Data: 26-30.08.2013
Miejsce: Ośrodek Wypoczynkowe w miejscowości Powsin (pod Warszawą)
Główny organizator: Fundacja „Przyjaciele” z siedzibą w Warszawie
Współorganizator: Fundacja „Wygrajmy Razem”
To było naprawdę świetne zakończenie lata, tym bardziej, że pogoda dopisała. Pierwsze warsztaty wokalne, których Fundacja „Wygrajmy Razem” stała się współorganizatorem udały się znakomicie. Oczywiście przedsięwzięciu szefowała warszawska Fundacja „Przyjaciele” (na czele z Panią Prezes – Donatą Braniewską), która organizuje tego typu imprezy już od dobrych kilku lat.
W warsztatach wokalnych Fundacji „Przyjaciele” brało już udział wielu niepełnosprawnych uczestników, wśród których znaleźli się artyści śpiewający w Dąbrowie Górniczej na koncertach naszej fundacji jak np.: Iwona Zięba, Ania Rossa, Mariusz Trzeciak, Przemek Cackowski. Donata Braniewska była kilkukrotnie gościem specjalnym podczas realizowanych przez Fundację „Wygrajmy „Razem” projektów. Imprezy bardzo jej się podobały, zatem postanowiła zrobić coś wspólnie z naszą organizacją.
Tak więc 26.08 do pięknie położonego ośrodka wypoczynkowego w Powsinie pod Warszawą przyjechali organizatorzy (Donata, Łukasz, Karolina), wolontariusze (Arleta Czapa, Ganusia Kuzio, Ola Baruch) a przede wszystkim uczestnicy warsztatów: Ela Kuzio z miejscowości Tąpała, Edyta Gołębczyk z Bartoszyc, Robert Zarzecki z Warki, Marcin Borek z okolic Pyław – mieszkający i pracujący na co dzień w Warszawie.
Pierwszy wieczór po przyjeździe został przeznaczony na spotkanie i wzajemną integrację. Donata przedstawiła harmonogram warsztatów i przybliżyła sylwetki wykładowców prowadzących zajęcia wokalne.
Trzeba dodać, że Fundacja „Przyjaciele” od lat współpracuje ze świetnymi muzykami i pedagogami jak np. wokalista – jazzman – Janusz Szrom, czy słynna Elżbieta Zapendowska. Na naszych warsztatach również byli świetni nauczyciele, o których krótkie informacje przedstawiamy na końcu posta.
Kolejny dzień warsztatów rozpoczął okres wytężonej pracy zarówno wykładowców jak i uczestników. Na początek Pani Jola Banak wzięła w obroty swoich uczniów pokazując im mnóstwo ćwiczeń artykulacyjnych, które nie tylko pomagają w śpiewaniu, ale również w prawidłowej wymowie. Pani Jola poprowadziła zajęcia grupowe i indywidualne. Zadania i ćwiczenia, mimo iż czasami wydawały się zabawne, wymagały jednak skupienia i zaangażowania. Pod koniec dnia wszyscy byli zmęczeni, ale usatysfakcjonowani dobrze wykonaną pracą. Przy kolacji, którą podobnie jak śniadania przygotowywały rewelacyjne wolontariuszki wspominaliśmy z uśmiechem warsztatowe wyczyny.
Następnego dnia uczestnicy dalej pracowali z Panią Banak, a po południu większa część grupy postanowiła zrelaksować się i zwiedzić mieszczącą się w pobliżu centrum Warszawy słynną „Niewidzialną wystawę”. Wystawa ta była niezwykłym przeżyciem zwłaszcza dla Danusi Kuzio, Karoliny Żelichowskiej i Oli Baruch, ponieważ podziwiać ją musiały w całkowitych ciemnościach. Mogły przez to poczuć się, choć przez godzinę jak osoby niewidome i to przyprawiło je o lekki szok, ale też zafascynowało i niewątpliwie dało do myślenia. Dzień pełen wrażeń został zakończony wspólnym grillem, na którego szaszłyki przygotowywali wszyscy, a zwłaszcza Łukasz Baruch z Elą Kuzio.
