Przejdź do treści

II koncert „Wygrajmy Razem”

Organizator: Fundacja „WYGRAJMY RAZEM”
Partner:
Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
Patron honorowy:
Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza – Pan Zbigniew Podraza
Patroni medialni:
TVS, Polskie Radio „Katowice” oraz „Dziennik Zachodni”
Miejsce realizacji: Dom Kultury w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach
Termin realizacji:
17.12.2011

plakat_WYGRAJMY_RAZEM_2011-724x1024

ACH, CO TO BYŁ ZA KONCERT – relacjonuje Aleksandra Giełżecka (wolontariuszka Fundacji „WYGRAJMY RAZEM”)

Grudniowe popołudnie pięknie przystrojona i wypełniona publicznością sala ząbkowickiego Domu Kultury, stoły nakryte obrusami i przyozdobione stroikami, wyjątkowi goście i artyści w napięciu wyczekujący za kulisami. W holu przepiękna wystawa prac plastycznych wykonanych przez podopiecznych dąbrowskiego WTZ „Otwarte Serca” i OSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo widzących w Dąbrowie Górniczej.
Kilka minut po 16 – stej wspaniałym wstępem muzycznym zaaranżowanym przez muzyka – Grzegorza Dowgiałło rozpoczął się II koncert „WYGRAJMY RAZEM”.

Przedsięwzięcie, którego głównym organizatorem była nasza fundacja prowadziła w tym roku Małgosia Gębczyńska z Pałacu Kultury Zagłębia, a na scenie w roli współprowadzących towarzyszyli jej Karolina Żelichowska i Łukasz Baruch. Cała trójka na początku przywitała przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in.: Wice Prezydent Miasta – Pani Iwona Krupa, Sekretarz Miasta – Pani Iwona Bednarska oraz Naczelnik Wydziału Oświaty – Pani Elżbieta Gęca. Nie zabrakło także przyjaciół naszej organizacji ze Stowarzyszenia „Debra Polska – Kruchy Dotyk”, Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Stowarzyszenia Transplantacji Serca, a także Stowarzyszenie „Niepełnosprawni-Sprawni”.
Na koncert przybył Wice Prezes bułgarskiej Fundacji „Sila Za Żiwot” (Siła Życia) – Pan Bożidar Bonev ze swoją mamą Bogdaną. Oprócz tego wielu innych przyjaciół z dąbrowskich organizacji pozarządowych, instytucji i placówek oświatowych, jak również członkowie rodzin i znajomi. Jednym słowem komplet. Dzięki przygotowanemu cateringowi, gorącej kawie i herbacie, a także ciastom i słodyczom od sponsorów udało się stworzyć przyjazny i ciepły klimat.

Tegoroczny koncert rozpoczął występ znakomitej Kasi Nowak z Wrocławia, która zaczarowała publiczność swoją interpretacją utworów Seweryna Krajewskiego. Tuż po niej Małgosia Gębczyńska zaprosiła na scenę najmłodszą uczestniczkę – Wiktorię smugę z Małogoszczy. Kilka dni wcześniej dowiedzieliśmy się, że Wiktoria kończy 21 grudnia 13 lat. Z tej okazji przygotowaliśmy dla niej niespodziankę. Na scenę wniesiono tort ze świeczkami, a publiczność przy akompaniamencie fortepianowym Przemka Cackowskiego zaśpiewała solenizantce „Sto lat”. Niespodzianka udała się znakomicie, ponieważ widać było, że Wika jest zaskoczona i wzruszona. Mimo emocji, (a może właśnie dzięki nim) przepięknie zaśpiewała kompozycję Jarosława Kukulskiego „Życia mała garść”, a zaraz potem (w towarzystwie Klaudii Borczyk i Anety Rudkowskiej) rozbujała publiczność Bluesem z repertuaru Majki Jeżowskiej.

