Przejdź do treści

Koncert WRMW2015

Koncert pn. „WYGRAJMY RAZEM MIMO WSZYSTKO” – projekt współfinansowany z dotacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Organizator: Fundacja „WYGRAJMY RAZEM”Partnerzy:Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” z siedzibą w Krakowie, Fundacja „Przyjaciele” z siedzibą w Warszawie, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Warsztat Terapii Zajęciowej OTWARTE SERCA w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie Miejska Orkiestra Dęta Dąbrowy Górniczej, SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Dąbrowie Górniczej, Śląski Oddział Wojewódzki Polskie Stowarzyszenie Diabetyków z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie “Razem w Przyszłość” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, Koło Polskiego Związku Niewidomych z Dąbrowy Górniczej, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.

Patron honorowy: Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza – Pan Zbigniew Podraza

Patroni medialni: TVP Katowice. Polskie Radio Katowice, „Dziennik Zachodni”, portal naszemiasto.pl, Magazyn „NASZE SPRAWY”

Miejsce realizacji: Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
Termin realizacji: 12.12.2015

koncert WRMW2015 WWW

Cieszcie się zarówno swoimi osiągnięciami, jak i planami, wykonujcie z sercem swą pracę, jakkolwiek by była skromna jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu”. (Maks Ehrmann)

Pięć lat to pierwszy znaczący jubileusz w życiu każdej organizacji. Niby jeszcze niewiele, a przecież na tyle już dużo, by w pełni cenić rozmiar, charakter i wagę realizowanych działań i projektów. Z pewnością te przeprowadzone przez Fundację Wygrajmy Razem w Dąbrowie Górniczej zasługują na uwagę i uznanie. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych organizacji pozarządowych w regionie śląsko-dąbrowskim. Jej członkowie to niebywale uzdolnieni muzycy, wokaliści, często multiinstrumentaliści i błyskotliwi aranżerowie. Od sześciu już lat, raz do roku około świąt Bożego Narodzenia wspomagani przez Fundację Anny Dymnej organizuje jedno ze swoich najważniejszych przedsięwzięć – koncert pn. „Wygrajmy Razem Mimo Wszystko”. W tym roku odbył się 12 grudnia na scenie Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej – który był także współorganizatorem wydarzenia i pod patronatem prezydenta Dąbrowy Górniczej Zbigniewa Podrazy i jego osobistą obecnością (sic!)… Obecni byli także przedstawiciele świata nauki, kultury, biznesu, instytucji i organizacji pozarządowych ziemi dąbrowskiej, przyjaciele i sympatycy Fundacji Wygrajmy Razem.

Koncert zawsze prowadzi znany dziennikarz, redaktor bądź prezenter radiowy lub telewizyjny. W tym roku w rolę konferansjera wcieliła się powszechnie lubiana Paulina Chylewska. Koncert rozpoczął występ Chóru „Wiara”, aktualnie prowadzonego przez Anetę Gorgoń, który istnieje już 14 lat i działa przy dąbrowskim Kole PZN, okręg śląski. A potem przy akompaniamencie rewelacyjnej Miejskiej Orkiestry Dętej w Dąbrowie Górniczej pod batutą Ireneusza Dustera występowali artyści z niepełnosprawnością – w zdecydowanej większości byli to wokaliści z dysfunkcją wzroku, członkowie bądź przyjaciele Fundacji Wygrajmy Razem – w utworach solowych i w integracyjnych duetach.

18-letnia Aleksandra Nykiel z Bielska-Białej zaczarowała widownię przepięknie wykonanym utworem z repertuaru Ewy Bem „Moje serce to jest muzyk”. Wspólnie z Kamilem Hoffmanem, uczniem II LO w Będzinie zaśpiewali bardzo klimatycznie i nastrojowo „Będziesz moją panią” Marka Grechuty.


