Przejdź do treści

6 edycja projektu Miej Obraz Osoby Niewidomej

Data: 1.01.2022 – 31.12.2022

Miejsce: Przedszkola i szkoły podstawowe w Dąbrowie Górniczej i okolicach.

Organizator: FUNDACJA NA RZECZ PROMOWANIA AKTYWNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „WYGRAJMY RAZEM” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej,

Partnerzy: Dąbrowskie przedszkola i szkoły podstawowe.

 Patronat medialny: Telewizja TELPOL, Magazyn i portal www „Nasze Sprawy”, ABC ARTE.pl.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Dąbrowa Górnicza

Muzyczny kolaż - Kasia Nowak, Łukasz Baruch, Karolina Żelichowska w mikołajkowych czapeczkach, na zdjęciach dzieci z przedszkola i szkoły. Kasia gra na gitarze.
Przykład zajęć muzycznych

IPE MOON zakłada realizację cyklicznych spotkań edukacyjnych w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie Dąbrowy Górniczej. Pomysłodawcą projektu jest niewidzący od 2006 roku dąbrowski działacz społeczny, wokalista, animator kultury i Prezes fundacji „Wygrajmy Razem” – Łukasz Baruch.

IPE MOON jest realizowany od listopada 2017 r. i dotarł już do ponad 60 placówek na terenie miasta. Działania grupy przyjaciół z fundacji „Wygrajmy Razem” zyskały sobie ogromną popularność i rozgłos medialny. Łukasz Baruch opowiadał o zajęciach z dziećmi m.in. w programie TVP2 w „Pytanie na Śniadanie”, a także w Faktach TVN i w „Dzień Dobry TVN”. W 2021 roku Łukasz Baruch za wartość jaką niesie ze sobą program edukacyjny MOON został uhonorowany przez śląskiego kuratora oświaty medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Cele projektu:

Zasadniczym celem Integracyjnego Programu Edukacyjnego „Miej Obraz Osoby Niewidomej” będzie edukacja dzieci na temat specyfiki środowiska osób z dysfunkcją wzroku.

Cele szczegółowe projektu to:

Pobudzenie wrażliwości i empatii wśród dzieci, przełamanie stereotypów i lęku przed niepełnosprawnymi i integracja środowisk. Wreszcie celem projektu będzie rozwijanie pasji i zainteresowań wśród dzieci.

Opis zajęć:

Spotkanie 1 – Poznajemy się

– doświadczanie ciemności przez zamkniecie oczu dzieciom i zasłonięcie ich dłońmi

– nauka chodzenia niewidomego z przewodnikiem,

– doświadczenie chodzenia z zawiązanymi oczami i białą laską,

– pokazanie dzieciom tyflografik, czyli rysunków wypukłych, dzięki którym niewidomi poznają świat (figury geomentryczne, zwierzęta, rośliny itp.)

– zapoznanie z pismem Braille’ a (jak i za pomocą jakich narzędzi powstaje pismo punktowe

– prezentacja i zabawa gadżetami ułatwiającymi niewidomym życie codzienne, tj.: mówiącym zegarkiem, czytnikiem kolorów, czy czujnikiem poziomu cieczy.

Spotkanie 2 – Doświadczenia i zabawy z wykorzystaniem zmysłów: słuchu, węchu, dotyku i smaku (wszystkie zabawy z zawiązanymi lub zamkniętymi oczami)

– zabawa, w której dziecko z białą laską szuka maskotki z przyczepionym brelokiem dźwiękowym,

– nalewanie wody do kubeczka za pomocą czujnika poziomu cieczy,

– odgadywanie przez dotyk jaki przedmiot znajduje się w worku

– spacer na boso po ścieżce sensorycznej, lub dotykanie kafelków sensorycznych (wrażenia dotykowe szorstkości, śliskości, twardości itp.

– zabawa „Poznaj Stachu po zapachu”. Odgadywanie umieszczonych w pojemnikach artykułów spożywczych np. pomarańcza, cebula, kawa itp.

Spotkanie 3 – Spotkanie z pasją– nauczycielki przedszkolne otrzymają zestaw pięciu piosenek do przygotowania wspólnie z dziećmi. Są to autorskie utwory pochodzące z płyty „Snuj się piosenko”, nagrane przez zespół MEZALIANS ART działający przy Fundacji „Wygrajmy Razem”.

Alternatywą dla opisanych wyżej spotkań muzycznych będą przeprowadzane głównie w klasach nauczania początkowego zajęcia muzyczne z elementami tzw. Baśnioterapii prowadzone przez niewidomą polonistkę, kulturoznawczynię i grającą na gitarze wokalistkę z Wrocławia – Katarzynę Nowak.

Fotograficzna relacja z projektu:

Filmy edukacyjne powstałe w 2022 roku, zrealizowane w ramach projektu IPE MOON :

Film edukacyjny „Miej Obraz Osoby Niewidomej” Czy niewidomi mogą zdobywać szczyty? Cz. 2
Film edukacyjny „Miej Obraz Osoby Niewidomej” Jak pies przewodnik pomaga osobie niewidomej?
Film edukacyjny „Miej Obraz Osoby Niewidomej” Audycja KASIEŃKOWE BAJANIE „Kwiatki z kwiateczkowa”