Po prezentacji Wiktorii scenę zajął tercet wokalno – instrumentalny, którego front menem był Przemek „Cacek” Cackowski z Grudziądza. Jego świetna interpretacja utworu Stanisława Sojki „Niech całują cię moje oczy” bardzo podobała się publiczności.
Niezwykłego klimatu do tego utworu dodał niewątpliwie Bernard Sosnowicz ze Świebodzic swoją świetną grą na gitarze klasycznej, a także Grzesiek Dowgiałło z Chojnowa wybijający rytm na bębnie afrykańskim (bęben, to prezent od Pani Ani Dymnej, który artysta otrzymał podczas finału Festiwalu „Zaczarowanej Piosenki” w 2007 roku). Swoją prezentację „Cacek” zakończył balladą Josh’a Grobana pt.” You raise me up”.
Na tegorocznym koncercie nie mogło zabraknąć reprezentantki dąbrowskiego OSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo widzących, z którym Fundacja „WYGRAJMY RAZEM” a wcześniej Łukasz Baruch współpracują od dawna. W tej roli wystąpiła artystka z Dąbrowy Górniczej – Ola Pozorska. W wykonaniu tej pięknej młodej dziewczyny wspaniale zabrzmiał utwór Natalii Kukulskiej „Zakochani”. W piosence tej towarzyszył jej na pianinie Grzesiek Dowgiałło, który spontanicznie włączył się ze swoim głosem do refrenu piosenki. W duchu miłości ale nieco żywsza była wykonana przez Olę kompozycja grupy Ferun „Chcę byś był”.

Po tym jak różny styl muzyczny preferują artyści koncertu moża było się przekonać słuchając kolejnej artystki – Klaudii Borczyk z Bielawy. Jej fenomenalne wykonanie utworu popularnej piosenkarki Adele „Home Town Glory” (przy pianinie Przemek Cackowski), czy świetny jazzowy kawałek „Księżyc nad Kościeliskiem” na długo pozostaną w pamięci odbiorców.

Nie gorzej zaprezentował się wrocławski wokalista Mariusz Trzeciak, śpiewając z gitarowym akompaniamentem Bernarda Sosnowicza wielki przebój Johna Lennona „Imagine”. Również drugi utwór Mariusza, w którym towarzyszyły mu chórzystki (Klaudia, Wiktoria, Aneta oraz krakowska wokalistka i wolontariuszka naszej fundacji – Iwona Zięba) artysta wykonał po prostu „Śpiewająco”.

Ostatnią wokalistką pierwszej części koncertu była Aneta Rudkowska. Wcześniej w chórkach teraz już solo pokazała swój kunszt wokalny w smutnej choć pięknej balladzie Christiny Aquillery „Hurt”. I wreszcie zabrzmiał muzyczny akcent świąteczny. Do Anety, na scenie, dołączyli wszyscy uczestnicy pierwszej części koncertu „WYGRAJMY RAZEM”, aby wspólnie z nią zaśpiewać o tym, że „Coraz bliżej święta”.

Korzystając z obecności na scenie wszystkich uczestników projektu, wolontariusze oraz Pani Wice Prezydent Iwona Krupa wręczyli artystom dyplomy i świąteczne paczki od naszych sponsorów.

Po prezentacjach zaproszonych z terenu całej Polski wokalistów i instrumentalistów przyszedł czas na występ gwiazdy wieczoru, którą była znakomita polska piosenkarka – Ewelina Flinta.

Ewelina to artystka obdarzona nie tylko wspaniałym głosem, ale i wielkim sercem. Od wielu lat zaangażowana jest w działalność charytatywną, za którą została uhonorowana m.in. medalem św. Alberta. Piosenkarka blisko współpracuje z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jako gwiazda wystąpiła w trzeciej edycji Festiwalu „Zaczarowanej Piosenki” (w 2007r) i to właśnie tam, na rynku krakowskim poznała Łukasza Barucha, z którym wspólnie zaśpiewała piosenkę pt: „Żałuję”. Oboje od razu połączyła nić sympatii i dlatego Ewelina (jak sama mówi) chętnie przyjęła zaproszenie do udziału w koncernie w naszej fundacji. Artystka w towarzystwie dwóch muzyków – gitarzystów: Radosława Zagajewskiego i Krzysztofa Kawałko wykonała swoje największe przeboje jak np. „Goniąc za cieniem”. Publiczność, a zwłaszcza artyści stojący z boku sceny śpiewali razem z nią. Piosenkarka zaplanowała za swój występ jeszcze kilka piosenek: „Born to Be Wild”, Children Of The Revolution”, „You Shook Me All Night Long”, „Czas nie zmieni nic”,”Moja sprawa”,”Nieskończona historia”. Po ich zaśpiewaniu publiczność głośno domagała się bisów. Ewelina zaprezentowała więc jeszcze 3 utwory, wśród których nie mogło zabraknąć jej pierwszego wielkiego hitu „Żałuję”.

