Przejdź do treści

Wygrajmy Razem Mimo Wszystko 2016

„WYGRAJMY RAZEM MIMO WSZYSTKO” – projekt współfinansowany z dotacji UM w Dąbrowie Górniczej, włączony w Festiwal Kultury ZagłębieWood 2016. 

Organizator: Fundacja „WYGRAJMY RAZEM”
Partnerzy: Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” z siedzibą w Krakowie, Fundacja Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, Warsztat Terapii Zajęciowej „Otwarte Serca” w Dąbrowie Górniczej, Centrum Rehabilitacji im. ks.  biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu, Centrum Kultury Wrocław Zachód.

Patron honorowy: Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza
Patroni medialni: TV TELPOL, Polskie Radio Katowice, „Dziennik Zachodni”, Magazyn „NASZE SPRAWY”, portal „Nasze Miasto”.
Miejsce realizacji: miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
Termin realizacji: 19-20.11.2016

PLAKAT WRMW 2016 www

W dniach 19 -20 listopada 2016 w Dąbrowie Górniczej, wystartowała kolejna edycja artystycznego projektu pod hasłem „Wygrajmy Razem Mimo Wszystko”, realizowanego przez dąbrowską Fundację „Wygrajmy Razem” w kooperacji z wieloma Partnerami.

W tym roku po raz pierwszy przedsięwzięcie trwało dwa dni i było organizowane w ramach dąbrowskiego Festiwalu Kultury ZagłębieWood. Na projekt składały się takie wydarzenia jak: widowisko poetycko-muzyczne „Wołaniem wołam Cię” z recitalem wrocławskiego artysty Leszka Kopcia (19.11) wystawione w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej oraz koncert „Moje miejsce na ziemi” (20.11), który odbył się w Pałacu Kultury Zagłębia.

Widowisko „Wołaniem wołam Cię” to projekt grudziądzkiego Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka, który swoją premierę miał w 2013 roku na deskach teatru w Grudziądzu. W 2014 roku zostało ono zaprezentowane na zamku biskupów w Pułtusku. Kompozytorami muzyki do wierszy Ernesta Brylla wykorzystanych w spektaklu są gdański kompozytor Piotr Ulatowski, jak również Przemek Cackowski z Grudziądza i Grzegorz Dowgiałło z Chojnowa.

Spektakl z umuzycznionymi wierszami poety Ernesta Brylla wyreżyserował grudziądzki aktor i wokalista Zbigniew Kulwicki, a brali w nim udział utalentowani artyści z dysfunkcją wzroku.

Muzyczna Sztuka zagrana przez artystów, zaproszonych do projektu przez Fundację „Wygrajmy Razem” rozpoczęła się od wokalnego występu Przemka Cacakowskiego, a następnie na scenie pojawili się kolejni aktorzy: Łukasz Baruch, Alicja Czarnuszka, Monika Czerczak, Grzegorz Dowgiałło, Janusz Kamiński, Monika Młot, Iwona Zięba i reżyser Zbigniew Kulwicki. Oprócz aktorów w widowisku wzięły udział dwie akompaniatorki: Dominika Kościelniak (instrument klawiszowy) i Joanna Aksnowicz (skrzypce). Publiczność zgromadzona w dąbrowskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej miała okazję stać się świadkiem nowej odsłony tego ciekawego przedstawienia.

Widowisko „Wołaniem wołam cię” zawierało w sobie kilkanaście opowieści o powrotach i rozstaniach bohaterów, którzy zastanawiali się nad tym jaki jest ich portret sarmacki, czy warto być lisem, a może jednak zostać błaznem? Po widowisku swój autorski recital miał wrocławski kompozytor Leszek Kopeć – muzyk, autor tekstów, dziennikarz radia „Wrocław” i założyciel internetowej rozgłośni „Szafir”.

W repertuarze koncertu „Moje miejsce na ziemi” znalazły się piosenki luźno nawiązujące zarówno do obchodów Święta Niepodległości, jak i do jubileuszu stulecia nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej. Była to podroż przez różne style muzyczne, dzięki czemu koncert przysporzył wielu wrażeń i emocji, zadowalając widzów o różnych gustach. W wykonaniu niepełnosprawnych artystów śpiewających przy akompaniamencie profesjonalnego zespołu muzycznego zabrzmiały piosenki takich wokalistów i zespołów jak: Grażyna Łobaszewska, Beata Kozidrak, Zbigniew Zamachowski, Hanna Banaszak, Justyna Steczkowska, COMA, Budka Suflera, Various Manx, 2+1, itp. Kierownikiem artystycznym koncertu był pedagog i muzyk współpracujący między innymi z: zespołem wolna grupa Bukowina – Krzysztof Żesławski. Koncert poprowadzi znana i lubiana aktorka – Joanna Bartel.

Przypominamy, że „Wygrajmy Razem Mimo Wszystko” to inicjatywa z wieloletnią tradycją, wspierana między innymi przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, która podobnie jak organizacja Łukasza Barucha i Karoliny Żelichowskiej przyczynia się min. do rozwijania talentów muzyczno-wokalnych i aktorskich osób zmagających się z rożnymi niepełnosprawnościami.