Przejdź do treści

2 edycja akcji Miej Obraz Osoby Niewidomej

Data: 1.09 – 30.11.2018

Miejsce: Przedszkola i szkoły podstawowe w Dąbrowie Górniczej i okolicach.

Organizator: FUNDACJA NA RZECZ PROMOWANIA AKTYWNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „WYGRAJMY RAZEM” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, dąbrowskie przedszkola i szkoły podstawowe.

Partnerzy: Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych, Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie „Inicjatywa Dąbrowska” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, Spółdzielnia Socjalna GREENGO z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, Fundacja „Godne Życie” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie „Dar Serca” z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, Firma ALTIX z Katowic.

 Patronat medialny: Telewizja TELPOL, Magazyn i portal www „Nasze Sprawy”, ABC ARTE.pl.

plakat 2 edycji akcji MOON

30 listopada 2018 roku zakończyła się druga edycja akcji edukacyjno – kulturalnej „Miej Obraz Osoby Niewidomej”. Ta ciesząca się ogromną popularnością inicjatywa Łukasza Barucha i jego współpracowników z dąbrowskiej Fundacji „Wygrajmy Razem” zrealizowana została w kolejnych 10 placówkach na terenie Dąbrowy Górniczej i dotarła do ponad 850 dzieciaków. Jesienna odsłona projektu „MOON” była bardziej urozmaicona i ciekawsza od pierwszej edycji dzięki wsparciu finansowemu firmy ArcerolMittal Polska. Organizatorzy mogli dzięki temu zakupić niezbędne pomoce dydaktyczne jak: tabliczki do pisania pismem punktowym, białe laski, tablica do rysowania wypukłego, czujniki poziomu cieczy, itp. Wszystko po to, aby dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (klasy 1 – 3) przybliżyć świat w jakim żyją osoby niewidome i słabo widzące.

Uczestnicy akcji doświadczali ciemności przez zawiązywanie oczu opaskami, uczyli się jak być przewodnikiem osoby niewidomej i jak powstaje pismo Braille’a. Dowiadywali się także jak ludzie z dysfunkcją wzroku wykorzystują powstałe zmysły (słuch, dotyk, węch, smak) do poznawania otoczenia. Dzieci angażując się w zajęcia prowadzone przez niewidomych muzyków, czy kolorując książeczki zaprojektowane przez słabo widzącą artystkę, miały szansę również przekonać się, że niepełnosprawność nie stanowi przeszkody w spełnianiu marzeń związanych z pracą i pasją.

Nieodłącznym elementem spotkań były rozmowy z młodymi odbiorcami projektu o tolerancji wobec niepełnosprawnych, jak również o tym, jak takim osobom pomagać. Inicjatywa pod tytułem „Miej Obraz Osoby Niewidomej” ma ogromną wartość edukacyjną. Pobudza w dzieciach wrażliwość i empatię. Ponadto uczy ich, że niepełnosprawni są wartościowymi ludźmi, którzy mają swoje uczucia i pragną być akceptowani. Projekt współpracowników z Fundacji „Wygrajmy Razem” wciąż się rozwija, a zainteresowanie nim jest niezmiennie bardzo duże, dlatego też planowanie jest zrealizowanie kolejnych edycji akcji „MOON”.