Michał Becmar z kapitalnym wyczuciem feelingu charakterystycznego dla niezapomnianego Andrzeja Zauchy, zaśpiewał jego piosenkę „Bądź moim natchnieniem”. Razem z Justyną Cębrzyńską – na co dzień prowadzącą zajęcia muzyczne i wokalne oraz wokalistka zespołu folkowego – zaśpiewali „Nowa rodzę się” z repertuaru Moniki Kuszyńskiej. Debiutantka Paulina Fąfara – młodziutka, o wdzięcznej aparycji i „wielkim głosie”, niezwykle obiecująca – uczennica 3 klasy Gimnazjum nr 15 w SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książęk-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej wykonała – przy ogromnym żywiołowym aplauzie widowni – piosenkę Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat”. W „Dumce na dwa serca” z repertuaru Edyty Górniak i Mietka Szcześniaka towarzyszył jej Sebastian Dudzik, student dyrygentury w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz wokalistki w Akademii Muzycznej w Łodzi. Duet nagrodzono owacyjnymi brawami.

A to był dopiero początek emocji! Agnieszka Krząstek rozbawiła i rozśpiewała widownię, wykonując brawurowo piosenkę Danuty Rinn „Gdzie ci mężczyźni” Scena to jest jej najprawdziwszy żywioł. Energią i witalnością może obdarzyć niezliczoną rzeszę widzów, słuchaczy. Rafał Kozieł – na co dzień nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Górniczej oraz solista dąbrowskiego klubu Helikon – towarzyszył jej w utworze „Pozwolił nam los”, znanym z wykonania duetu Anna Jantar i Bogusław Mec. Perfekcyjnie wyśpiewany utwór publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

W zupełnie inny świat zaprosił obecnych Darek Buczek. Od rytmów zespołu „Dżem”, którego szlagier „Harley mój” zaprezentował w porywającym szalonym występie z udziałem Grzegorza Dowgiałło, gładko przeszedł do rytmicznego przeboju „Baby, ach te baby” z repertuaru Ryszarda Rynkowskiego i Andrzeja Zauchy. A nie wszyscy wiedzą, że ten wdzięczny utwór pochodzi sprzed wojny i był w latach 30. przebojem genialnego polskiego aktora i piosenkarza Eugeniusza Bodo! W tym utworze Darkowi towarzyszył Miłosz Kidawa, uczeń LO, wokalista i gitarzysta. Zaśpiewali bardzo energetycznie i z wielkim, promiennym uśmiechem…

Ostatni duet to Tomasz Kowalik, na co dzień student informatyki i globtroter, któremu w chórkach towarzyszyli Karolina Żelichowska i Mariusz Trzeciak – członkowie zespołu Mezalians Art. Tomek z gracją i wyczuciem zaśpiewał „Zabiorę Cię” z repertuaru zespołu Kancelaria, a w piosence „Ktoś między nami” Anny Jantar i Zbigniewa Hołdysa towarzyszyła mu w duecie Gabriela Oleksy z dąbrowskiego klubu Helikon.

Rozśpiewana widownia długo dziękowała wszystkim wykonawcom. Jak zawsze wysokie umiejętności potrafili połączyć z olbrzymią dawką wrażliwości, kultury i prawdziwej sztuki. To wielka przyjemność dla słuchaczy i widzów…

Finał koncertu był bardzo wzruszający. Paulina Chylewska z Łukaszem Baruchem, prezesem Fundacji Wygrajmy razem dokonali uroczystego wręczenia „Elfów 2015″ – wyróżnień Fundacji za wspieranie jej działań. W bieżącym roku nagrodzono Agatę Widerę-Burdę – śpiewaczkę, sopranistkę, Marię Zawartkę – reprezentantkę firmy AVON, Dorotę Klejnot – prezes dąbrowskiego Stowarzyszenia „Dar serca” oraz Mateusza Makselona – pracownika Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.


Władze samorządowe odznaczyły za zasługi dla województwa śląskiego, a wśród nich Karolinę Żelichowską, współprezesującą Fundacji Wygrajmy Razem.

A potem już tylko zabawne karaoke – z przesympatycznym, roześmianym prezydentem Zbigniewem Podrazą w roli głównej oraz porywające tutti w wykonaniu wszystkich artystów poprzedzone przez Łukasza Barucha pożegnaniem i podziękowaniem za obecność i wsparcie działań Fundacji Wygrajmy Razem (nr KRS KRS 0000369145) Życzymy Fundacji wielu dobrych, znaczących projektów, śpiewającej egzystencji wolnej od syndromu pustego portfela. Następnych, dobrych lat! 

Tekst: Redaktor Iwona Kucharska