Przejdź do treści

Biesiada Artystyczna

Biesiada Artystyczna „WYGRAJMY RAZEM” – projekt współfinansowany z dotacji UM w Dąbrowie Górniczej

Organizator: Fundacja „WYGRAJMY RAZEM”
Partnerzy: 
Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Warsztat Terapii Zajęciowej OTWARTE SERCA w Dąbrowie Górniczej, SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Dąbrowie Górniczej
Patron honorowy: 
Marszałek Województwa Śląskiego, Posłanka do Parlamentu Europejskiego-Małgorzata Handzlik, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza – Pan Zbigniew Podraza
Patroni medialni: 
TVP Katowice, „Dziennik Zachodni”, Magazyn „NASZE SPRAWY”
Miejsce realizacji: 
Dom Kultury w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach
Termin realizacji: 
8.12.2012

pkkat_A3-728x1024

Szanowni Państwo!

Ponownie uznaliśmy, że najlepsza relacją z koncertu będzie ta-spisana przez jednego z widzów koncertu. W tym przypadku była to Pani Redaktor z magazynu „Nasze Sprawy”, który to magazyn był jednych z naszych Patronów Medialnych, a reporterzy z „Naszych Spraw” towarzyszą nam podczas realizowanych projektów i możemy liczyć na ich pomoc w promocji imprez oraz naszych artystów. Relacja poniżej:

DRUGA ROCZNICA
Uczmy się od nich

Mam prawdziwą, niekłamaną przyjemność zawiadomić Czytelników, że dąbrowska Fundacja na rzecz Promowania Aktywności Osób Niepełnosprawnych „Wygrajmy Razem” przeprowadziła kolejną świetną imprezę pod hasłem „Biesiada Artystyczna Wygrajmy Razem”. 8 grudnia br. w zimowe sobotnie popołudnie w sali Domu Kultury PKZ w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach spotkali się podopieczni, sympatycy, wolontariusze, działacze, przyjaciele i sponsorzy Fundacji. Osobiście zaszczycił ją swoją obecnością włodarz miasta, prezydent Dąbrowy Górniczej pan Zbigniew Podraza – co odnotowujemy ze szczerym uznaniem – równocześnie nadając imprezie odpowiednio wysoką rangę.

W Domu Kultury było bardzo uroczyście, ale przede wszystkim bardzo radośnie i bardzo muzycznie. Celem bowiem tego przedsięwzięcia, będącym zarazem naczelnym celem Fundacji, była promocja talentów muzyczno-wokalnych osób z niepełnosprawnością przede wszystkim narządu wzroku, ale nie tylko.

Fundacja Wygrajmy Razem założona przez społeczników dotkniętych dysfunkcją wzroku, a jednocześnie utalentowanych wokalistów – Łukasza Barucha i Karolinę Żelichowską – świętowała swoje drugie urodziny. Z tej okazji – na mocy uchwały specjalnej zarządu Fundacji – postanowiono przyznać i wręczyć podczas Biesiady specjalne podziękowania i statuetkę Elfa – taki „znak firmowy” Fundacji: za wyjątkowe wsparcie i zaangażowanie w działalność Fundacji znacznie wykraczające poza pełnione obowiązki dla: Violetty Trzciny – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej, oraz Magdaleny Mike, Aleksandry Nadolnej i Darii Sąsiadek – czyli zespołu pracującego w Inkubatorze Społecznej Przedsiębiorczości w Dąbrowie Górniczej, a także dla Małgorzaty Gębczyńskiej z Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Za wsparcie finansowe dla sponsorów: Bożeny Urbańskiej i Zdzisławy Lichołap – właścicielek Biura Obrachunkowego WN-MA z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.
Miło nam donieść, że za propagowanie idei przyświecających Fundacji „Wygrajmy Razem” oraz promocję organizacji i jej podopiecznych w mediach, obok redaktor Beaty Tomanek z Polskiego Radia Katowice i redaktora Piotra Sobierajskiego z „Dziennika Zachodniego”, wyróżniono także redaktora naczelnego Magazynu „Nasze Sprawy” Ryszarda Rzebko.

