Przejdź do treści

Koncert Przyjaźni

Organizatorzy: Stowarzyszenie „DEBRA POLSKA – KRUCHY DOTYK”, Fundacja „WYGRAJMY RAZEM”
Miejsce: Sala koncertowa Polskiego Radio „Katowice”
Data: 25.11.2011
Patronat honorowy: Pani Anna Komorowska – małżonka Prezydenta RP, Pan Marek Plura – Poseł na Sejm RP
Patronat medialny: Polskie Radio „Katowice”

W piątek, 25 listopada przed godziną 13-stą w Sali Koncertowej katowickiego radia spotkali się przyjaciele i współpracownicy dwóch organizacji działających na rzecz osób potrzebujących i niepełnosprawnych: Fundacji „WYGRAJMY RAZEM” i Stowarzyszenia „DEBRA POLSKA – KRUCHY DOTYK”. Powodem spotkania był koncert zorganizowany w ramach obchodów tygodnia świadomości o rzadkiej chorobie skóry Epidermolysis Bullosa – w skrócie (EB). Tematem przewodnim koncertu była „Przyjaźń”, która stała się motorem do realizacji tego przedsięwzięcia. Obu prezesom (Przemysław Sobieszczuk – „DEBRA”, Łukasz Baruch – „WYGRAJMY RAZEM”) chodziło o to aby pokazać, że prywatne relacje mogą znaleźć świetne odzwierciedlenie w działalności charytatywnej obu organizacji i to bez względu na odmienne cele statutowe.

Łukasz Baruch poznał Przemka Sobieszczuka oraz jego żonę Joannę podczas organizowanego przez ich stowarzyszenie I „Motylkowego Festiwalu Radości” w 2007 roku, w którym wziął udział jako jeden z uczestników Festiwalu „Zaczarowanej Piosenki”. Już wtedy między Łukaszem i artystami z „Zaczarowanej”, a Asią i Przemkiem zawiązała się nić sympatii i wzajemnego szacunku. Dlatego też kiedy 2 miesiące temu powstał pomysł zorganizowania wspólnego koncertu nie było problemu z zaproszeniem muzycznych pasjonatów, którzy chcieliby w nim wystąpić. Do Katowic przyjechała z Wrocławia Kasia Nowak wraz z rodzicami, z Krakowa zaś Grzesiek Dowgiałło w towarzystwie Iwony Zięby i Oli Gudacz nie zabrakło także rodowitej katowiczanki – Ani Rossy, która przyjechała z mamą. Oprócz wymienionych solistów w radio zjawił się również zespół młodych muzyków, o wdzięcznej nazwie, „Wpisz Hasło”. Grupa przybyła na koncert z Jemielnicy (woj. opolskie), którą tworzą siostry: Kasia i Ola Gabor, a także Ola Kus i Patryk Smarski.
W realizację przedsięwzięcia osobiście zaangażowała się Pani Beata Tomanek – autorka audycji radiowej pn „Gdzieś obok nas” poruszającej m.in. problematykę niepełnosprawnych. Pani redaktor z katowickiego radia zgodziła się nie tylko promować koncert w swojej audycji, ale również poprowadzić imprezę.

Koncert rozpoczął się kilka minut po 13-stej rozmową Pani Beaty z prezesami obu organizacji o chorobie (EB), działalności Fundacji „WYGRAJMY RAZEM” oraz o tym jak istotna w życiu ludzi jest przyjaźń. Ma ona niezwykłą wartość i polega m.in. na tym, aby okazywać sobie wzajemnie wsparcie i pomoc. Przywitani zostali goście, odczytane zostały także listy od Prezydenta Dąbrowy Górniczej – Pana Zbigniewa Podrazy, który nie mógł osobiście uczestniczyć w spotkaniu. Głos zabrał Pan Poseł Marek Plura, (od lat zaprzyjaźniony ze Stowarzyszeniem „DEBRA POLSKA”) znający problematykę osób niepełnosprawnych, jako że sam porusza się na wózku inwalidzkim.
Po tym wprowadzeniu rozpoczęła się piękna muzyczna uczta, którą otworzyła swoim występem Kasia Nowak.

Kasia zaprezentowała wszystkim gościom piękne utwory z repertuaru Seweryna Krajewskiego („Zielona lipka” „Nagroda za odwagę”), a także Andrzeja Sikorowskiego z grupy „Pod Budą” „Jeść, pić kochać”. Artystka oprócz śpiewu pokazała także swoje umiejętności gry na gitarze akustycznej.