W czwartek do Powsina przyjechała Agnieszka Wilczyńska, z którą artyści mieli indywidualne zajęcia i mogli opracowywać przygotowane na warsztaty piosenki. Agnieszka opracowywała wspólnie z nimi teksty piosenek, aby mieli świadomość tego, o czym śpiewają. Pokazała im również mnóstwo ćwiczeń wokalnych na emisję głosu w kontekście wybranych piosenek.
Wreszcie wokalistami zajęła się Danuta Błażejczyk. Piosenkarka posiadająca ogromne doświadczenie w zwięzły sposób przekazywała swoją wiedzę i bez ogrudek wytykała i poprawiała błędy. Cenne uwagi jakich Pani Danuta udzielała swoim uczniom na pewno odnosiły się nie tylko do śpiewanych utworów, ale do śpiewania w ogóle. Całe warsztaty, to niezwykle cenne doświadczenie dla jego uczestników, głównie ze względu na możliwość współpracy ze znakomitymi pedagogami i artystami wysokiej klasy jakimi są niewątpliwie Jolanta Banak, Agnieszka Wilczyńska i Danuta Błażejczyk.
Wszyscy ogromnie żałowaliśmy, że te kilka dni tak szybko minęły i w piątek trzeba było wracać. Mamy jednak nadzieję, że spotkamy się jeszcze w Powsinie, lub w innym – równie pięknym miejscu na warsztatach realizowanych wspólnie przez fundację „Przyjaciele” i „Wygrajmy Razem”.
Jolanta Banak – aktorka, pedagog, dyplomowany nauczyciel wymowy. Absolwentka wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi i Podyplomowego Studium Wymowy przy Akademii Teatralnej w Warszawie. Prowadzi zajęcia z fonetyki oraz techniki i wyrazistości mowy w Zaspole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Piosenki i Wokalistyki Jazzowej, a także zajęcia z emisji głosu na Uniwersytecie Warszawskim na studiach podyplomowych. Obecnie Doktorantka PWSFTViT w Łodzi.
Grała w teatrach Słupska, Łodzi i Warszawy, a także m.in. w serialach: Plebania”, „Na dobre i na złe”, „Klan”.
Agnieszka Wilczyńska – Murakowska – Według ankiety Jazz Top od kilku lat uznawana jest za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce. Absolwentka Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Szczecinie. W 1998 roku ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1998 roku, przez kolejnych 9 lat, była wykładowcą na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach, oraz nauczycielem śpiewu w Fundacji działającej przy Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Agnieszka Wilczyńska jest zapraszana do współpracy przez najlepszych polskich muzyków. Współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego, z którym nagrała dwie płyty: „Warownym Grodem” i płytę z muzyką Krzysztofa Komedy, gdzie jako solistka wystąpiła razem z Grażyną Auguścik i Henrykiem Miśkiewiczem.
Od kilku lat bierze udział w wielu festiwalach jako juror. Współpracuje też jako wykładowca i pedagog z warszawską fundacją „Przyjaciele” Donaty Braniewskiej.
Danuta Błażejczyk – Studiowała na wydziale filologii Rosyjskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie i na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Debiutowała w 1972 r. w amatorskim zespole 31 Mil. W 1979 r. koncertowała z własnym zespołem w Szwajcarii i Finlandii. W 1985 uzyskała zawodowe uprawnienia estradowe i otrzymała propozycję współpracy w Włodzimierzem Korczem i Wojciechem Młynarskim. Ich piosenką „Taki cud i miód” zadebiutowała w 1985 na profesjonalnej scenie piosenki w Opolu, gdzie zdobyła nagrodę specjalną za indywidualność artystyczną. Utwór Pt. „Taki cud i miód” znalazł się na debiutanckiej płycie piosenkarki pod tym samym tytułem. Od wielu lat Danuta Błażejczyk jest uznaną wokalistką jazzową współpracującą z wieloma artystami. Prowadzi własną fundację p.n. „Apetyt na Kulturę” wspierającą innych młodych, utalentowanych artystów.
W 2011 r. otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdana Zdrojewskiego srebrny medal Gloria Artis za zasługi na rzecz kultury.
W grudniu 2012 roku wystąpiła jako gwiazda na realizowanej przez fundację „Wygrajmy Razem” w Dąbrowie Górniczej Biesiadzie Artystycznej z udziałem artystów niepełnosprawnych.