Przejdź do treści

Śpiewaj razem z nami

„Śpiewaj razem z nami” w ramach Festiwalu Forum Inicjatyw Pozarządowych.

Miejsce: Dąbrowa Górnicza, park im. Gen. J. Hallera

Organizator: Fundacja „WYGRAJMY RAZEM”

Projekt finansowany ze środków gminy Dąbrowa Górnicza.

Już od jakiegoś czasu zastanawialiśmy się nad zrealizowaniem projektu artystycznego, w którym mogłyby się zaprezentować grupy muzyczno – wokalne, a nie tylko soliści. Możliwość ku temu nadarzyła się przy okazji wielkiego trwającego prawie tydzień przedsięwzięcia społeczno – kulturalnego jakim było ZagłębieWood, a w zasadzie Festiwal Forum Inicjatyw Pozarządowych, który ten dąbrowski tydzień kończył (22-23.09.2012). Chcieliśmy bardzo pokazać, iż my, jako artyści i pasjonaci muzyki potrafimy oprócz naszych indywidualnych dróg znaleźć także tę wspólną, na której spotykamy się, aby razem grać, śpiewać, nawzajem się inspirować, uczyć i dawać radość sobie i tym, którzy nas słuchają.

Tak powstał pomyśl zorganizowania koncertu pn. „Śpiewaj razem z nami” z udziałem zespołów i solistów, którzy te zespoły tworzą. Mieliśmy nadzieję, że publiczność przyłączy się do wykonywanych przez nas znanych ogólnie piosenek w myśl idei przyświecającej projektowi.

I ponownie nam się udało.

W niedzielą 23 września do Dąbrowy Górniczej przyjechali artyści, których nasi stali widzowie i słuchacze znają już doskonale. Grzesiek Dowgiałło, Mariusz Trzeciak, Iwona Zięba, Ola Gudacz i po raz pierwszy w Dąbrowie – Marta Gaweł z Trzyciąża.

My (Łukasz Baruch i Karolina Żelichowska) razem z Grześkiem (muzyk, multiinstrumentalista), Mariuszem (wokalista ze świetnym feelingiem, frontman wrocławskiego zespołu Kroki) i Iwoną stworzyliśmy zespół pn. Mezalians Art. Jeszcze w ubiegłym roku był to duet (Baruch&Dowgiałło) stworzony na okazję Festiwalu „Widzieć Muzyką” w Bytomiu Odrzańskim (duet zdobył I nagrodę na tym konkursie). W tym roku ja (Łukasz i Grzesiek) postanowiliśmy zaprosić do współpracy naszych przyjaciół i fundacyjnych współpracowników. Tak powstał Mezalians Art. Drugi zespół, o pięknej nazwie Nadzieja od wielu lat tworzą absolwenci znanej „Tynieckiej”, czyli OSW dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, z którego murów wyszło już wielu świetnych artystów.

Obecnie trzon grupy to: wolontariuszka naszej fundacji (z zawodu oligofrenopedagog) – Iwona Zięba, Ola Gudacz ( laureatka wielu festiwali, uczestniczka III Przeglądu „Dotyk Dźwięku”, a także Marta Gaweł (instruktor muzyczny Domu Kultury w Wolbromiu, przyjaciółka środowiska niepełnosprawnych). Muzykę dla Nadziei aranżuje pianista i kompozytor – Piotr Tarasewicz (niestety nie mógł przyjechać), a kierownikiem artystycznym zespołu jest autorka tekstów i muzyk – Katarzyna Hrynkiewicz. Zespół ma na swoim koncie własną płytę pt. „Lepszy czas” i udział w wielu koncertach i konkursach muzyczno – wokalnych.

Po próbie w obecnej siedzibie Pałacu Kultury Zagłębia i wspólnym obiadku udaliśmy się do parku, gdzie miał odbyć się nasz wspólny koncert. Mieliśmy sporo czasu , więc wysłuchaliśmy występu grającego przed nami zespołu Sojka Bend. Muzycy byli świetni i martwiliśmy się jak my zostaniemy przyjęci. Okazało się, że niesłusznie.

