Przejdź do treści

INTEGRACYJNY PROGRAM EDUKACYJNY „MIEJ OBRAZ OSOBY NIEWIDOMEJ”

Integracyjny Program Edukacyjny „Miej Obraz Osoby Niewidomej” to projekt w pierwszej kolejności, adresowany do najmłodszych mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Na IPE MOON skalda się cykl spotkań z niewidomymi i słabo widzącymi społecznikami, będącymi pracownikami Fundacji „Wygrajmy Razem”, którzy odwiedzają przedszkola i szkoły.

W ramach projektu dzieci mogą zdobyć wiedzę na temat funkcjonowania osób niewidomych i słabo widzących, a także dowiadują się jak można im pomagać (nauka bycia przewodnikiem osoby niewidomej).

Łukasz Baruch opowiada o projekcie „Miej Obraz Osoby Niewidomej” w TVP2.

Przedszkolaki w trakcie 3 dniowych warsztatów próbują w trakcie edukacyjnych zabaw „wejść w skórę osoby niewidzącej” (poruszanie się z białą laską, bezwzrokowe rozpoznawanie kształtów, układanie literek z pisma punktowego, itp.). Zwieńczeniem tej edukacji poprzez „zabawy na 4 zmysły” są spotkania z pasją – wspólne śpiewanie piosenek i kolorowanie w zespołach wielkoformatowych kolorowanek.

Łukasz Baruch i przedszkolaki
Tabliczka do rysowania kształtów i zaciekawione dzieciaki

Z kolei na dzieci z klas 1 – 3 szkoły podstawowej czekają wyzwania związane z tym jak osoby niewidome mogą poradzić sobie w klasie. Podobnie jak u przedszkolaków i tutaj dzieci wykonują różne zadania (poruszanie się z biała laską, nauka bycia przewodnikiem) w celu poznania świata „po niewidomemu”. Dzieci na pierwszym spotkaniu posługują się rożnymi narzędziami między innymi takimi jak czujnik poziomu cieczy, które niewidzącym choć częściowo zastępują zmysł wzroku. Uczniowie przekonują się, że można zdobywać wiedzę nie widząc, ale potrzeba i do tego odpowiednich wypukłych map, książek, czy tabliczek do tworzenia wypukłych ilustracji, przydatnych do nauki takich przedmiotów jak matematyka. Na drugim spotkaniu uczniowie z 1 – 3 klas uczestniczą w audycjach muzycznych, na których mogą przekonać się, że świat osoby niewidomej od urodzenia, różni się od tego jakiego doświadczają ludzie widzący, którzy stracili wzrok w życiu dorosłym.

Uczniowie w okularach symulujących słaby wzrok
Rozmowy o tym jak osoby niewidome zdobywają potrzebną wiedzę…

Zadanie zwane obecnie jako IPE MOON zaczęło się od jednej rozmowy na temat świata osób niewidomych i to zainspirowało Łukasza Barucha do rozpoczęcia spotkań z najmłodszymi. I ta przygoda wciąż trwa!

Relacja z projektu MOON w Polskim Radiu Katowice

Poniżej prezentujemy relacje z przeprowadzonych edycji projektu MOON: