Przejdź do treści

Koncert: WYGRAJMY RAZEM MIMO WSZYSTKO 2014

Koncert pn. „WYGRAJMY RAZEM MIMO WSZYSTKO” – projekt współfinansowany z dotacji UM w Dąbrowie Górniczej i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Organizator: Fundacja „WYGRAJMY RAZEM”
Partnerzy: Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” z siedzibą w Krakowie, Fundacja „Przyjaciele” z siedzibą w Warszawie, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, Warsztat Terapii Zajęciowej OTWARTE SERCA w Dąbrowie Górniczej, SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Dąbrowie Górnicze, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – oddział Śląski

Patron honorowy: Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza – Pan Zbigniew Podraza
Patroni medialni: TVP Katowice. Polskie radio Katowice, „Dziennik Zachodni”, Magazyn „NASZE SPRAWY”
Miejsce realizacji: Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
Termin realizacji: 7.12.2014

0 web

Po blisko trzech latach, wróciliśmy z naszym, sztandarowym projektem na deski wyremontowanego Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Taki powrót obliguje do zaprezentowania najwyższego poziomu i nowej jakości, jak również pomysłu na jubileuszowy, piaty już koncert pod hasłem „Wygrajmy Razem Mimo Wszystko”. Innowacyjna idea, aby połączyć w wokalne duety dąbrowskich artystów z tymi, których wspiera min. nasza fundacja okazała się strzałem w dziesiątkę. Efekt okraszony pięknymi dźwiękami w wykonaniu wspaniałych, krakowskich muzyków i prowadzenie rewelacyjnej Lidki Jazgar spowodowało, że całość została entuzjastycznie przyjęta przez liczną publiczność, która szczelnie wypełniła parter i oba balkony widowni. Tradycją stało się już, że opis koncertu pozostawiamy obiektywnym mediom, do których z całą pewnością należy magazyn „Nasze Sprawy” i jego zespól redakcyjny. Pani Iwona Kucharska i Pan Ryszard Rzebko od lat są z nami i w sposób niezwykle działający na wyobraźnię potrafią opisywać przygotowane przez nas widowiska. Za Ich zgodą zamieszczamy poniżej tekst Pani Iwony i zapraszamy na stronę portalu „Nasze Sprawy”.

Autor tekstu, Iwona Kucharska, magazyn „Nasze Sprawy”:

„Doroczne koncerty mikołajkowe należą już do dobrej tradycji dąbrowskiej Fundacji na Rzecz Promowania Aktywności Osób Niepełnosprawnych Wygrajmy Razem. Wsparta po raz drugi przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko zorganizowali koncert pod wspólnym tytułem: „Wygrajmy Razem Mimo Wszystko.

Już po raz piąty Karolina Żelichowska i Łukasz Baruch – założyciele i prezesi fundacji – rozpoczęli świąteczny koncert. 7 grudnia br. piękna sala Pałacu Kultury Zagłębia rozbrzmiewała na całą Dąbrowę Górniczą. Koncert poprowadziła, jak zawsze z klasą i talentem, krakowska artystka, wokalistka, scenarzystka, menadżerka i producenta, jedyna w swoim rodzaju konferansjerka – słowem niekonwencjonalna muza estrady – Lidia Jazgar. Występującym zaś towarzyszył zespół kameralny pod batutą maestra Andrzeja Zaryckiego, związanego z krakowską „Piwnicą pod Baranami”.

 Również z klasą i talentem zaprezentowali się zaproszeni przez Fundację Wygrajmy Razem artyści z dysfunkcjami i ich goście, z którymi śpiewali w porywających duetach. W tegorocznej edycji wydarzenia połączono bowiem w duety artystów wspieranych przez obie fundacje z uzdolnionymi wokalistami współpracującymi z Pałacem Kultury Zagłębia i dąbrowskim Młodzieżowym Ośrodkiem Pracy Twórczej. Krok ten nie tylko zintegrował środowiska twórcze, ale wyraźnie wskazał, że sztuka może połączyć na scenie nie znane sobie wcześniej osoby. Spotkaliśmy zatem na estradzie uczestników znanych nam z poprzednich edycji koncertu, ale mieliśmy także przyjemność posłuchać zupełnie nowych.

 Niezmiennie natomiast dwoił się i troił, towarzyszący piosenkarzom, rewelacyjny chórek w osobach Iwony Zięby i Grzegorza Dowgiałło. Z ich udziałem każdy utwór był prawdziwą perełką!

