Przejdź do treści

Wygrajmy Razem Mimo Wszystko

Koncert pn. „WYGRAJMY RAZEM MIMO WSZYSTKO” – projekt współfinansowany z dotacji UM w Dąbrowie Górniczej

Organizator: Fundacja „WYGRAJMY RAZEM”
Partnerzy: Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Stowarzyszenie miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej Warsztat Terapii Zajęciowej OTWARTE SERCA w Dąbrowie Górniczej, SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Dąbrowie Górnicze, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – oddział Śląski
Patron honorowy: Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Posłanka do Parlamentu Europejskiego-Małgorzata Handzlik, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza – Pan Zbigniew Podraza
Patroni medialni: TVP Katowice. Polskie radio Katowice, „Dziennik Zachodni”, Magazyn „NASZE SPRAWY”
Miejsce realizacji: Dom Kultury w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach
Termin realizacji: 8.12.2013

Kolejny piękny koncert pozostał pięknym wspomnieniem… Moglibyśmy się starać go opisać, ale jako organizatorzy, którzy pracowali nad projektem niemal 6 miesięcy i znają wszystkich artystów biorących w nich udział nie moglibyśmy być obiektywni wobec własnego dzieła. Poza tym w trakcie prób i samego koncertu też byliśmy zajęci. Na szczęście wśród widowni zasiedli przedstawiciele mediów patronujących naszemu przedsięwzięciu, a wśród nich Pani Redaktor Rzebko z magazynu „Nasze Sprawy”. Przyznamy, że bardzo lubimy styl pisania Pani Redaktor, dlatego też (za jej zgodą) postanowiliśmy zamiast własnego opisu zamieścić artykuł, który znaleźć można również na portalu „Naszych Spraw”.
Życzymy przyjemnej lektury
Zarząd Fundacji „Wygrajmy Razem”

„BEZ NICH NIE DAŁBYM RADY”

Już rok nam się kończy, ciemnieje blask świec,
weź to światło i w sercu swym nieś
(Zbigniew Skorupiński)

Tradycyjnie już w okolicy Mikołaja i Wigilii Bożego Narodzenia, tym razem w niedzielę 8 grudnia br., Fundacja na Rzecz Promowania Aktywności Osób Niepełnosprawnych „Wygrajmy Razem” wraz z dyrekcją Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej zaprosiła swych przyjaciół i sympatyków na uroczysty koncert Wygrajmy Razem Mimo Wszystko do Domu Kultury w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach. Jak zawsze w obecności prezydenta miasta Zbigniewa Podrazy – co odnotowujemy ze szczerym uznaniem i radością.

– Ogromnie się cieszymy, że przybyli Państwo tak licznie – już na wstępie powiedziała Karolina Żelichowska, wiceprezes Fundacji – aby wspólnie z nami dzielić radość z obcowania ze sztuką. Witamy gorąco wszystkich zaproszonych gości, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej, instytucji kulturalnych i oświatowych, jak również przedstawicieli organizacji pozarządowych z Dąbrowy Górniczej, Katowic, Krakowa i Warszawy. Gorąco witamy wspaniałą dąbrowską publiczność.

Artystom towarzyszyła Miejska Orkiestra Dęta Dąbrowy Górniczej, pod batutą Ireneusza Dustera. Gościnnie, w roli konferansjera wystąpił Maciej Orłoś, znany dziennikarz telewizyjny i aktor. Wokalistami byli piosenkarze, muzycy, multiinstrumentaliści wspierani przez Fundację Wygrajmy Razem i Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko – współorganizatora dąbrowskiego koncertu.

Imprezie towarzyszył kiermasz i wystawa prac plastycznych uczestników WTZ Otwarte Serca z Dąbrowy Górniczej i uczniów SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących im. Zofii Książek-Bregułowej.

To był prawdziwy wieczór niespodzianek. Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, radna i przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia przy Sejmiku Śląskim, z wyraźną satysfakcją i zadowoleniem poinformowała: – Kapituła działająca przy Sejmiku Śląskim przyznała Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego – nadawaną osobom szczególnym, wyjątkowym. Taką osobą, prawdziwą „perełką” jest prezes Fundacji Wygrajmy Razem – Pan Łukasz Baruch! Dziękuję również za dzisiaj – dodała z uśmiechem. – Dziękuję za teraz, dziękuję za wszystko, co Pan robi – takie piękne, mądre rzeczy… Kłaniam się nisko, składam najlepsze życzenia na święta i cały przyszły rok.
Bardzo wzruszony Łukasz Baruch odbierając odznaczenie podkreślił jednak: – Kim byłbym ja gdyby nie ludzie, którzy mi pomagają, którzy są blisko mnie i Fundacji Wygrajmy Razem, którzy mnie wspierają na co dzień. Bez nich po prostu nie dałbym rady. To im dedykuję to wyróżnienie.

Niespodzianką dla piosenkarki Oli Gudacz były piękne życzenia i kwiaty od przyjaciół artystów i gromkie urodzinowe „Sto lat” odśpiewane przez uczestników i publiczność koncertu.

