie wspólnie z nauczycielami. Następnie usłyszeliśmy Małgorzatę Bigaj, absolwentkę Akademii Muzycznej solo w utworze „Maze” i w duecie z Mariuszem Trzeciakiem z Wrocławia – gościem Przeglądu – którego mieliśmy okazję podziwiać w wielkim hicie „Jak nie my to kto”.

W balladzie „Chcę być Kopciuszkiem” z polskiego musicalu „Metro” usłyszeliśmy pięknie wokalnie zestrojony tercet – Patrycję Malinowską z Płocka, Iwonę Ziębę z Krakowa oraz Karolinę Żelichowską z Dąbrowy Górniczej.

Bardzo ciekawy był następny występ kolejnego duetu Malwina Sergiel, wokalistka reprezentująca SOSW w Dąbrowie Górniczej i Jarosław Caputa, muzyk, kompozytor, autor tekstów i wokalista, współzałożyciel zespołu „Apartament” oraz pedagog dąbrowskiego ośrodka. Usłyszeliśmy ich w utworach „Czasami” oraz „Mogę wszystko, nic nie muszę”.

Natalia Smogulecka, studentka V roku edukacji muzycznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, wokalistka, pianistka i gitarzystka zaśpiewała bardzo nastrojowo, że „Przyjdzie taki dzień”. W duecie z Marcinem Łazarskim, absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach i Krakowie zaśpiewali jeden z jego autorskich utworów pt. „Tylko bądź”.

Dwa ostanie duety to Monika Młot z Przemyśla z Przemysławem Smolarskim oraz Katarzyna Wachnik z Warszawy z Jakubem Kubikiem. Monikę usłyszeliśmy w utworze „Biegnij przed siebie” z repertuaru Ani Wyszkoni, a w duecie w autorskim utworze Przemka pt. „Chodź”.

Jakub Kubik zwany „Kłakiem” to raper związany z lokalną sceną hip-hopu.

Z Katarzyną Wachnik wykonał cover „Mój jest ten kawałek podłogi” z kapitalnymi rapowymi zwrotkami jego autorstwa.

Katarzyna, laureatka bardzo wielu festiwali muzycznych, zaprezentowała swój talent wokalny w pięknej balladzie „Ja płaczę” z repertuaru Urszuli.

Bezpośrednio przez końcowym występem duetu Agaty Widery i Grzegorza Dowgiałło wystąpiła „Elis” tj. Eliza Wietrzyńska – pianistka, kompozytorka i autorka tekstów. Artystka świetnie się czuje w gorących rytmach dance, pop czy R’n’B z dodatkiem rockowych gitar. Energicznie i energetycznie wyśpiewała swój autorski utwór pt. „Chcę zmienić to”.

Kulminacyjnym punktem programu i jednocześnie największym bonusem był „Upiór w operze” wyśpiewany przez wspomniany wyżej duet Agaty i Grzegorza.
Nowy hymn Fundacji „Wygrajmy Razem” odśpiewany przez zespół „Mezalians Art” i wszystkich pozostałych uczestników imprezy, zakończył VIII Przegląd Piosenki Osób Niewidomych i Słabo Widzących „Dotyk Dźwięku 2015″.

Jak zawsze była świetna zabawa i radość dla uszu przeogromna. Organizatorzy i uczestnicy „Dotyku Dźwięku” to profesjonaliści o duszy dziecka – zawsze autentyczni, ujmujący i potrafiący wyśpiewać radość i ukochanie życia. Artystom towarzyszył perfekcyjny zespół ECHOTOWN oraz niezawodny chórek w składzie: Iwona Zięba, Karolina Żelichowska oraz Grzegorz Dowgiałło

Poziom tego wydarzania z roku na rok jest coraz wyższy, i do tego nas już wykonawcy przyzwyczaili. Jestem pewna, że w przyszłym roku również nas nie zawiodą, bo kochają muzykę i śpiew, bo kochają swoje pasje, którymi potrafią i chcą się dzielić.

Tekst autorstwa red. Iwona Kucharska z magazynu Nasze Sprawy.