V Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych I Słabo Widzących „Dotyk Dźwięku” w Dąbrowie Górniczej.
Data: 26-27.05.2012
Miejsce: Dąbrowa Górnicza – Centrum , Park Im. Gen. J. Hallera (duża scena)
Patronat: Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej – Zbigniew Podraza
Patronat medialny: Telewizja TVS,Polskie Radio Katowice, gazeta Dzięnnik Zachodni, magazyn Nasze Sprawy
Organizatorzy: FUNDACJA NA RZECZ PROMOWANIA AKTYWNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „WYGRAJMY RAZEM” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Dla Dzieci Niewidomych I Słabo Widzących Im. Zofii Książek- Bregułowej w Dąbrowie Górniczej
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW PFRON.

„Dotyk Dźwięku” na piątkę czyli fenomeny i metamorfozy
Tempups fugit – niespostrzeżenie minęło pięć lat od pierwszej odsłony unikatowego przeglądu prezentującego dorobek wokalistów oraz muzyków niewidomych i słabowidzących w Dąbrowie Górniczej. Z tej okazji przypomnijmy genezę jego powstania – pierwszy przegląd był planowany jako jednorazowy koncert, którego inicjatorem był Łukasz Baruch. Zafascynowany atmosferą i poziomem festiwalu „Zaczarowanej Piosenki” Anny Dymnej, na którym – a jakże – wystąpił jako wokalista i nawiązał wiele znajomości i kontaktów, postanowił przekonać odpowiednie instancje do zorganizowania jednorazowej imprezy muzycznej z udziałem niewidomych i słabowidzących.
Jego zaangażowanie wraz z grupą przyjaciół trafiło na podatny grunt w Urzędzie Miasta i w rezultacie gospodarzem tego przedsięwzięcia został Pałac Kultury Zagłębia, a pomysłodawca został szefem artystycznym tego projektu. Koncert wypadł znakomicie, co otworzyło perspektywę kontynuowania imprezy w następnym roku. Obecnie przegląd okrzepł i stanowi od lat sympatyczny akcent pod honorowym patronatem prezydenta Zbigniewa Podrazy, w ramach obchodów Dni Miasta.
W tym roku poraz pierwszy do przeglądu zorganizowano formalne eliminacje oceniane przez profesjonalne jury, które z ponad dwudziestu kandydatów zakwalifikowało do finału ośmiu wykonawców, którzy wystąpią jako równorzędni zwycięzcy. Ponadto naszą imprezę współfinansował PFRON, ponieważ – również po raz pierwszy – głównym organizatorem jest Fundacja na Rzecz Promowania Aktywności Osób Niepełnosprawnych „Wygrajmy Razem”, powstała w październiku 2010 roku. Od samego początku natomiast bardzo pomaga nam Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Dąbrowie Górniczej, który jest kompleksowo przystosowany do potrzeb osób niewidomych, a więc stanowi idealną bazę pobytową. Takimi „weteranami” i przyjaciółmi w innej dziedzinie jest zespół GIGA DRUM z Gorzowa Wielkopolskiego, który od pierwszego przeglądu wspomaga swoim profesjonalizmem i sercem wszystkich wykonawców. Cieszy nas bardzo coroczny wzrost zainteresowania mediów – zwłaszcza patronatów medialnych obejmujących zarówno telewizję, jak i radio, czy prasę, a w tym oczywiście „Nasze Sprawy” – konkluduje Łukasz Baruch.
Najwyższa pora na meritum, czyli na muzykę: tegoroczny koncert odbył się w niedzielę 27 maja, w Parku Hallera, przy bardzo kapryśnej pogodzie, która nie zdołała jednak zniechęcić widzów, z minuty na minutę wczuwających się w klimat tego spotkania radości i empatii. Od pierwszych taktów piosenki Marka Grechuty „Świat w obłokach” wykonanego przez wszystkich uczestników przeglądu wiadomo już było, że także „wszyscy mający uszy” otrzymają należną satysfakcję w postaci spontanicznej zabawy i chwil wzruszenia. Zgodnie z niepisaną tradycją popisy wokalne zainaugurowała swoim debiutem na dużej scenie najmłodsza laureatka, czyli Justyna Musielak ze wspomnianego już Ośrodka dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Dąbrowie Górniczej śpiewając m.in. piosenkę z repertuaru Edyty Geppert „Och życie, kocham cię nad życie”. Kolejny wykonawca – Edwin Tarka z Kutna – zaczarował publiczność iście operowym głosem w piosenkach „Nie chcę więcej”, znanej z interpretacji Michała Bajora oraz „Delilah” spopularyzowanej przed laty przez Toma Jonesa. Edwin swoją formalną edukację muzyczną zakończył po szkole I stopnia, lecz systematycznie poszerza swoje umiejętności na instrumentach klawiszowych i trąbce, interesuje go śpiew klasyczny i musicalowy oraz poezja. Jest on również tegorocznym półfinalistą festiwalu „Zaczarowanej Piosenki” Anny Dymnej i studentem pierwszego roku dziennikarstwa na lubelskim KUL. Szerokie zainteresowania w jego przypadku stanowią rękojmię rozwoju również na artystycznej niwie.