Swoim głosem zachwyciła wszystkich zgromadzonych kolejna wokalistka – Ola Gudacz, kiedy przy akompaniamencie fortepianowym Grzegorza Dowgiałło wykonała jeden z wielkich przebojów Anny Jantar pt „Nie wierz mi, nie ufaj mi”. Jedną z ulubionych piosenkarek Oli jest Alicja Majewska, to też nie mogło zabraknąć utworu z repertuaru tej artystki w piosence „Miłość jest jak cień człowieka” towarzyszyła Oli Iwona Zięba. Wreszcie złamany został nieco romantyczny nastrój, kiedy krakowska wokalistka wyśpiewała hit zespołu „Łzy” „Przebój” – (kaprys moll). Publiczność nagrodziła ją wielkimi brawami, po czym Pani Tomanek zapowiedziała występ Anny Rossy.

Ania jest z zawodu psychologiem, a muzyka jest jej wielką pasją. Od wielu lat gra na fortepianie, komponuje muzykę i pisze teksty piosenek. Podczas koncertu zaprezentowała 2 utwory własnego autorstwa. Pierwszy z nich miał swoją premierę właśnie podczas naszego koncertu i nosi tytuł „Zaniedbana wena” drugi Ania zatytułowała „Na własne życzenie” oprócz własnego repertuaru wokalistka zaśpiewała piosenkę Patty Smith pt „Because the night”.

Po brawurowym występie Ani przed mikrofonem stanęła krakowska artystka – Iwona Zięba, a przy fortepianie ponownie zasiadł Grzesiek Dowgiałło. Iwona świetnie czuje się śpiewając liryczne utwory z pięknymi tekstami, dlatego postanowiła wykonać piosenkę pt „O aniołach” oraz jeden z przebojów grupy „Various Manx” pt „Piosenka księżycowa”. Na koniec w jej wykonaniu usłyszeliśmy nieco przewrotny w swej wymowie utwór pt „Śnieżka”.

Wreszcie przyszła kolej na występ Grzegorza Dowgiałło, który po roli akompaniatora Iwony i Oli mógł zaprezentować swój kunszt wokalny. Na początek swojego mini recitalu muzyk wybrał „Modlitwę” z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. Potem w jego wykonaniu zabrzmiał przebój Czesława Niemena pt „Jednego serca”. Charyzmatyczny artysta świetną interpretacją tej poruszającej piosenki zachwycił wszystkich gości, a kiedy na koniec zaśpiewał rockandrollowy kawałek „Let’s twist again” publiczność zaczęła domagać się bisów. Wokalista zgodził się zaśpiewać jeszcze raz, tym razem piosenkę legendarnego zespołu „Czerwone gitary” pt „W drogę”.

Ostatnimi wykonawcami koncertu przyjaźni byli artyści z zespołu „Wpisz hasło”. Kasia oraz dwie Ole i Patryk zaprezentowali repertuar z muzyki pop. Młodzi artyści dzieląc się na głosy zaśpiewali 4 piosenki: „Łatwopalni” z repertuaru Maryli Rodowicz, „To co w nas ukryte” z repertuaru Szymona Wydry i Alicji Janosz, a także utwór pt „Masz w sobie wiarę” z repertuaru Andrzeja Lamperta i „Jeśli czegoś pragniesz” z repertuaru zespołu „Feel”.

Występ młodych artystów zakończył prezentacje wokalne uczestników przedsięwzięcia, nie oznaczał jednak jego końca. Na środek wyszli wszyscy wykonawcy, a także Łukasz Baruch, Przemek Sobieszczuk i Karolina Żelichowska. W wykonaniu całej dwunastki zabrzmiał przebój niezapomnianego Marka Grechuty pt „Dni, których nie znamy”.
Koncert przyjaźni dostarczył wszystkim zgromadzonym wielu wzruszeń i pięknych przeżyć, które na długo pozostaną w pamięci. Chcielibyśmy z całego serca podziękować wszystkim artystom, którzy zgodzili się w imię przyjaźni wziąć udział w tym ważnym dla naszych organizacji wydarzeniu. Bardzo dziękujemy Dyrekcji Radia „Katowice” za możliwość zrealizowania naszego projektu w Sali Koncertowej, a także Pani Beacie Tomanek za promocję i piękne prowadzenie koncertu oraz stworzenie prawdziwie rodzinnej atmosfery. Dziękujemy również wszystkim, którzy pomogli nam przy realizacji tego projektu. Serdeczne podziękowania należą się Pani Prezydentowej Annie Komorowskiej i Panu Posłowi Markowi Plurze za objęcie honorowego patronatu nad naszą imprezą.
Głęboko wierzymy, że niejednokrotnie uda nam się połączyć nasze siły i będziemy mogli wspólnie z Państwem podejmować działania i realizować projekty na rzecz tych, którzy tego naprawdę potrzebują.

Zarząd Fundacji „WYGRAJMY RAZEM”
Zarząd Stowarzyszenia „DEBRA POLSKA – KRUCHY DOTYK”