– Bez wsparcia instytucji, organizacji i osób nasza fundacja by nie istniała – na zakończenie programu podsumował Ł. Baruch, a Karolina Żelichowska, odczytała uroczysty akt uhonorowania odznaczeniem fundacji za wyjątkową postawę i wsparcie. Wzorem lat ubiegłych osobom szczególnie zasłużonym wręczono statuetki ELFA będące specjalnym podziękowaniem za zaangażowanie w działalność tej organizacji.

Wzruszających chwil podczas tego koncertu było bardzo wiele, bo celem nadrzędnym przedsięwzięcia jest promocja twórczości i wsparcie w rozwoju artystycznym utalentowanych osób z dysfunkcją narządu wzroku, ale również z każdą inną niepełnosprawnością, w każdym wieku i z całego kraju. W koncercie brały udział osoby dobrze znane dąbrowskiej publiczności z występów choćby w Parku Hallera, na festiwalu „Dotyk Dźwięku” czy z ubiegłorocznej Biesiady Artystycznej…

Wszyscy oni zachwycili umiejętnościami wokalnymi, wysokiej klasy przygotowaniem muzycznym i artystycznym – Aleksandra Gudacz z Krakowa, Jakub Kręcichwost z Jastrzębia Zdroju, Marta Gaweł z Trzyciąża, Iwona Zięba z Krakowa, Grzegorz Dowgiałło z Chojnowa, Przemek „Cacek” Cackowski z Grudziądza, Michał Karol Wiśniewski z Rypina, Mariusz Trzeciak z Wrocławia oraz dąbrowska sopranistka Agata Widera.

Fundacja Wygrajmy Razem organizuje okazjonalne i stałe koncerty, dając im wszystkim możliwość nie tylko artystycznego zaistnienia ale przede wszystkim rozwoju i rzeczywistej integracji. Młodzi artyści w sposób kreatywny, zaangażowany budują swój image i potrafią umiejętnie korzystać z możliwości nowoczesnych środków komunikacji.
Wielu z nich to naprawdę wielkie talenty. Grzegorz Dowgiałło ukończył studia na Akademii Muzycznej w klasie fortepianu jazzowego i gra rewelacyjnie, jak prawdziwy wirtuoz, ale jego największą pasją jest gra na perkusji. Fantastycznie śpiewa, co znakomicie zaprezentował śpiewając wręcz rewelacyjnie „Cykady na Cykladach” z repertuaru MAANAM-u i „Dziwny jest ten świat” Cz. Niemena. Zachowując zgodność z pierwowzorem dodał nie tylko świeżość i nowość swojej interpretacji, ale także swoje olbrzymie umiejętności, power, prawdziwie wielki głos, talent i charyzmę. Publiczność zgotowała mu huraganowy aplauz!
Przemek „Cacek” Cackowski z Grudziądza, muzyk, gitarzysta, klawiszowiec i kompozytor jest także autorem hymnu Fundacji. Wielki talent, niezwykła barwa głosu, idealnie wręcz wpasowana w rockowe klimaty jego piosenek i kompozycji.

Po raz kolejny mieliśmy okazję posłuchać Iwony Zięby i Mariusza Trzeciaka, którzy najczęściej występują wspomagając przyjaciół w chórkach. W tym koncercie śpiewali solo i w różnych duetach, budując niezwykle klimatyczne porozumienie z widownią. Śpiew dla nich jest radością życia.

Iwona Zięba, razem z Olą Gudacz i Martą Gaweł tworzą tercet „Nadzieja”. W zaprezentowanym dąbrowskiej publiczności programie ukazały wielkie umiejętności wokalne, różnorodność muzyczną i piękną harmonię.

Mariusz Trzeciak śpiewa w kapeli rockowej ale jego ulubionym stylem muzycznym jest soul. Podczas koncertu w jednym z utworów towarzyszyła mu śpiewaczka operowa Agata Widera, sopranistka o pięknej barwie głosu, która pierwsze kroki muzyczne i wokalne stawiała właśnie na scenie dąbrowskiego Domu Kultury.

Świetnym wokalistą i prawdziwym showmanem jest preferujący jazz Michał Karol Wiśniewski. Na scenie doskonale radzi sobie również raper Jakub Kręcichwost, który podczas koncertu pokazał swoją muzyczną wszechstronność, prezentując klasyków polskiej piosenki.

Wszyscy uczestnicy koncertu zachwycili publiczność. Niemała rolę w tak pozytywnym odbiorze odegrała perfekcyjna, pełna empatii orkiestra dęta pod przewodnictwem Ireneusza Dustera. Gorące brawa dla wszystkich artystów!

To była prawdziwa przyjemność i radość móc ich posłuchać i oklaskiwać. Sala Domu Kultury w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach „pękała w szwach”, co samo w sobie jest już wystarczającą rekomendacją imprezy. Słuchając artystów koncertu Wygrajmy Razem Mimo Wszystko również i my kłaniamy się nisko, dziękując za teraz, za wzruszenia, przeżycia artystyczne i za radość i światło, którym tak hojnie obdarowali nas, widzących, abyśmy mogli je, wedle słów poety* „W sercu swym nieść”.