Warto zwrócić uwagę na charakterystyczną wspólnotę i podobieństwo życiorysów młodych bohaterów tego muzycznego spotkania: są to bowiem w większości osoby bez kompleksów, kreatywne, zasłużenie pewne swojej wartości, otwarte i umiejętnie korzystające z możliwości nowoczesnych środków komunikacji, konsekwentnie szukające swojej szansy. Konkretnym przykładem może być Elżbieta Kuzio z małej miejscowości Tąpadła, z okolic Wrocławia. Od wielu lat z powodzeniem występuje na estradzie, śpiewała w „Szansie na sukces” oraz w wielu konkursach wokalnych, występowała też z formacją Arka Noego. W jej dorobku jest druga nagroda na festiwalu „Zaczarowanej Piosenki”. W ramach w Fundacji „Pro-Artis” propaguje muzykę i kulturę góralską, a ponadto ma też swoją płytę. Chce studiować dziennikarstwo i pracować w rozgłośni radiowej, słowem – precyzyjny „plan na życie”… Jej interpretacje potwierdzają duże doświadczenie i warunki głosowe zarówno w „Zanim zrozumiesz” „Various Manx”, jak i w specyficznym stylu grupy Brathanki („Serce z marcepana”).
Natomiast Andrzej Burzak z Czeladzi na tej imprezie pojawił się poraz pierwszy, uczy się w drugiej klasie gimnazjum w Zespole Szkół Specjalnych a swoją pasję śpiewania odkrył 8 lat temu. Sumiennie stara się poszerzyć swoje umiejętności wokalne, jest m.in. laureatem I nagrody w konkursie „Lider postępu” oraz I nagrody w konkursie „Klauza”. Na tegorocznym przeglądzie z powodzeniem po raz pierwszy śpiewał z akompaniamentem zespołu, zdobywając kolejne „ostrogi” estradowe, zwłaszcza w piosence grupy Kancelaria „Zabiorę cię”.
Niezwykły życiorys – nie tylko artystyczny – kolejnej uczestniczki, Katarzyny Marii Nowak z Wrocławia jest przykładem konglomeratu nieprzeciętnych zdolności, konsekwencji, szerokich horyzontów i umiejętności wykorzystania swoich atutów. Jest magistrem filologii polskiej i kulturoznawstwa, włada czterema językami, jest zapaloną globtroterką i znakomicie opanowała grę na gitarze klasycznej. Kilkanaście miesięcy temu ukazała się jej książka „12 kropel życia”. Wśród intensywnych zajęć i talentów na pierwszym miejscu stawia muzykę.
– Gdy miałam zaledwie trzy latka moja starsza siostra chodziła do szkoły muzycznej i opowiadała mi podczas ćwiczeń o interwałach, a ja zgadywałam te interwały z powodzeniem, więc siostra zasugerowała rodzicom, żeby pójść w tym kierunku i tak to się zaczęło, a na siódme urodziny dostałam pierwszą, wyśnioną gitarę… – wspomina Katarzyna.
Jej związki z przeglądem sięgają jego pierwszej edycji, na której wystąpiła z dużym aplauzem, a w tym roku postanowiła ponownie pokazać się publiczności. To urodzona balladzistka, co potwierdziły interpretacje utworu „Gaj” z repertuaru duetu Rodowicz–Grechuta oraz „Zawsze tam gdzie ty” Lady Punk – przemyślane, dojrzałe a w przypadku „Gaju” niemal aktorskie (choć nie przeszarżowane), gdyż wokalistka ma generalnie znakomite wyczucie sceny i publiczności. Jednak wyżej należy ocenić hit Lady Punk, w którym wokalistka wraz z zespołem wydobyli nie tylko niuanse emocjonalne i klimat, ale – dzięki szczerości przekazu – ducha tej piosenki, a to rzecz rzadka!