Alicja Strusz – licealistka w SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej i Rafał Kozieł – nauczyciel techniki i informatyki, muzyk i solista „Helikonu”, rozpoczęli koncert utworem „Zacznij od Bacha”. Było czego posłuchać, oj było! Ogromna kultura muzyczna, umiejętności wokalne i wrażliwość obojga wokalistów zaczarowały publiczność.
I tak już było do końca koncertu… „W siną dal” – z repertuaru Igi Cembrzyńskiej – Ala wyśpiewała z radosnym wtórem widowni.

Angela Wawrzyk – dziś już piękna młoda 19-letnia kobieta, a znana nam niemalże od przedszkola, utalentowana, nietuzinkowa artystka zaśpiewała stary szlagier „Mój pierwszy bal”, a w rewelacyjnym duecie z Katarzyną Musiał – laureatką wielu międzynarodowych festiwali piosenki – znany przebój Niemena „Pod papugami”.

I zaśpiewały zaiste koncertowo!

Przesympatyczny, znany dąbrowskiej publiczności – Krzysztof Szymaszek – dwukrotny zwycięzca Festiwalu Zaczarowanej Piosenki (w kat. dzieci i dorośli) zapewniał: „Od rana mam dobry humor” – w duecie z Agatą Cichą. Bardzo wiarygodnie przekonywali o tym widownię.
Agata jest zdobywczynią m.in. trzeciego miejsca na Międzynarodowym Konkursie im. Anny German – Wiktoria 2014. Na co dzień studiuje surdopedagogikę, chce być nauczycielem niesłyszących dzieci. I chce oczywiście śpiewać.
Krzysztof z niewymuszonym wdziękiem zaśpiewał solo „Czas relaksu” wspaniale wprowadzając słuchaczy w klimat następnego utworu pt. „Jesienny pan”.

Wykonały go Elżbieta Kuzio, studentka pochodząca z małej miejscowości koło Świdnicy, a towarzyszyła jej Katarzyna Jankowiak laureatka wielu konkursów i festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych. Ich piękne mocne głosy i duże umiejętności wokalne zagwarantowały prawdziwie artystyczne emocje. Słowa Eli Kuzio, że najważniejsze są dla niej rodzina i przyjaciele, bo codziennie utwierdzają w przekonaniu, że życie jest piękne, w pełni charakteryzują ją jako człowieka i artystę. W solowym występie w sposób niezwykle oryginalny odświeżyła przebój Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście”.

Michał Ziomek – absolwent psychologii na Wyższej Szkole Bizensu w Nowym Sączu, muzyk i aranżer, wspólnie z Gabrysią Oleksy – uczennicą dąbrowskiego liceum, wzruszyli słuchaczy poetycką piosenką „Uciekaj moje serce”, zaś „Teatr uczy nas żyć” z Michałem śpiewali wspólnie wszyscy czujący, dramaturgię tego utworu, z Lidią Jazgar na czele.

Joanna Przyborowska natomiast jest pedagogiem, angażuje się w wiele projektów artystycznych, jest zdobywczynią wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Z Sebastianem Dudzikiem – prawdziwym showmanem i artystą estrady – zaśpiewali żywiołowe „Kolorowe jarmarki”. Na koniec koncertowej części widowiska Joanna wzruszająco zaśpiewała poetycki utwór „W bieli skrzydeł anioła”.

Koncert zakończono wręczeniem Przyjaciołom Fundacji Wygrajmy Razem nagród-statuetek „Elf 2014″ za wspieranie jej działalności, zaś zespół wokalny „Mezalians Art” zadedykował im sztandarowy utwór – prawie hymn fundacyjny – pt. „Razem łatwiej”.


W drugiej części mikołajkowego koncertu muzycznie bawiła się przede wszystkim publiczność. Ochotnicy wykonali znany utwór „Ukraina”. Popularne „Sokoły” rozgrzały publiczność do temperatury wrzenia, a to za sprawą prezydenta Dąbrowy Górniczej Zbigniewa Podrazy, który pokazał, że nie boi się żądnych wyzwań.
Kłaniamy się mu nisko! Panu prezydentowi gratulujemy poczucia humoru a mieszkańcom Dąbrowy niekonwencjonalnego, uzdolnionego włodarza.
Finałowym utworem „Będzie kolęda” w wykonaniu wszystkich wokalistów zakończono koncert i spotkanie z artystami Wygrajmy Razem.
Po uczcie duchowej zaproszono publiczność na słodkie „conieco”. W ten sposób osiągnięto stan idealnej równowagi między duchem i materią.
Już dzisiaj polecamy wszystkim przyszłoroczny koncert Wygrajmy Razem – „będzie zabawa i będzie się działo”!