Po gromkich owacjach na scenę weszła Małgosia Gębczyńska w towarzystwie Łukasza i Karoliny, aby wręczyć artystce piękny bukiet kwiatów i pamiątkowe podziękowanie za piękny wykon wokalistki, który w połączeniu ze świetnymi gitarami obu muzyków był po prostu rewelacyjny.

Po wzruszającym podziękowaniu przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia, do których Małgosia zaprosiła pozostałych artystów, wolontariuszy i wszystkich, którzy chcieli znaleźć się na scenie.
II koncert „WYGRAJMY RAZEM” zakończył sygnał muzyczny zaaranżowany przez Grześka Dowgiałło.

Podczas tegorocznego przedsięwzięcia oprócz wspaniałych występów zaproszonych artystów nie mogło również zabraknąć podziękowań dla tych osób i instytucji, które znacząco wsparły działalność Fundacji „WYGRAJMY RAZEM” w mijającym roku, jak również opisywany projekt. Także te chwile pełne były wzruszeń. Dyplomy za wsparcie oraz przepiękne ceramiczne upominki wykonane przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej „Otwarte Serca” były wręczane pomiędzy poszczególnymi prezentacjami uczestników. Na koncert, z powodu pełnionych obowiązków nie mógł niestety przybyć Patron Honorowy naszej imprezy, Prezydent Dąbrowy Górniczej – Pan Zbigniew Podraza. Podziękowanie w jego imieniu przyjęła Wice Prezydent – Pani Iwona Krupa. Zabrakło również „Matki chrzestnej” naszej fundacji – Pani Ani Dymnej. Z ramienia Fundacji „Mimo Wszystko” przyjechali do nas jednak Pani Iwona Irzyk i Pan Wojciech Szczawiński, którzy obiecali przekazać Pani Ani upominki i kwiaty od nas.

Zarząd naszej organizacji podziękował również przedstawicielom Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej i dąbrowskiego OSW, bez których nasza działalność byłaby niemożliwa. Dyplomy odebrali zatem Pan Dyrektor Dawid Orpych (PKZ) i Pani Dyrektor Violetta Trzcina (OSW).

Oczywiste jest, że każda organizacja pozarządowa, przede wszystkim na początku swojej drogi niesienia pomocy nie może się obejść bez wsparcia sponsorów. Mieliśmy więc okazję uhonorować dyplomami i prezentami Panią Krystynę Chrobok z firmy odzieżowej „Cristal”, Państwa Smolorz i Panią Wiesławę Podziewską. Podziękowania dla firmy „DRAGON”, firmy Koksownia Przyjaźń, czy kancelarii finansowo – księgowej „GABE” zostały przekazane przedstawicielom.

Podczas koncertu został również rozstrzygnięty, ogłoszony przez Zarząd fundacji konkurs na tekst piosenki promujący naszą fundację. Jego laureatką została Monika Dziura z miejscowości Niedary. Również jej wręczony został dyplom.

W ten sposób dobiegła końca druga edycja naszego wielkiego artystycznego przedsięwzięcia. Zaproszeni artyści po raz kolejny pokazali niezwykle wysoki poziom i oczarowali publiczność swoim śpiewem i grą na instrumentach. Zgodnie z założeniem organizatorów uczestnicy projektu pokazali tkwiący w nich potencjał i na pewno przekazali po przez swoją muzykę mnóstwo pięknych emocji. Pozostaje tylko stwierdzenie, że II koncert „WYGRAJMY RAZEM” był ogromnym sukcesem naszej fundacji. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie równie pięknie, a może nawet piękniej.