Przejdź do treści

Warsztaty wokalne Muzyczna Kuźnia 2017

Warsztaty wokalne „MUZYCZNA KUŹNIA” – projekt mający na celu edukację artystyczną osób niepełnosprawnych wraz z realizacją koncertu plenerowego w Dąbrowie Górniczej

Organizator: Fundacja „WYGRAJMY RAZEM” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej. 

Partner: Stowarzyszenie „Razem w przyszłość” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, Fundacja „Godne Życie” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, Biuro Rachunkowe WN-MA Bożena Urbańska z siedzią w Dąbrowie Górniczej.

Patroni medialni: Magazyn i portal www „Nasze Sprawy”, „Dziennik Zachodni” orazregionalna telewizja TELPOL.

Miejsce realizacji: Baza wypoczynkowo – rekreacyjna „EUROCAMPING” w Błędowie (dzielnica Dąbrowy Górniczej), Stadion UKS „Przemsza” w Okradzionowie (dzielnica Dąbrowy Górniczej).

Termin realizacji: 26.06. – 2.07.2017

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

Warsztaty wokalne „Muzyczna Kuźnia” w Błędowie (26.06 – 2.07.2017), były adresowane dla 6 osób niepełnosprawnych, (którzy pod okiem i uchem profesjonalnych instruktorów) przez tydzień, mogli kształcić wokal i rozwijać swe umiejętności sceniczne.

Przez ten czas twórczej pracy, wszyscy adepci sztuki wokalnej, brali udział w ćwiczeniach grupowych (rozśpiewka, wspólne wykonania piosenek do koncertu finałowego) jak i w zajęciach indywidualnych.

Instruktorzy – Klaudia Borczyk i Aneta Leńska przekonywały wybranych do projektu artystów, że sztuka pięknego śpiewania nie polega wyłącznie na perfekcyjnym zapamiętywaniu tekstów piosenek, ale przede wszystkim na prawidłowej wymowie i własnej interpretacji utworów.

Ponadto, w trakcie warsztatów, artyści przekonywali się, że nie warto bezkrytycznie naśladować idoli. Instruktorzy kładli nacisk na doskonalenie umiejętności aktorskich, aby wokaliści mogli pewniej poczuć się na scenie. Okazało się, że żeby być przekonywującym dla publiczności, nie warto szeroko uśmiechać się, ale należy swoją prezentacją „dopasować się” do nastroju i tematyki wykonywanego utworu. W ten oto sposób o wiele skuteczniej przekaże się emocje jakie towarzyszą piosence i łatwiej zadba się o prawidłowe zaśpiewanie piosenek. Takie i inne praktyczne wskazówki uczestnicy projektu otrzymali od instruktorek.

KUŹNIA 2017 14

Pod koniec trwania warsztatów miał jeszcze miejsce finałowy, koncert plenerowy w Okradzionowie (dzielnica Dąbrowy Górniczej), podczas którego wokaliści zaprezentowali dąbrowskiej publiczności, „kute na muzycznej kuźni” umiejętności. Wokalistom akompaniował zespół ECHOTOWN. 

Kuźnia 2017 1