Następny występ należał do artystki z okolic Lublina. Katarzyna Wachnik z Radzynia Podlaskiego po czterech latach pojawiła się ponownie w Dąbrowie Górniczej już jako postać „rozpoznawalna”, z dorobkiem i niepodważalnymi sukcesami – od laureatki festiwalu „Zaczarowanej Piosenki” w kategorii dziecięcej w 2009 roku, poprzez występ w „Szansie na sukces” i wielu konkursach, aż po duety z takimi gwiazdami jak Ewelina Flinta, Łukasz Zagrobelny i Kasia Wilk. Piosenka Edyty Bartosiewicz „Tatuaż” uwypukliła wokalne możliwości wykonawczyni.
Przemek Cackowski z Grudziądza to częsty gość i uczestnik koncertów Fundacji „Wygrajmy Razem”, co zrozumiałe, jeśli zważyć, że ten muzyk, gitarzysta, „klawiszowiec” i kompozytor jest także autorem muzyki do hymnu tej organizacji. Tembr i skala głosu predestynuje go do klasycznego rocka, o czym przekonaliśmy się słuchając energetycznego i klimatycznego zarazem wykonania rockowej ballady „Jest taki samotny dom” Budki Suflera.
Swoistym ewenementem tegorocznego przeglądu była obecność Grzegorza Dowgiałło – tym razem nie jako znakomitego wokalisty – lecz… perkusisty, który wystąpił (gościnnie) w kilku utworach, w tym także w standardzie Budki. Jego ambitne wcielenie spotkało się – absolutnie zasłużenie – z aplauzem widowni zdumionej maestrią i opanowaniem zestawu bębnów przez – niewidomego wszakże – wykonawcę…
Nie można zapomnieć, o tym, że prawie wszystkim artystom towarzyszyli w chórkach przyjaciele i wolontariusze fundacji: Iwona Zięba z Krakowa i Mariusz Trzeciak z Wrocławia. Są oni uczestnikami poprzednich edycji przeglądu, a teraz stale współpracują z fundacją „Wygrajmy Razem”. (dop. Łukasz Baruch) Trzon tegorocznego przeglądu zamknęła Aleksandra Sobiech z Ksawerowa w woj. łódzkim, studiuje muzykoterapię na Akademii Muzycznej w Łodzi, lecz chciałaby studiować wokalistykę jazzową na Akademii Muzycznej w Katowicach. Często bierze udział w castingach, m.in. w pierwszej edycji „Bitwy na głosy” w grupie Michała Wiśniewskiego. Ogromny wulkan estradowej energii ale pod profesjonalną samokontrolą. Zarazem trafny repertuar, zarówno w piosence Mariki „Moje serce jest pełne miłości” i pastiszu z repertuaru Maryli Rodowicz „Szparka sekretarka” – słowem duża nadzieja na przyszłość.
Nie był to jednak koniec akcentów muzycznych: widzowie mieli okazję posłuchać mini-recitalu duetu Aurelii Luśni-Stankiewicz, absolwentki wydziału wokalno-aktorskiego na Akademii Muzycznej w Gdańsku, której debiutancka płyta „Wracam do domu” ukazała się w 2010 roku oraz Anny Ozner, absolwentki Państwowej Szkoły Muzycznej i Pedagogicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, która dłuższy czas pracowała w warszawskim teatrze „Rampa” i w chorzowskim Teatrze Rozrywki, a od 2008 roku współpracuje z „Kabaretem Moralnego Niepokoju”.
Oficjalnym akcentem zakończenia przeglądu było wręczenie przez Prezydenta Dąbrowy Górniczej, Zbigniewa Podrazę, okolicznościowych dyplomów wszystkim uczestnikom, zwieńczone wspólnym odśpiewaniem piosenki „Pokaż na co cię stać” – oczywiście razem z publicznością.
Ponad dwugodzinny koncert nie dłużył się nikomu… Oprócz poziomu artystycznego i walorów integracyjnych, inicjatywa ta ma jeszcze jeden istotny, a dość rzadki atut – Fundacja „Wygrajmy Razem” nie pozostawia swoich podopiecznych samym sobie od przeglądu do przeglądu, lecz organizuje okazjonalne i stałe koncerty, jak np. grudniowa „Biesiada Artystyczna” i inne działania służące rozwojowi talentów w środowisku niewidomych i słabowidzących i innych grup osób niepełnosprawnych. Tak trzymać!
Stanisław Oksza