Warsztaty teatrealne – Kasieńkowe Bajanie
Data: 7.07 – 31.12.2014
Miejsce: Dąbrowa Górnicza
Organizatorzy: Stowarzyszenie „Dar Serca” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, fundacja „Wygrajmy Razem”
Warsztaty teatralne – Kasieńkowe bajanie to kolejny projekt, w który włączyła się nasza fundacja. Jest on nieco odmienny od tych, z których znana jest nasza organizacja (głównie projekty – koncerty), ale również mieści się w obszarze kultury i ma na celu integrację środowisk osób sprawnych i niepełnosprawnych, jak również aktywizację społeczno-zawodową ludzi z dysfunkcjami.
Kasieńkowe bajanie, to cykl spotkań niewidomej artystki wrocławskiej – Katarzyny Nowak z dąbrowskimi dzieciakami uczęszczającymi na wakacyjne zajęcia w świetlicach środowiskowych prowadzonych przez dąbrowskie stowarzyszenie „Dar Serca”.
Przypomnijmy, że Kasia Nowak jest uczestniczką wielu projektów muzyczno-wokalnych organizowanych przez fundację „Wygrajmy Razem” (przegląd „Dotyk Dźwięku”, biesiada Artystyczna „Wygrajmy Razem”, projekt „12 kropel życia” promujący autobiograficzną książkę artystki). Kasia oprócz tego, że pięknie śpiewa i gra na gitarze klasycznej jest również magistrem kulturoznawstwa i filologii polskiej. Jej praca magisterska na polonistyce związana była z tematem wpływu baśni i bajek na dzieci i ich edukację. Doświadczenie zdobyte w trakcie pisania pracy magisterskiej artystka wykorzystała prowadząc zajęcia z bajkoterapii dla najmłodszych uczniów wrocławskich szkół.
Kiedt podczas jednej z dąbrowskich imprez charytatywnych poznaliśmy Panią Dorotę Klejnot (stowarzyszenie „Dar Serca”), okazało się, że takie zajęcia doskonale wpisują się w projekt planowany do realizacji przez Panią Dorotę i jej organizację. Dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej możliwe było rozpoczęcie działań w ramach projektu i Kasie Nowak w raz z mamą – Bożeną przyjechały do Dąbrowy Górniczej. Pierwsze zajęcia z długiego cyklu (projekt realizowany jest przez pół roku) w ramach warsztatów wrażliwości odbyły się w szkole podstawowej nr 20 (Dąbrowa Górnicza). Kasia przygotowana była na zajęcia z najmłodszymi (od 5 do 10 lat) i nieco starszymi dziećmi (11 – 13 lat). Dla maluchów przygotowała piękną, rymowaną bajkę o Zaczarowanym lesie. Bajka (przetykana piosenkami śpiewanymi i granymi przez Kasię) traktowała o 4 chłopcach, którzy wyruszyli na wycieczkę do lasu, aby zrobić sobie tam boisko. Po drodze śmiecili i niszczyli napotkaną przyrodę. Przeciwko nim zbuntowały się zwierzęta ( sowa, niedźwiedź, lis), a także smok i leśny duch. Siłą perswazji pozwolili chłopcom zrozumieć, że czynią źle.
Dzieci biorące udział w zajęciach mogły dzięki Kasi i razem z nią śpiewać, maszerować w rytmie piosenek i naśladować głosy zwierząt. Opowiadanie pełniło również świetną funkcję edukacyjną. Po skończonych zajęciach dzieci mogły zadawać pytania Kasi, aby poznać ją bliżej, dowiedzieć się w jaki sposób osoba niewidoma radzi sobie w życiu i co sprawia jej najwięcej trudności.
Takie spotkania wspaniale wychowują najmłodszych i pomagają im zrozumieć, że wśród nich znajdują się ludzie z różnymi dysfunkcjami i chorobami, co nie zmienia faktu, że należy ich traktować normalnie, ale. Jednocześnie (w razie potrzeby) pomagać.
Podobne warsztaty bajkoterapeutyczne artystka prowadziła ze starszymi dziećmi. W dzisiejszych czasach (erze komputerów i gier komputerowych) bardzo trudno jst zainteresować czymś i rozbudzić wyobraźnię 12 i 13-stolatków. Jednak naszej artystce udało się to znakomicie, ponieważ na kolejne zajęcia (odbywające się tym razem w dąbrowskiej szkole podstawowej nr 11) Kasie przygotowała legendę o Indianach, w której odwieczną walkę toczą siły dobra i zła. Na końcu oczywiście zwycięża dobro a puentą legendy jest przesłanie, że łatwiej żyje się ludziom o dobrych sercach.
Długo by opowiadać o wszystkich spotkaniach i bajkach opowiadanych przez Kasię Nowak. Istotne jest to, że ta część projektu pn. „Warsztaty wrażliwości” niewątpliwie przyniosła znakomite rezultaty. Z jednej strony zyskała Kasia zdobywając nowe doświadczenia i mogąc wykorzystać nabyte podczas studiów umiejętności. Z drugiej strony zyskały dąbrowskie dzieciaki, a nawet my sami (zarząd fundacji „Wygrajmy Razem”), ponieważ poznaliśmy nowych, świetnych ludzi i nawiązaliśmy współpracę z kolejną dąbrowską organizacją pozarządową.
Pozostajemy z nadzieją, że projekt będzie w przyszłości kontynuowany, a być może znajdzie naśladowców.