Dotyk Dźwięku 2011

IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych I Słabo Widzących „Dotyk dźwięku” w Dąbrowie Górniczej.
Data: 29.05.2011
Miejsce: Dąbrowa Górnicza – Centrum , Park Im. Gen. J. Hallera (duża scena)
Patronat: Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej – Zbigniew Podraza
Organizatorzy: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Dla Dzieci Niewidomych I Słabo Widzących Im. Zofii Książek- Bregułowej w Dąbrowie Górniczej
FUNDACJA NA RZECZ PROMOWANIA AKTYWNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „ WYGRAJMY RAZEM” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej

Przegląd „ Dotyk dźwięku” to przedsięwzięcie, którego I edycja odbyła się w 2008 roku. Pomysłodawcami projektu są Łukasz Baruch i Małgorzata Gębczyńska z Pałacu Kultury Zagłębia.

Przegląd ma formę prezentacji wokalnych i biorą w nim udział utalentowani artyści z terenu całego kraju, którym na scenie towarzyszy profesjonalny zespół muzyczny „Giga Drum”.
Tegoroczny koncert na długo zapisze się w naszej pamięci, przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy w jego realizacji wzięła udział fundacja „ Wygrajmy razem”. Jednym z naszych celów jest promowanie utalentowanych muzycznie osób niepełnosprawnych poprzez realizowanie takich właśnie projektów.

28 maja do Dąbrowy przyjechali wszyscy zaproszeni na koncert uczestnicy, aby wziąć udział w próbie generalnej . Dzięki życzliwości dyrekcji PKZ mogliśmy zrobić naszą próbę w sali teatralnej pałacu.
Wszystko poszło gładko, artyści byli świetnie przygotowani i doskonale zgrali się z zespołem . Wszyscy świetnie się bawiliśmy, a to był dopiero przedsmak tego co miało się wydarzyć następnego dnia.
I wreszcie ten dzień nadszedł ! 29 maja o godzinie 15:00 przy pięknej pogodzie rozpoczął się nasz wspaniały koncert. Imprezę poprowadzili profesjonalni konferansjerzy. Dąbrowską publiczność, która przybyła tłumnie pod scenę przywitaliśmy utworem „ Świat w obłokach” z rep. Marka Grechuty, który już powoli staje się pewnego rodzaju hymnem przeglądu. Piosenkę tę oprócz tegorocznych uczestników zaśpiewali goście z poprzednich edycji : Łukasz Baruch, Mariusz Trzeciak, Iwona Zięba, a także soliści PKZ i klubu Helikon : Anna Nocoń i Rafał Kozieł. Następnie korzystając z tego, że wszyscy artyści byli na scenie Wicedyrektor Pałacu Kultury Zagłębia Dawid Orpych wręczył dyplomy i pamiątkowe gadżety. Po wręczeniu prezentów scenę opuścili wszyscy z wyjątkiem sześcioletniej Kingi Kasprzyk, która rozpoczęła prezentacje wokalne.

Kinga to najmłodsza uczestniczka wszystkich edycji przeglądu „Dotyk dźwięku”. Mimo młodego wieku jest niezwykle utalentowana, bezpośrednia i odważna. Od razu zaczarowała swoim wdziękiem publiczność. Widać było, że występ z mikrofonem to dla Niej prawdziwa radość. Dla publiczności Kinga zaśpiewała „Małą fantazję” z rep. Fasolek i kompozycję Jarosława Kukulskiego pt.: „Mała smutna królewna” z rep.: Natalki.

Kolejnym uczestnikiem koncertu był Sebastian Szymański, który przyjechał z Puław ( okolice Lublina). Sebastian to młody i niezwykle wrażliwy artysta. Wzruszająco w Jego wykonaniu zabrzmiała ballada „Do kołyski” legendarnej grupy Dżem. Potem całkowicie zmienił klimat śpiewając o tym, że : „Chłopaki nie płaczą”. W tej piosence w roli chórzystów towarzyszyli Mu Iwona Zięba i Mariusz Trzeciak. Iwona i Mariusz (uczestnicy poprzednich przeglądów) początkowo przygotowywali się do śpiewania w chórku w kilku utworach. Okazało się jednak, że ich głosy świetnie do siebie pasują i zaśpiewali prawie ze wszystkimi uczestnikami.