Występ sześciorga wybitnie uzdolnionych wokalistów był dla obecnych nie lada przeżyciem artystycznym. A puentę Biesiady stanowił hymn Fundacji pt. „Razem łatwiej”, wykonany po raz pierwszy publicznie. Jego premiera na żywo odbyła się 6 grudnia w Polskim Radiu Katowice, w wykonaniu grupy wokalnej pod nazwą Mezalians Art (grupa założona przez Łukasza Barucha i Grzegorza Dowgiałło, z udziałem Karoliny Żelichowskiej, Iwony Zięby, Przemka Cackowskiego). Słowa napisała Monika Dziura – laureatka ubiegłorocznego konkursu na tekst promujący Fundację, muzykę stworzył Przemek Cackowski (aranżer, wokalista, pianista, kompozytor), aranżacją zajął się Grzegorz Dowgiałło (wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, autor tekstów piosenek…).

Wiele wzruszeń i prawdziwie artystycznych przeżyć podarowali publiczności tego wieczora artyści – bohaterowie Biesiady Artystycznej. Rozbawieni tekstami i aktorskimi chwytami Grupy Teatralnej z WTZ „Otwarte serca” w parodii scenek kabaretu „Potem” nagradzaliśmy ich i kolejnych wykonawców zasłużonym aplauzem.
Ala Strusz, uczennica SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Dąbrowie Górniczej im. Zofii Książek-Bregułowej w piosence z repertuaru Blue Cafe pt. „Noheo” (i wspomagana przez chórek Dowgiałło i Zięba) zaprezentowała niebylejakie umiejętności wokalne, wrażliwość i kulturę muzyczną. Z pewnością będziemy o niej pisać jeszcze wiele razy.

Świetnie się zaprezentował Michał Karol Wiśniewski (nie mylić z TYM Wiśniewskim). Poczucie rytmu, swoboda i luz na scenie – z taktem i umiarem – duże umiejętności wokalne i świetnie dobrane do jego możliwości utwory prezentowane na Biesiadzie pozwoliły mu w pełni zaistnieć artystycznie. To się naprawdę dobrze oglądało i dobrze się tego słuchało. „Przed śniadaniem” z repertuaru Mietka Szcześniaka i „Leniwy diabeł” Andrzeja Zauchy idealnie wyśpiewane i wygrane przez Michała mogły się naprawdę podobać.

Ukraińska dumka i góralska śpiewka w wykonaniu wokalisty o potężnym głosie o głębokiej, aksamitnej barwie – Łukasza Żelechowskiego, grającego na bandurze – ukraińskim instrumencie strunowym – mogła wręcz zachwycić! W takim repertuarze z pogranicza różnych kultur ta wielowymiarowa postać – m.in. zdobywca trzech szczytów zaliczanych do Korony Ziemi – czuje się najlepiej.

I tak już zaiste było do końca tego wieczoru, także podczas występu absolutnie perfekcyjnej artystki Anny Rossy – oryginalnego muzyka i wokalistki, poetki, autorki tekstów i muzyki piosenek oraz znanego powszechnie i lubianego nad wyraz Leszka Kopcia – wrocławskiego dziennikarza radiowego, kompozytora, autora tekstów i wychowawcy/instruktora dzieci i młodzieży z dysfunkcjami narządu wzroku.

A Krzysztof Sałapa, wokalista i frontman warszawskiej formacji Archangelica, który jak sam mówi – łączy w swojej muzyce elementy rocka, orkiestracji i szczypty elektroniki – „dał czadu”, rozgrzewając lekko zziębniętą publiczność żyłowiowym występem.

Imprezę uświetniła swoim recitalem gwiazda wieczoru – znakomita piosenkarka Danuta Błażejczyk, która w kilku utworach wystąpiła ze swoją córką.
Biesiadzie towarzyszyła wystawa prac plastycznych podopiecznych WTZ „Otwarte serca” i dąbrowskiego SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących.
Aż dziw bierze, że to dopiero drugie urodziny Fundacji – tak profesjonalnie działają. Potrafą uczyć się od innych, brać najlepsze wzorce.

Wspomagany przez Karolinę Żelichowską Łukasz Baruch, to można powiedzieć frontman formacji „Wygrajmy Razem”. Ten utalentowany muzyk, wokalista a przede wszystkim radosny, uśmiechnięty szeroko showman obdarzony nieprzeciętną charyzmą, z pewnością potrafi pozyskać dla Fundacji przyjaciół i przysporzyć jej sponsorów. I tego, i jemu, i Fundacji szczególnie gorąco życzymy, bo wiemy, że warto czynić zasiew w tak żyzną i płodną glebę! Wygrajmy razem wiele następnych, pięknych lat.

Iwona Kucharska

Tekst pochodzi z portalu Magazynu „Nasze Sprawy” www.naszesprawy.eu