Nasz koncert rozpoczął się po godzinie 18.00 w wielkim namiocie i już od pierwszych dźwięków „Piosenki księżycowej” w wyk. Iwony Zięby słychać było gorący doping publiczności. Iwona stworzyła tym utworem świetny klimat, który wzmocnił puszczany na scenę dym. Zaraz potem porwała słuchaczy brawurową interpretacją przeboju Maryli Rodowicz pt. „Diabeł i raj”.

Nastrój świetnej zabawy, który stworzyła Iwona niewątpliwie pomógł zespołowi Mezalians Art w rozwinięciu przysłowiowych skrzydeł na scenie. Na początek ja (Łukasza) wspólnie z Grześkiem zaśpiewaliśmy „Niebo do wynajęcia” Roberta Kasprzyckiego (dzięki tej piosence święciliśmy triumfy na ubiegłorocznym festiwalu „Widzieć Muzyką
„. Później dołączyli do nas Mariusz, Karolina i Iwona i wspólnie daliśmy czadu w repertuarze, który szykowaliśmy na tegoroczny konkurs w Bytomiu Odrzańskim. Gromki aplauz publiczności utwierdził nas w przekonaniu, że hity: „Sugar Baby Love” i „Ausialalala” to świetny wybór repertuaru.

Po naszym występie przyszła kolej na solówki Mariusza i Grześka. Trzeciak zaczarował wszystkich śpiewając swoim soulowym wokalem utwór „Kochać’ Piotra Szczepanika w nowej aranżacji i hit zespołu Button Hackers „Między nami nigdy nic nie było”. Grzesiek natomiast (jak to on) rozpalał do czerwoności śpiewając „We Are the Champions” i „Nie ma wody na pustyni”. Cały namiot aż drżał! Ludzie śpiewali i tańczyli pod sceną. Mimo, że na dworze było zimno, temperatura w naszym namiocie rosła z minuty na minutę.

Wreszcie przyszła kolej na zespół Nadzieja. Iwona, Ola i Marta zaprezentowały prawdziwy kunszt wokalny i świetne przygotowanie do koncertu. Śpiewały wspólnie, z podziałem na głosy w przepięknej harmonii. Swój mini recital dziewczyny rozpoczęły od własnego repertuaru („Nadzieja”, „Kochamy za mało”), by zaraz potem zabrzmiały takie hity jak „Sing, sing” i „Jaki piękny świat” Alicji Majewskiej.

Do finałowego utworu wokalistki zaprosiły wszystkich artystów koncertu. Kiedy wspólnie zaśpiewaliśmy „Wielką wodę” Maryli Rodowicz oklaskom nie było końca. To była naprawdę piękna chwila. Ograniczona przestrzeń namiotu i oprawa akustyczna (Jarek Wiącek z Pałacu Kultury Zagłębia) spotęgowały wrażenie jakie wywołał wykon siedmioosobowej grupy przyjaciół. Oczywiście nie obyło się bez bisu…

Takie koncerty moglibyśmy robić co tydzień. Jesteśmy zachwyceni atmosferą i szczęśliwi, że to co robimy daje tak wielką radość nam i tym, którzy nas oglądają i słuchają. Cieszymy się, że ponownie mamy z czego być dumni.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniach do realizacji tego projektu. Dziękujemy Piotrowi Drygale (Kierownik Biura Organizacji Pozarządowych przy UM w DG), dziewczynom z Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości w DG (Magda, Ola, Daria), Krzyśkowi Korzenieckiemu (Pałac Kultury Zagłębia) i wszystkim tym, którzy przyczynili się do naszego kolejnego sukcesu.

Na koniec podziękowania dla naszych wolontariuszek (Renata Pozorska, Bożena Żelichowska, Ola Baruch, Ola i Piotrek Giełżeccy).