Po występie Sebastiana przyszła kolej na Grzegorza Ciecińskiego z Wrocławia. Już od pierwszych dźwięków piosenki pt: „ Śpiewająco” Ryszarda Rynkowskiego słychać było, że Grzesiek świetnie się czuje w repertuarze tego artysty. W drugim utworze do wokalisty dołączyła dąbrowska solistka – Ania Nocoń. Wspólnie wykonali „Kołysankę” Perfectu. Ten rockowy cover przeboju Tiny Turner i Davida Bowie wcale nie brzmiał jak kołysanka i publiczność świetnie się przy nim bawiła. Podobnie było przy występie Karola Tomasiaka z Nowego Sącza. Zwłaszcza, kiedy po zaśpiewanym przez Niego utworze „ Chciałbym” Michała Bajora na scenę wskoczyła Jego mama i założyła mu na głowę perukę a do rąk włożyła małą gitarę elektryczną. W swojej nowej odsłonie Karol brawurowo zaśpiewał hit grupy Lady Punk pt.: „Mniej niż zero”.

Po tym wykonie nie łatwe zadanie miała kolejna uczestniczka, reprezentująca fundację „Wygrajmy razem” – Karolina Żelichowska. Ale i Ona poradziła sobie świetnie, śpiewając w duecie z solistą klubu Helikon Rafałem Kozieł piosenkę „ Nie kłam, że kochasz mnie”. Następnie dała czadu w rockowym kawałku „Dzień za dniem” grupy Bajm.

Ola Gudacz z Krakowa ostudziła nieco atmosferę śpiewając swoim aksamitnym głosem kompozycję Włodzimierza Korcza „Jeszcze się tam żagiel bieli” z rep. Alicji Majewskiej oraz przebój ostatnich miesięcy „Lampa i sofa” Ani Wyszkoni.

Potem ze sceny znów popłynęła wielka moc i energia. Stało się to za sprawą Krystiana Dziuby z Wrocławia. Wspaniale zabrzmiała Jego interpretacja ballady „Send Me An Angel” grupy Scorpions, potem dołączył do Niego Grzegorz Dowgiałło – uczestnik ubiegłorocznej edycji przeglądu. Obaj przyjaciele prawie rozsadzili scenę i zrobili prawdziwe show, wykonując wspólnie kawałek pod tytułem : „ Don’t Bring Me Down” grupy Electric Light Orchestra. Chłopcy mieli wcześniej kilka wspólnych prób w Krakowie, gdzie oboje się uczą. Efekty ich współpracy publiczność przyjęła prawdziwymi owacjami!

Nie mniej energetyczna, ale zarazem pełna wdzięku była Joanna Zdobylak, która przyjechała do Dąbrowy Górniczej z Milicza koło Wrocławia. Na swój występ Asia wybrała utwór „Szklanka wody” grupy Bajm oraz wielki hit zespołu Abba pt: „The Winner Take is All”, w którym popisała się nie tylko wspaniałym głosem, ale również rewelacyjną angielszczyzną.

Wreszcie przyszła kolej na ostatniego z zaproszonych uczestników. Był nim Przemek „Cacek” Cackowski z Grudziądza. W Jego wykonaniu publiczność dąbrowska usłyszała hit braci Cugowskich „ Za szkłem”, a także niezwykle rockowy przebój grupy AC/DC „Higway To Hell”.

Tradycją przeglądu „ Dotyk dźwięku” stał się występ gościa specjalnego. W tym roku w jego charakterze wystąpił młody, utalentowany muzyk i wokalista z Dąbrowy Górniczej Dawid Podsiadło. (uczestnik m.in.: popularnego show telewizyjnego „X-factor”). Dawid, który na naszej scenie reprezentował Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej zaśpiewał świetny utwór z rep: Michaela Buble “Haven’t Met You Yet”.

Po występie Dawida na scenę wyszli wszyscy uczestnicy IV Przeglądu „Dotyk Dźwięku” i wspólnie wykonali piosenkę finałową pt: „ Nadzieja” z rep. grupy IRA.

Tak zakończył się koncert, w którym zabrzmiały głosami zaproszonych artystów największe przeboje polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. Jak zwykle świetnie zagrał też zespół „Giga drum”. Ze sceny popłynęła do publiczności ogromna dawka mocy, dobrej energii i pozytywnych emocji. Mamy nadzieję, że także w przyszłym roku uda się nam stworzyć podobną atmosferę i będziemy mogli wspólnie cieszyć się z tego wszystkiego co daje nam muzyka.

Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że przegląd „Dotyk dźwięku” był tak wspaniałym, artystycznym wydarzeniem, które wpisało się w coroczny program obchodów Dni Dąbrowy Górniczej.

Przypominamy, że w trakcie trwania święta naszego miasta, czyli w dniach 27-29. 05.2011 nasza fundacja kwestowała na rzecz kolejnego koncertu o nazwie „ Wygrajmy razem”, który odbędzie się w połowie grudnia 2011.
Zapraszamy wszystkich serdecznie do naszej galerii. Znajdziecie tam zdjęcia z opisanego koncertu.