Przejdź do treści

Warsztaty edukacyjno – kulturalne REVIT – ANIMACJA

Warsztaty edukacyjno – kulturalne REVIT – ANIMACJA

Data: 25.06 –1.07.2018 – warsztaty z tworzenia filmów animowanych.

13.09.2018 – Pokaz Filmów Animowanych w Placu Kultury Zagłębia

Miejsce: Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej, Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej.

Organizator: Fundacja „Wygrajmy Razem” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Partnerzy: Płac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie „Krokus” z Dąbrowy Górniczej, Fundacja „Godne Życie” z Dąbrowy Górniczej, Stowarzyszenie „Dar Serca”, WTZ „Otwarte Serca”,

Patronat Medialny: Telewizja TELPOL, Magazyn „Nasze Sprawy”,

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014 – 2020.

PLAKAT REVIT-ANIMACJA

Fundacja „Wygrajmy Razem” z Dąbrowy Górniczej, którą założyli 8 lat temu działacze społeczni i animatorzy życia kulturalnego, Łukasz Baruch i Karolina Żelichowska przygotowała nowy i ciekawy projekt. Były to tygodniowe warsztaty (25. 06 – 1.07.2018) podczas których dzieci ze świetlic środowiskowych (Fundacja „Godne Życie”, Stowarzyszenie „Dar Serca”) i osoby niepełnosprawne (Stowarzyszenie „Krokus”, WTZ „Otwarte Serca”) podjęli wyzwanie zrealizowania dwóch filmów animowanych, których treść nawiązuje do tematu szeroko pojętej rewitalizacji.

Projekt otrzymał nazwę „Revit – Animacja” co już daje do zrozumienia z czym przedsięwzięcie było związane. Organizatorzy zrealizowali podobny projekt 2 lata temu w Węgierskiej Górce i okazał się on dużym sukcesem. W tym roku Fundacja „Wygrajmy Razem” postanawiała aby uczestnicy projektu wykreowali animację na terenach stanowiących priorytetowy obszar rewitalizacji centrum w Dąbrowie Górniczej. Planem filmowym była więc Fabryka Pełna Życia (teren po zamkniętej fabryce obrabiarek) i ulica 3 Maja, natomiast pisanie dialogów, wymyślanie postaci i tła do animacji adepci sztuki tworzyli w Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Sienkiewicza 6A).

Należy dodać, że filmy były wykonywane w tradycyjny sposób za pomocą różnych technik plastycznych i metodą animacji poklatkowej. Warsztaty poprowadzili uznani twórcy i reżyserzy filmów animowanych: Aniela Lubieniecka i Andrzej Kukuła. Przedsięwzięcie zostało zakończone uroczystym wręczeniem dyplomów połączonym z koncertem zespołu MEZALIANS ART działającego przy Fundacji „Wygrajmy Razem” (1.07 – FPŻ). Premiera zmontowanych i udźwiękowionych filmów animowanych miała miejsce w kinie KADR (Pałac Kultury Zagłębia). „Revit – Animacja” to projekt dzięki któremu uczestnicy – twórcy dzieł filmowych mogli rozwinąć skrzydła wyobraźni, a jednocześnie dowiedzieć się w przystępny dla siebie sposób na czym polega i jak ważna jest rewitalizacja zniszczonych terenów. Filmy animowane powstałe w trakcie warsztatów zostały umieszczone w internecie i mają szansę stać się atrakcyjnym materiałem edukacyjnym zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

Film „Ulica Fantazyjna” o ul. 3 maja w Dąbrowie Górniczej zrealizowany przez dzieci ze świetlic środowiskowych zakwalifikował się do 2 konkursów: Festiwal „Halo Echo„ we Wrocławiu i Festiwal „Dozwolone do lat 21” w Warszawie.